DINAMO-Wisla: Supercampionii ii demoleaza pe polonezi!!! APROAPE DE CALIFICARE

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a disputat in aceasta seara in sala DINAMO un meci cat o calificare.

Pe primul loc in grupa, cu trei victorii si doua rezultate de egalitate, Dinamo este una dintre cele mai in forme echipe din competitie. Asa cum era de asteptat, sala Dinamo a fost plina pana la refuz pentru acest meci de gala.

Dinamo avea 8 puncte inainte de acest meci si polonezii erau obligati sa obtina cel putin un punct in aceasta seara pentru a mai pastra sperante la calificare, mai ales ca si danezii de la GOG au tot 8 puncte.

Dinamo a inceput bine meciul, cu interul croat Kuduz in mare forma, dar si cu Saeid in mare forma in prima repriza. In minutul 13 aveam un avans de 3 goluri, 6-3, dar usor, usor si polonezii au reintrat in joc si in minutul 25 mai aveam un singur gol avans, 10-9. Finalul reprizei ne-a apartinut si la cabine Dinamo a intrat cu un avantaj bun, de trei goluri, 13-10, dupa o evolutie sigura, nu spectaculoasa, in care apararea insa a fost la un nivel foarte ridicat.

Polonezii au inceput destul de bine repriza a doua, au marcat de doua ori pentru a se apropia la un singur gol, 13-12, dar a inceput apoi tavalugul dinamovist, patru goluri la rand, 17-13 si Sabate a cerut time-out in infernul dinamovist. Nu a functionat, deoarece Dinamo a continuat sa se distanteze si la 10 minute de la reluarea reprizei secunde, Dinamo avea un avantaj de 6 goluri, 19-13. Acelasi Kuduz a mai marcat inca o data pentru a mari diferenta si mai mult, 20-13.

In minutul 45, Shebib a dus scorul la 22-14, la cea mai mare diferenta, cu adevarat fabuloasa echipa noastra si in aceasta seara, impotriva unei contracandidate la calificarea mai departe in play-off. Practic dupa startul excelent din repriza a doua in care ne-am distantat la 7 goluri, polonezii au renuntat la lupta, efectiv am fost prea buni. Vestea proasta ar fi ca Bannour s-a accidentat, speram sa nu fie prea grav si sa revina cat mai repede posibil, mai ales ca Vrankovic nu pare sa fie in cea mai buna forma sportiva, croatul revine dupa accidentare, la fel si Jamali. 

Finalul a fost lipsit de orice emotie, spre deosebire de meciul din Polonia. Scor final: 29-20 Dinamo a castigat de o maniera care nu lasa loc la niciun fel de discutie, i-am demolat pe polonezi, care au in componenta castigatori sau finalisti de Champions League. Un rezultat care demonstreaza ca handbalul masculin traieste doar prin DINAMO!

Cei mai buni marcatori: Alouini 6, Kuduz 6, Gavriloaia 5, Negru 5, Shebib 4

Dupa aceasta victorie, Dinamo are 10 puncte, cu patru victorii si doua rezultate de egalitate, suntem pe primul loc in grupa, indiferent de rezultatul meciului dintre Kadetten si GOG. Saptamana viitoare in sala Dinamo vine Kadetten si putem face un pas decisiv catre calificare. Sa fim impreuna pentru dulai sa ne bucuram de un nou rezultat istoric.

loading...

Lasă un răspuns