EXCLUSIV: ,,Cred că rezultatele nu sunt întâmplătoare”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astăzi am fost prezenți la Săftica pentru a realiza așa cum v-ați obișnuit, ,,Jurnalul de Săftica”.

În vizita noastră la baza de pregătire a echipei am realizat și un interviu cu antrenorul echipei noastre, Ovidiu Burcă. Am abordat cu tehnicianul nostru mai multe subiecte și l-am întrebat pe Ovidiu despre starea de spirit a echipei, despre diferența între ceea ce a găsit în luna august și ce se întâmplă acum la echipă, când lucrurile merg în direcția dorită.

Totodată un aspect care a stârnit foarte multe discuții a fost cel legat de jocul ofensiv al echipei, Dinamo nu reușea să marcheze foarte mult și în meciul cu Dumbrăvița am reușit în premieră să marcăm de 4 ori:

,,Cred că rezultatele nu sunt întâmplătoare, eu cred că echipa arată mult mai bine din toate punctele de vedere, am văzut și după meciul asta din punct de vedere al interacțiunii umane, suntem mai echipă în adevăratul sens al cuvântului. Au fost foarte multe mișcări de jucători, au venit unii, au plecat alții, a fost mult haos. Între timp lucrurile s-au mia așezat, așa e tot timpul, face parte din procesul de formare al unei echipe. Așa se întâmplă când vin  jucători, pleacă, după aceea și staff-ul complet nou, dar lucrurile s-au așezat. Înțelegem cu toții mai bine ce înseamnă momentul clubului și din perspectiva asta lucrurile sunt mai bine.

Ideile tactice au resimțit un progres și nu e întâmplător faptul că echipa a ajuns la un nivel mai bun față de momentul în care am preluat-o.

Exista această idee în jurul echipei, faptul că nu marcăm suficient de multe goluri, că jucătorii noștri de atac ar trebui să facă mai mult. Eu sunt de principiu că toată lumea trebuie să atace, toată lumea să se apere, de aceea nu o să arăt cu degetul jucătorii de atac când nu marcăm.

Eu cred că era un aspect mental, era o dorință extraordinară a băieților să câștige meciurile, când îți dorești unele lucruri foarte mult, nu ai luciditatea necesară. În ultimii metri trebuie să ai creativitate, nu poți să ai creativitate când îți dorești și ai presiune pe umerii tăi. Sper că odată cu acest meci, din punct de vedere ofensiv, echipa să se relaxeze puțin. Switch-ul mental pe care trebuie să îl faci când nu ai mingea, trebuie să fii în continuare agresiv, să ataci mingea, să ai o stare mentală diferită față de atunci când ai mingea, atunci trebuie să fii lucid, creativ, aici echipa nu își găsea momentele. Odată cu această victorie sper să fim mai relaxați, mai liniștiți în fața porții, cu mai multă încredere, cu mai mult curaj.” a declarat Ovidiu Burcă pentru Radio Dinamo1948.

Voi reveni și cu restul subiectelor abordate cu antrenorul echipei!

Jurnal de Săftica: Ploaie și fotbal în criză de spațiu și timp

loading...

Lasă un răspuns