Foarte multe ocazii uriașe ratate la primul meci amical!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Paulesti s-au întâlnit în această după-amiază la Buftea, în primul meci amical al echipei noastre din pauza de iarnă.

După o săptămână extrem de agitată, Dinamo a disputat astăzi primul amical. Ovidiu Burcă a trimis în teren un prim 11 interesant, în care l-am văzut din nou titular pe Dujmovic în poartă.

Dujmovic- Moura, Giafer, Patriche, Șerban- Delciu, Gorka, Dani, Borcea, Florescu- Țîră

Interesant este faptul că Delciu a fost trimis în teren din primul minut, fiind jucătorul U19, iar Cătălin Țîră, a fost titular, un atacant care va primi mai multe minute după plecarea lui Buhăescu.

În a doua parte urmau să fie schimbați toți jucători, să fie trimis un alt 11 în teren:

Oncescu, Ely, Bena, Demici, Amzar, Iulian Roșu, Alex Irimia, Bani, Pop, Ghezali, N. Roșu

Antrenament separat: Vlăduț Stanciu, Ionuț Bobea, Yanis Cune, David Irimia

Dinamo a avut două ocazii importante în primele 10 minute, mai întâi Florescu a încercat un șut din unghi, care s-a dus paralel cu poarta, apoi Kiki Delciu a încercat un șut frumos de la marginea careului, care s-a dus puțin pe lângă. Tinerii lui Dinamo în prima plan împotriva echipei de pe locul 7, din liga a treia.

Cătălin Țîră a încercat și el poartă cu un șut din interiorul careului, dar șutul a fost reținut cu dificultate de portar, deși șutul a fost destul de modest. Destul de multe erori în primele minute, oarecum de înțeles, fiind primul amical.

Gorka a fost aproape de a deschide scorul și el, a deviat frumos la colțul scurt, dar mingea s-a dus puțin pe lângă. Înainte, Moura a șutat din unghi, dar portarul a respins bine. Multe acțiuni de poartă pentru Dinamo.

Alin Șerban a fost aproape de a marca un gol superb, un șut din plin, care s-a oprit în bara transversală, foarte frumoasă execuția fundașului stânga. Iglesias a trimis și el în transversală cu capul, multe ocazii, însă fără gol marcat, însă ritm bun de joc.

Delciu a fost din nou aproape de gol, centrare bună a lui Șerban, Delciu a preluat bine, a luat acțiunea pe cont propriu și a fost blocat de portar în ultimul moment. Multe ocazii ratate de echipa noastră, doar golul lipsea.

Minutul și ocazia, Patriche a fost și el foarte aproape să marcheze în minutul 31, după o fază prelungită, dar execuția spectaculoasă a șters bara. Putea fi lejer 4-0 până în minutul 32.

În minutul 35 a venit cea mai mare ratare, Florescu a inițiat excelent o fază de contraatac, Delciu i-a păsat singur lui Borcea în față porții, nu a șutat din prima, a preluat și a fost blocat de portar. Incredibilă  oportunitate irosită de tânărul mijlocaș ofensiv dinamovist.

Borcea a fost din nou aproape de gol, a reluat cu capul o centrare a lui Delciu, dar portarul respinge în corner. Foarte bună prestația portarului prahovean.

A fost 0-0 la pauză, după ce Dinamo a ratat o serie de ocazii uriașe, urmă să se schimbe toată formula de start.

În repriza a doua, Burcă a schimbat complet formula de joc, cum am anunțat mai sus. Repriza a început cu un șut al lui Alex Irimia, care s-a dus puțin pe lângă. Ahmed Bani a avut și el un șut pe poartă în minutul 64, mult mai puține ocazii în partea a doua, ritm mai lent, deși au fost și mulți titulari în teren.

Ghezali a avut o bună oportunitate, dar în loc să îi paseze în fața porții lui Pop, a trimis în spate la Roșu, care a șutat peste poartă, proastă alegerea lui Lamine. Bani și Roșu au ratat și ei două ocazii uriașe în minutul 75, mingea nu intra în poartă. Oricum mai slab jocul în repriză secundă, ritm mai lent, parcă se găseau mai greu băieții noștri. Nu am reușit să marcăm, deși per total am ratat foarte multe ocazii, însă este primul meci amical, urmează și alte oportunități.

Păulești putea să dea lovitura pe final de meci, dar Oncescu respinge excelent din poziție 1 contra 1.

Doar 0-0 în final, însă multe ocazii ratate, o prima transmisie în acest an, ne revedem la Buftea la mijlocul săptămânii viitoare, vom reveni cu mai multe detalii.

loading...

Lasă un răspuns