AcasăEditorialFcsb - Dinamo, analiza meci. Plus sau minus?

Fcsb – Dinamo, analiza meci. Plus sau minus?

In aceasta seara avem parte de un nou episod din clasicul Romaniei. Dinamo intalneste in deplasare echipa Fcsb, o echipa decimata dupa rezultatul de la mijlocul saptamanii impotriva cetatenilor din Manchester, o infrangere usturatoare, peste care nu se poate trece usor.Dupa superba coregrafie realizata de suporterii stelisti, dupa infrangerea la scor impotriva celor de la City, e destul de greu sa ne dam seama cum va aborda antrenorul fcsb-ist aceasta partida. O echipa venita dupa o infrangere poate fi mai periculoasa, poate avea o dorinta mai mare de revansa, insa in acelasi timp pot fi cu moralul la pamant, desigur, doar calitatea antrenorului poate remedia acest lucru, iar in tabara adversa imi e destul de greu sa cred ca antrenorul are prea multe cuvinte de spus, in conditiile in care se stie cine e seful acolo.

In ultimele zile am tot observat foarte multe variante de echipe, mai ales de la mai marii jurnalisti fcsb-isti, in care practic ne amenintau cu tavalugul, cu 6 atacanti, cu Messi, Zlatan si Cristiano, dar realitatea sta altfel.

Daca ne uitam la ultimele meciuri ale echipei noastre, observam un joc ofensiv foarte bun al baietilor nostrii, in care isi surprind adversarul foarte usor. Combinatiile rapide intre mijlocasi si atacanti pun probleme serioase apararilor adverse, avem jucatori rapizi in benzi care pot destabiliza orice aparare, dar revenim aspura acestui subiect.

Prima formula a Fcsb-ului pe care am vazut-o a fost urmatoarea:

Nita – Enache Tamas Mitrea Momcilovic – Boldrin – Popa Hamroun Stanciu Wiliam – Tanase. Pe foaie o echipa buna, o echipa foarte tehnica, calitate individuala, practic orice isi doreste un antrenor. Insa analiza post pe post dovedeste altceva. Vedem ca fata de ultimul meci al lor apar 4 nume noi in primul 11. In fiecare compartiment aparand un jucator nou. Mitrea, un fundas central care a evoluat foarte bine pentru Viitorul din Constanta insa odata cu transferul sau in SERIE B nu s-a putut impune la o echipa de mijlocul clasamentului. Transferul sau e clar ca nu e ceea ce s-a dorit, tinand cont ca el nu a mai jucat din Aprilie, iar pentru echipa actuala nici nu a debutat. Va fi primul meci jucat de cuplul Tamas Mitrea, doi jucatori cu o viteza redusa, foarte buni in jocul aerian. E clar ca un cuplu de fundasi central nu se poate suda la antrenamente, pentru asta ai nevoie de meciuri oficiale impreuna, fiind clar ca un joc oficial nu seamana nici cu un antrenament, nici cu un meci amical, din punctul meu de vedere au un mare minus daca vor folosi aceast cuplu de fundasi.

Vedem ca la mijlocul terenului apare Boldrin ca si inchizator. Intradevar el a fost folosit si la Giurgiu pe acest post, insa niciodata singur. Langa el apareau ori Lovin, ori Seto, mijlocasi defensivi clasici, care urcau foarte putin pe faza ofensiva. Boldrin se va afla la primul meci alaturi de colegii sai, folosit fiind pe un post oarecum nou, daca facem o comparatie, pe acest post la noi in echipa il regasim pe Busuladzic, un jucator nou transferat si la noi, care insa s-a adaptat perfect, fiind unul dintre cei mai constanti jucatori ai echipei noastre. Sper ca Boldrin sa fie folosit inchizator, un alt minus pentru ei, un alt plus pentru noi.

„Surprizele” pe care le pregateste Reghe sunt in compartimentul ofensiv, acolo unde doar Popa, Stanciu si Wiliam evolueaza pe posturile lor. Hamroun este mutat in centru pentru a-i face loc lui Wiliam ( nou venit) Tanase este folosit ca varf impins, fiind preferat lui Tudorie, insa postul sau fiind acela de mijlocas-extrema stanga. Insa ce le lipseste foarte mult pe faza ofensiva? Forta, talia, puterea de patrundere. Au 2 jucatori noi, Tanase si Wiliam, care nu stim cat de bine s-au intregrat in momentul de fata, nu stim cum se vor adapta noilor posturi. Si daca stam sa ne rezumam la ce au evoluat in ultima perioada, sincer, nu sunt de speriat.

Totusi imi e destul de greu sa cred ca Reghe va risca trimitand intr-un meci atat de important o echipa care nu e sudata deloc, cel mai probabil va ramane la sistem cu 2 inchizatori, din punctul meu de vedere o formatie mai aproape de adevar ar arata astfel:

Nita – Enache Tamas Tosca Momcilovic – Bourceanu Achim – Popa Stanciu Hamroun – Tanase.

