AcasăStiri DinamoAntun Palic:"Poate este destinul meu să câştig un trofeu cu Dinamo"

Antun Palic:”Poate este destinul meu să câştig un trofeu cu Dinamo”

Antun Palic, mijlocaşul echipei noastre, a precizat, vineri, într-un interviu pentru Revista LPF, că Dinamo nu este în criză, are calitate, poate reveni în fruntea clasamentului şi s-a declarat încrezător că poate câştiga un trofeu cu echipa.

 Antun Palic a marcat cinci goluri pentru Dinamo în acest sezon competiţional, în Liga 1, Cupa Ligii şi Cupa României. Mai mult, croatul născut la Zagreb pe 25 iunie 1988 a oferit cinci pase decisive pentru echipa. Primul său gol l-a reuşit în derby-ul României, când echipa sa a învins FCSB cu 3-1.

Palic a câştigat campionatul şi Cupa Croaţiei cu Dinamo Zagreb în 2011 şi speră să repete această performanţă cu formaţia din Ştefan cel Mare: „Este visul nostru, al tuturor dinamoviştilor şi vom lupta până în ultimul minut al play-off-ului pentru acest obiectiv. Orice este posibil, toate cele şase echipe sunt foarte puternice, iar fiecare punct este important. Campionatul este mult mai atractiv, cred că se va decide în ultima etapă! Echipele implicate în lupta pentru primele locuri sunt despărţite de câteva puncte, iar ritmul jocurilor nu-ţi lasă timp să priveşti în urmă”.

Mijlocaşul croat s-a declarat încrezător că poate câştiga un trofeu: „Formăm un grup puternic împreună cu antrenorul Mircea Rednic, echipa este susţinută din toate punctele de vedere şi, să nu uităm, Dinamo are cea mai frumoasă galerie din România. Ultima oară, când am jucat cu Astra la Giurgiu, fanii noştri au umplut stadionul şi au creat o atmosferă fantastică. Dinamo nu este în criză, avem calitate şi putem reveni în fruntea clasamentului! Să nu uităm că vom juca şi două semifinale. Visez să câştig un trofeu la Dinamo!”.

Antun Palic a vorbit, pentru site-ul Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), despre fotbalul croat şi despre atmosfera din tribune: „Poate este destinul meu să câştig un trofeu cu Dinamo. Aveam 21, 22 de ani, am jucat foarte puţin la Dinamo Zagreb. A fost una dintre cele mai frumoase perioade din cariera mea. Eram convocat şi la naţionala de tineret a ţării mele. Nu am renunţat însă la visul de a îmbrăca tricoul primei reprezentative a Croaţiei, dar trebuie să muncesc mult mai mult şi să-mi ajut echipa de club cu pase, cu goluri. Sunt fan Dinamo Zagreb. Mi-am împlinit un vis, să pot juca la acest club şi a fost foarte frumos. Când te apunci de fotbal începi să visezi. Dinamo Zagreb era în fiecare poveste. Era la distanţă de 15 minute de casa mea şi mergeam la toate meciurile. Suporterii dinamovişti sunt la fel de pătimaşi, creativi şi susţin echipa indiferent de rezultat. Înainte de a semna contractul cu Dinamo, în vară, am fost la derby-ul cu Steaua, 0-0 pe Arena Naţională. O atmosferă senzaţională, am rămas impresionat de la primul contact cu clubul, cu fanii”.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare