Jurnal de Săftica: Ploaie și fotbal în criză de spațiu și timp

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astăzi am fost prezenți la Săftica pentru a realiza ,,Jurnalul de Săftica”, vizitele noastre deja care au devenit obișnuință în baza de pregătire a lui Dinamo.

Până acum eram obișnuiți să fim ”întâmpinați” de vreme frumoasă, soare, cald, neobișnuit pentru perioada asta, dar astăzi am simțit și ce înseamnă un antrenament pe o vreme bacoviană. Singura căldură vine din partea celor din staff, a băieților, a lui Iustin, care ne asociază ușor, ușor ca fiind de-ai lor până la urmă, suntem de aceeași parte a baricadei,nu? O ploaie destul de apăsătoare, rece, dar care nu ne-a ținut departe de antrenamentul băieților. Chiar am fost întâmpinați de Nelut Roșu, mereu volubil și prietenos, ”băieți, nu mai bine stăteati la căldură, la o cafea, ați ieșit pe vremea asta să ne pozați?”.

Dacă ei se pot antrena, eu nu am niciun fel de problemă în a-i poza și filma, mai ales că se vede de la distanță faptul că atmosfera este una mult mai bună, starea de spirit a băieților este cu totul și cu totul alta după seria foarte bună din campionat.

La antrenament nu au fost trei jucători, este vorba despre Oncescu, Amzar și Bani, convocați la naționala U20, dar a fost un antrenament interesant, început evident cu antrenamentul fizic efectuat sub comanda lui Mădălin Udrea. Ce am remarcat și eu, faptul că Ovidiu Burca a participat și el aproape cu totul la ședința de pregătire, explicația o veți primi într-un alt material, deoarece normal că am stat de vorbă și cu antrenorul echipei noastre, profitând de această pauză și pentru a putea trage niște concluzii.

Antrenament Dinamo 17.11.2022

Antrenament Dinamo 17.11.2022

A urmat pe urmă un antrenament foarte interesant, de finalizare, ceea ce a reprezentat o problemă pentru Dinamo pe tot parcursul sezonului. Jucătorii au fost împărțiți în două zone ale terenului și au lucrat la faze rapide de finalizare, era și spirit competitiv, tonul fiind dat chiar de antrenorul nostru, care probabil a intrat și în mentalitate de jucător, dar cred că și vrea să imprime asta băieților.

După câteva serii de exerciții interesante, pe care le veți vedea și pe pagina noastră de facebook, dar și pe Youtube, începând de mâine, au trecut la un joc școală diferit, pe o suprafață foarte mică de teren, pentru a găși ceea ce Burcă le tot cere: soluții în criză de spațiu și timp. Pe o suprafață de minifotbal, să fie aglomerație mare și totuși să existe o circulație rapidă, eficientă, a balonului…în criză de spațiu și timp.

După o oră și jumătate, ploaia a decis să se oprească fix la final de antrenament, moment în care și noi ne-am retras de pe terenul de joc și am mers la ”interviuri”. Despre ele…în alte materiale.

loading...

Lasă un răspuns