Dinamo pe de alta reprezinta acea echipa inchegata. Fara multe nume noi, fara mari surprize primul 11 fiind foarte usor de aflat.

Branescu – Romera Nedelcearu Mevlja Filip – Hanca Busuladzic Palic – Lazar Gnohere Rotariu. Echipa tip a lui Dinamo, o echipa care pana in momentul de fata nu a dezamagit, a avut evolutii foarte bune, singura necunoscuta fiind dupa plecarea lui Anton, acolo unde a fost folosit Serban insa randamentul sau a lasat de dorit. A intrat Hanca in locul sau care a facut un meci foarte bun impotriva Voluntariului, reusind sa ofere doua assist-uri, pentru Gnohere si Lazar.
Branescu,  interventii de portar mare, si usor usor intelegem de ce este jucatorul lui Juventus, clar este plusul in poarta de care aveam nevoie. Cuplul de fundasi incepe usor usor sa se lege, Mevlja ajutandu-l foarte mult pe Nede, completandu-se foarte bine, pana acum fiind foarte putine momente in care cei doi au fost suprinsi. Mai avem de lucrat insa pana in momentul de fata nu au dezamagit, evolutiile au fost mai bune de la meci la meci. Filip pare sa creasca sub comanda lui Andone, putin mai ofensiv, mai stapan de sine, pare ca renuntat la intrarile decisive si la rautatea inutila care duceau la suspedari. Un alt transfer care din punctul meu de vedere s-a impus destul de repede este Romera. Sigur pe el, foarte foarte bun pe faza defensiva, insa un mic minus pe faza ofensiva.Insa fiind fundas de meserie, e clar ca s-a achitat foarte bine de sarcini pana in momentul de fata. Linia de fund a echipei noastre este mult mai sudata, individual pot fi peste noi, insa ca si cuplu avem un mare plus. In linia de mijloc ii vom avea pe Hanca, Busuladzic si Palic, dar in ultimele meciuri am observat ca acest 4-3-3 devine tot mai mult un 4-1-4-1 Busuladzic fiind mult mai retras decat Palic si Hanca, legand foarte bine jocul, coborand foarte mult intre fundasii centrali pentru a primii mingea, face legatura foarte bine intre linia defensiva si cea ofensiva, dar cred ca poate mai mult pe faza ofensiva, am vazut ca are pase lungi foarte bune, fiind prezent pe toate partile terenului. Palic este omul de la care asteptam cel mai mult, el trebuie sa fie omul de ultima pasa, care sa deschida jocul, sa le creeze atacantilor situatii de a marca. Daca la ceilalti jucatori putem observa unele scaderi in anumite momente ale jocului, vedem ca Palic ramane acelasi luptator, acelasi jucator care lupta 90 de minute.

De la Rotariu, Gnohere si Lazar nu ne asteptam decat sa faca diferenta, sa destabilizeze apararea adversa, sa puna presiune timp de 90 de minute pe ei. Evolutia lor a fost multumitoare pana acum, insa e clar ca ne dorim sa faca mult mai mult, cel putin de la Rotariu avem pretentii foarte mari, iar acum e timpul sa faca un joc bun impotriva Fcsb-ului. In ultimele partide contra lor a fost inexistent, fiind depasit la toate capitolele de adeversarul sau direct.

Plusuri Fcsb – Jucatori tehnici, dorinta de revansa, teren propriu.

Minusuri Fcsb – Cuplu de fundas nou, un singur inchizator ( Boldrin) care nu este un inchizator si nu poate face fata tripletei noastre de la mijloc, lipsa fortei pe faza ofensiva, Enache ( care clar nu este un fundas dreapta bun!!), foarte multi jucatori noi in primul 11, echipa nu se poate omogeniza dupa 2-3 antrenamente.

Plusuri Dinamo – Echipa omogena, foarte putine modificari de la o etapa la alta, Gnohere in forma, Busuladzic sigur la mijloc, Mevlja Nedelcearu un cuplu multumitor pana in momentul de fata, Branescu!! Un portar care ne-a lipsit si in sezonul trecut, da foarte multa siguranta echipei, vorbeste foarte mult cu fundasii, interventii superbe in momente cheie ale meciului, ultrasii nostrii care clar isi vor face simtita prezenta si ii vor impinge pe jucatori spre victorie.

Minusuri Dinamo – Banca de rezerve, cu greu putem gasi un jucator care sa intre pe teren si sa fie cel putin de nivelul titularului, tineretea jucatorilor ( sper sa nu fie o problema) insa in astfel de meciuri presiunea este foarte mare pe jucatori, iar Dinamo a ajuns sa aibe o medie de varsta sub Academia lui Hagi.

 

In aceasta seara Doar Dinamo Bucuresti!!!!

 

 

Cum vad fostii dinamovisti derby-ul de azi

 

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare