EXCLUSIV: Cand va reveni Ion Gheorghe la Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Ion Gheorghe este un jucator talentat, crescut in curtea lui Dinamo, pe care echipa noastra l-a cedat in luna august a anului trecut la FC Voluntari. 

Dinamo nu a primit niciun ban, dar a pastrat 30% din eventualitatea unui transfer in strainatate si totodata, echipa noastra a pastrat si posibilitatea de a-l readuce inapoi pentru suma de 50 000 de euro. 

Florin Prunea a spus in direct la Radio Dinamo1948 faptul ca a discutat deja cu tatal jucatorului si s-a luat o decizie in cazul sau: “Am avut o intalnire cu tatal lui acum 2 zile, m-am trezit cu el la birou. A fost o discutie civilizata,am discutat despre situatia lui Ion. Puteam sa ajungem sa il luam cu japca, cum s-ar zice, dar mi-a zis sa lasam copilul acolo, sa mai creasca un an, sa joace, eu unul il voiam.”

Dinamo va avea posibilitatea si in sezonul urmator sa il readuca la echipa pentru suma de 50 000 de euro.  Ion Gheorghe a evoluat in 34 de meciuri pentru Voluntari si a oferit 7 pase decisive. El va fi eligibil pentru postul U21 si in 2020/2021. 

Ce a mai declarat Prunea in emisiune: 

“La Papazoglou e si o problema a clubului cu el. A vorbit urat de Dinamo. Am incercat sa transferam doi jucatori din Grecia, in momentul in care am avut negocieri, a vorbit urat de Dinamo: “Nu aveti ce cauta acolo, la Dinamo e urat”. Parerea mea ca lucrurile sunt clare, fiecare sa mearga pe drumul lui”, a spus Prunea.

Florin Prunea a precizat ca are incredere in Daniel Popa. “O sa il vedeti pe Popa in campionatul urmator. Eu il prefer pe Popa, am discutat si cu el, i-am spus ca este si optiunea antrenorului, el depinde de rezultate. Eu personal mizez mai mult pe Popa, am incredere in el”, a declarat conducatorul dinamovist.

Athanasios Papazoglou a venit in ianuarie la Dinamo. A jucat la Dinamo 14 meciuri in care a marcat de patru ori.

Florin Prunea a dat asigurari in privinta antrenorului Eugen Neagoe. “Neagoe nu este omul lui Becali. Dinamo va lucra cu oricine va respecta clubul Dinamo, ne punem toti la masa cand vorbim de transferuri, problema comisionului se discuta intre 4-5 persoane. Aici luam toti deciziile si toti le asumam. Lucram cu cei care ne ofera jucatori buni. Comisioanele sunt din ce in ce mai mari, din pacate”, a spus fostul international.

Florin Prunea a mentionat ca nu pune problema ca portughezul Diogo Salomao sa se mai intoarca la Dinamo.

Florin Prunea l-a laudat pe mijlocasul Alexandru Rauta. “Rauta l-am avut la Iasi, cand am fost acolo. Nu eram cand l-a adus Neagoe la Dinamo. Este un jucator in primii 5-6 mijlocasi din Romania, dupa evolutia de la Voluntari. Este genul Margaritescu, este un pitbull care alearga”, a incheiat conducatorul dinamovist.

loading...

Lasă un răspuns