AcasăEditorialFlorin Bratu, dresorul de caini

Florin Bratu, dresorul de caini

Bratu a fost, fără tăgadă, unul din jucătorii importanți ai lui Dinamo. Intrarea oarecum bruscă în antrenorat, părea sortită eșecului, dar Florin a demonstrat că are calitate și știe să lucreze cu tineri.

 Numirea lui Florin Bratu în funcția de antrenor principal al echipei secunde ( August 2014) , a fost o mișcare suprinzatoare, mutare care ne făcea să ne întrebăm ce a gândit președintele Constanin Anghelache făcând această propunere.

Până în acel moment Bratu activase la departamentul de scouting al clubului nostru, nu antrenase nicăieri și părea cel mai puțin indicat pentru a fi antrenor la o echipă în care antrenorii poposeau ca în gară, cu bagajul lângă ei.

Am urmărit cu atenție meciurile secunde din acea perioadă, am fost prezent la majoritatea meciurilor susținute pe teren propriu și pot recunoaște că previziunile mele inițiale au fost total eronate. Echipa secundă, presta atunci un fotbal frumos, de calitate. în ciuda unor rezultate contradictorii, se vedea munca pe care antrenorul o depune. Glumeam pe atunci în emisiuni și spuneam că dacă dorim să vedem fotbal de calitate, ar fi mai bine să ne uităm la meciurile de pe Romprim decât la cele ale primei echipe.

 

 

 

 

 

 

Dezamăgit de modul în care este tratată echipa secundă, de către cei din club, Bratu a plecat după un an, iar la Dinamo II au fost nu mai puțin de trei antrenori, însă niciodată echipa nu a mai avut nivelul de exprimare asemănător cu cel din „perioada Bratu”.

În acea perioadă Bratu antrena în liga a 3-a, dar era mai mereu prezent la meciurile Dinamo II, pentru a își urmări foștii elevi.

Conducătorii de la RIN au realizat greșala făcută, i-au oferit lui Bratu postul de antrenor la U19. Ceea ce se întîmplă în acest an, îmi confirmă ceea ce văzusem în 2014-2015. Bratu știe să lucreze cu copii, să îi motiveze, ne arată tuturor că este un antrenor excelent pentru acest nivel.

Pe când antrena Dinamo II, se spunea că fostul președinte, Constantin Anghelache, căuta să îi impună lui Bratu folosirea anumitor juctaori, dar Florin refuza să accepte orice imixtiune din afară, nu numai că nu juca cu cei veniți pe „pile” dar nici nu îi accepta în atntrenament. Poate zvonurile au fost exagerate, dar, sigur Florin acceptă să lucreze doar cu tineri de calitate, iar rezultatele se văd cu ochiul liber.

Felicitări Florin și vă vrem campioni în Liga Elitelor !

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare