Fcsb-DINAMO: Intre remontada si realism

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astazi are loc returul din semifinalele Cupei Romaniei la fotbal.

Din pacate, un meci in care echipa noastra pleaca cu sanse minime. Dupa un meci tur catastrofal, in care formatia noastra a fost net inferioara, Dinamo trebuie sa realizeze o minune pentru a putea merge in finala.

Antecedentul Liberec: Cand vorbim despre calificari istorice, nu ai cum sa nu mentionezi reusita fantastica din urma cu 11 ani, cand Dinamo mergea la Liberec dupa 0-3 la masa verde si a intors rezultatul in deplasare in ceea ce numim „Minunea de la Liberec”. Dinamo a fost prima echipa care a reusit acest lucru intr-o competitie europeana.

Insa daca este sa comparam cu situatia de acum, sunt cam multe diferente. In primul rand, valoarea jucatorilor de atunci nu se compara cu cea de acum. Atunci, Dinamo a inceput partida cu mai multe rezerve, dar erau jucatori de clasa si daca te gandesti ca pe parcurs au intrat fotbalisti precum Gabi Torje, Marius Niculae sau Claudiu Niculescu, realizezi ce lot avea Dinamo atunci. Intalneam o echipa care ne era inferioara valoric si asta s-a vazut in evolutia din retur.

Dinamo de acum este in lupta pentru supravietuire, probabil si astazi vom vedea in teren mai multi jucatori care nu au evoluat foarte mult de la reluarea sezonului, trebuie tinut cont de sansele minime pe care le avem si de faptul ca duminica ne asteapta un meci de foc in Stefan cel Mare, impotriva Politehnicii Iasi, un duel crucial in lupta pentru supravietuire. Acela este un meci pe care suntem condamnati sa il castigam, acolo vorbim despre evitarea retrogradarii, in meciul de astazi vorbim despre 1% sansa de a reusi un miracol, cred ca trebuie sa intelegem care ne sunt prioritatile.

In plus, trebuie sa admitem un lucru, defensiva lui Dinamo este una fragila, am primit gol in toate partidele de la reluarea sezonului, chiar si la Clinceni a fost nevoie de un Straton in zi mare, sa apere doua lovituri de pedeapsa pentru a pleca cu toate punctele puse in joc. Mai mult, nici atacantii lui Dinamo nu traverseaza o perioada prea buna, Popa si Montini nu au reusit sa marcheze in acest an si sperantele de gol vin din linia a doua.

Daca in privinta unei calificari istorice sunt destul de sceptic, totusi vreau sa vad atitudine din partea baietilor, indiferent cine va fi in teren, este un bun prilej de a se face remarcati si de a castiga incredere in propriile calitati, de a le aduce o bucurie fanilor, chiar daca ar fi o simpla victorie, nu si calificare. Cum spunea foarte bine si Sergiu Hanca, poate fi un ultim derby pentru multi din acesti baieti si au sansa sa evolueze intr-un astfel de meci. A fost o descatusare in partida de la Clinceni, acum ramane sa continue cu inca o evolutie buna care sa ne ajute in perspectiva.

Este greu de anticipat un prim 11 astazi, chiar si Mihalcea a declarata ca va face multe schimbari in garnitura de start, este posibil sa il revedem astazi in teren si pe Neicutescu, cel care s-a accidentat in toamna si nu mai evoluat de atunci. Indiferent cine va juca, sa joace cu sufletul si sa arate ca inteleg importanta partidei! Sa dea totul pe teren, indiferent de scor!

“Dupa meciul de cupa, avem un meci foarte greu, ne vom pregati sa castigam, pentru noi toate vor fi importante, vreau sa salvez echipa, asta e obiectivul meu. In Cupa, trebuie sa fim realisti, e destul de dificil. Obiectivul nostru clar e salvarea, stim insa ce este si meciul cu Steaua, ce inseamna. Vom pregati si o strategie pentru partidele urmatoare, noi nu o sa avem pauza deloc si sa speram ca va iesi bine. Din fericire, noi nu avem accidentati, avem de unde sa alegem, vreau sa ne prezentam onorabil si sa si castigam. De calificare, este mai greu.” (Adrian Mihalcea)

„Tot ce imi doresc e sa joace cu atitudine si pana la urma sa joace cu placere, pentru ca este un derby si cine stie daca altii vor mai prinde. Alti fotbalisti sunt invidiosi si si-ar dori sa prinda un derby si apuca niciodata in viata lor. Sa profite de acest meci si sa dea totul!” (Sergiu Hanca in Prosport).

CINE VA FI LA CENTRU: Centralul Horatiu Fesnic va fi ajutat de asistentii Marius Nicoara si Gero Szabo. Rezerva va fi Andrei Antonie, iar observatori Irina Mirt si Felix Grigore. Fesnic ne-a purtat noroc in ultimul derby castigat de Dinamo cu 2-1. Atunci l-a eliminat corect pe Gnohere, desi initial dictase doar cartonas galben, dar s-a intors asupra fazei. El ne-a arbitrat si in primul meci din Cupa Romaniei de la Arad, cand Dinamo s-a impus cu 3-1.

loading...

Lasă un răspuns