,,Este unul dintre cei mai valoroși jucători pe postul de fundaș dreapta și pot să îți dau în scris”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are din nou dreptul să transfere jucători și în următoarele ore vom avea parte de primele mutări.

Nu mai este o surpriză faptul că în curând va fi anunțat transferul lui Constantin Nica, un jucător care se antrenează cu Dinamo încă de la sfârșitul lunii martie, o informație prezentată în exclusivitate de Radio Dinamo1948 în primăvara trecută.

Însă deși s-a antrenat luni bune cu Dinamo, transferul lui nu a fost înregistrat pentru stagiunea trecută, din motive greu de înțeles și acum. Nu au reușit să înregistreze transferul atunci, iar Nica nu a mai putut semna cu Dinamo nici în vară. Cu toate acestea, Nica a continuat să se antreneze la Săftica, cu Dinamo, astfel că vom avea un prim fundaș dreapta de meserie după o perioadă destul de lungă de timp.

Constantin Nica este jucătorul lansat de către Dario Bonetti la prima echipă a lui Dinamo, se întâmpla acest lucru în 2012 și la un an distanță el era vândut de clubul nostru în Serie A, la Atalanta, în schimbul unei sume de aproximativ 2 milioane de euro.

Regim de cantonament! Amical pregătit în week-end

Nica este un jucător extrem de important pentru Dario Bonetti, așa cum a și declarat antrenorul dinamovist în interviul pe care ni l-a acordat în urmă cu aproximativ o săptămână și a spus clar că are mare încredere în calitățile lui Constantin Nica:

,,E foarte important ca FIFA să deblocheze transferurile, Nica se antrenează de peste 5 luni cu Dinamo, este unul dintre cei mai valoroși jucători pe postul de fundaș dreapta din România și pot să îți dau în scris acest lucru” a spus Dario Bonetti pentru RD1948.

,,Vom face o echipă mult mai competitivă”

Dinamo a primit vestea cea îndelung așteptată, confirmarea faptului că se pot face transferuri.

Dinamo are mare nevoie de intăriri, ultimele patru meciuri de campionat au demonstrat definitiv acest lucru, dacă cineva avea dubii. Acum pot să vină întăririle atât de necesare, care să aducă un plus de experiență, dar și de valoarea echipei:

”Vom putea face o echipă mult mai competitivă. Deja m-au sunat mai mulți impresari. Putem face transferuri și după 5 septembrie. Mâine semnează Constantin Nica. Am primit mult oxigen prin această decizie. Cu jucătorii tineri de la echipa a 2-a au potențial foarte mare de creștere, dar pentru viitorul apropiat ar fi fost dificil.

Acum vom avea și concurență pe posturi, vor veni jucători cu experiență. Vom crește valoarea lotului.
Legat de plecarea lui Sorescu, se schimbă total datele problemei. Putem da drumul la unul, doi jucători, pentru că putem aduce alții în loc

Vă pot spune în premieră că primul transfer este Costantin Nica, un băiat pe care l-am văzut de foarte multe ori la antrenamente, care se pregătește exemplar și care merită să poarte tricoul lui Dinamo. Vom avea 2-6 transferuri, în toate compartimentele. Avem o listă în vedere cu jucători pe care îi cunoaștem îndeaproape, care au mai evoluat în Liga 1, dar și noutăți, a declarat Muresan pentru Digisport.

15 meciuri în Serie A are Nica

23 de meciuri a strâns fundașul dreapta pentru Dinamo

2 selecții are la prima reprezentativă a României

Dinamo, Atalanta, Cesena, Avellino, Latina Calcio, Dunărea Călărași, FC Voluntari și Vojvodina sunt echipele pentru care a evoluat Costi Nica în carieră.

loading...

Lasă un răspuns