EXCLUSIV: Doua absente pentru urmatorul meci de campionat

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo nu mai are in acest moment niciun fel de implicare in lupta pentru salvarea de la retrogradare. 

Situatia in clasament este una linistitoare, Dinamo dupa ce a obtinut cea de-a treia victorie consecutiva, lucurile s-au linistit, astfel ca Rednic poate sa experimenteze in etapele urmatoare, sa dea sanse tuturor jucatorilor din lot. 

Mai ales ca nici acum Rednic nu se poate baza pe tot lotul, nu a fost norocos din acest punct de vedere, in 2019 nu a avut niciodata tot lotul valid, din varii motive. Daca Christovao este de acum inainte o solutie pentru Rednic, nu acelasi lucru se poate spune despre doi jucatori. 

Este vorba despre Linas Klimavicius si Ioan Filip, cei doi jucatori s-au antrenat separat ieri la Saftica. Ei au facut doar alergari usoare, in vreme ce ceilalti jucatori se antrenau, momentan cei doi sunt menajati. Ei nici nu au mai participat la antrenamentul de dupa-amiaza, astfel ca probabil cel mai devreme vor putea reveni in formula de start peste inca o saptamana, in partida de la Voluntari.  In rest, nu sunt alte probleme cu jucatorii, cu totii s-au antrenat normal. 

Rednic are grija de tinerii lui Dinamo! 

Desi a fost acuzat ca prioritizeaza aducerea de jucatori straini, Mircea Rednic este foarte atent si la tinerii din propria pepiniera. Acum cateva saptamani spre exemplu a fost la un meci al echipei U19 tocmai la Miercurea Ciuc. Mai mult decat atat, antrenorul echipei noastre cheama in mod constant juniori la antrenamentele echipei mari. 

Ieri am fost prezent la Saftica la antrenamentul echipei si nu mai putin de 8 juniori au participat la sedinta de pregatire de la echipa, doi dintre acesti jucatori fiind prezenti si in cantonamentul echipei din Turcia, din luna ianuarie, este vorba despre portarul Fara Stefan si mijlocasul ofensiv, Catalin Magureanu.

Rednic a chemat pana si jucatori de la echipa U16, este vorba despre portarul Horeboiu Dragos, ce a fost titular acum doua saptamani in victoria 4-0 in fata celor de la Steaua. La antrenament au mai fost Radu Zamfir, Andrei Bani Mustafa Ahmed, Valentin Borcea, Andrei Florescu si Rusea Razvan. 

Rednic obisnuieste ca in timpul saptamanii sa ii cheme prin rotatie pe juniori, pana la urma pentru ei este o experienta importanta, mai ales ca nu se compara conditiile de antrenament de la Saftica, cu cele de la Metaloglobus, unde se antreneaza de regula. Trebuie tinut cont de faptul ca din sezonul urmator, trebuie doi jucatori U21 pe teren in startul partidei. 

Mai jos aveti imagini de la antrenamentul echipei de la Saftica (Foto: Catalin Alexandru) 

Juniori Dinamo antrenamentJuniori Dinamo antrenament

loading...

Lasă un răspuns