AcasăEditorialAm epuizat stocul de "pasi gresiti"

Am epuizat stocul de „pasi gresiti”

Dinamo are maine la Chiajna un meci care era si inainte de rezultatele inregistrate in aceasta etapa, un duel important, insa Dinamo este obligata la victorie. 

Planul lui Ioan Andone, de a obtine 5 victorii in etapele ramase din sezonul regular, s-a naruit chiar din prima runda si urmardin imaginile de la conferinta de presa si din ceea ce mi s-a transmis, antrenorul echipei noastre era descumpanit si fara reactie. Tot ce sper este ca aceasta reactie nu a avut si in fata jucatorilor, se spune ca primele cuvinte pe care le spui la vestiar, au cel mai mare impact. Desi supararea este la cote ridicate, trebuie sa constientizam momentul dificil pe care il parcurgem si sa fim alaturi de echipa. CFR a invins la Medias si pune presiune pe noi. Vestea buna ar fi ca Mediasul nu se regaseste, dar nu conteaza atata timp cat noi nu castigam.

Fiecare meci ramas este precum o finala, ideea de „pas gresit” nu trebuie sa mai existe in vocabularul nostru. Linia de clasament este teribil de deranjanta in acest moment si cand vad faptul ca Dinamo are 3 infrangeri in ultimele 5 meciuri de campionat, incerc sa imi dau seama de unde provenea optimismul lui Ioan Andone inainte de meciul cu Viitorul. Am ajuns la cota 8 in randul infrangerilor din Liga I si adunat avem mai multe egaluri si infrangeri decat victorii, nicidecum un parcurs demn de o echipa nu campioana, dar macar care sa fie in lupta pentru primele pozitii. 

Desi am vazut multi suporteri care declarau faptul ca meciul de la Chiajna este unul usor, lucrurile sunt departe de a fi asa. In primul rand, evoluam in deplasare impotriva singurei echipe care are teren sintetic, iar pe aceasta vreme s-ar putea sa fie in avantajul lor, mai ales ca sunt mult mai familiarizati cu aceasta suprafata. Mai mult de atat, au un antrenor nou, iar echipa cred ca va arata mai bine in acest an. Din informatiile mele, Andone a cerut un amical ieri pe un teren sintetic, tocmai pentru ca jucatorii sa se familiarizeze cu aceasta suprafata. Din fericire, revin suspendatii, Romera cel mai probabil ii va lua locul dezamagitorului Ceccarelli, iar Azer revine in linia de mijloc. Din cate se pare, Claude Dielna va fi titular in centrul defensivei langa Ionut Nedelcearu, iar o evolutie buna a acestuia ii poate asigura acest statut si pe viitor, mai ales ca Luka Maric a dezamagit de la venirea la Dinamo. Din informatiile mele, s-a comportat cel mai bine la antrenamente si s-ar putea sa fie surpriza placuta. Totodata, vom avea o mutare si in poarta, acolo unde Branescu s-a accidentat si va fi inlocuit de Penedo. 

Din punctul meu de vedere, problema noastra nu ar fi neaparat in defensiva, desi nu ne-am comportat grozav cu Viitorul, dar ofensiva a devenit marea problema, lipsa unui om de gol. Sergiu Hanca este cel mai bun pasator in Liga I, insa am vazut ca in cele trei oportunitati create, a ratat de fiecare data, iar Nemec ajuns intr-o pozitie ideala pentru un varf, a ratat, demonstrand ca este un jucator util, muncitor, dar nu mai are prospetime la finalizare. Rivaldinho nu este o solutie pentru acest meci, iar Bumba cel mai probabil va intra pe parcurs. Momentan, vom merge cu acelasi trio: Mahlangu-Nemec-Hanca. Totodata, Bawab probabil va intra pe parcurs. 

Dinamo traverseaza un moment dificil si aceste saptamani ne vor decide viitorul in acest sezon, ar fi cazul ca fanii sa vina alaturi de Dinamo la Chiajna, tribunele sunt aproape de gazon, iar prezenta cainilor poate inclina balanta in favoarea noastra aceasta partida. In rest, speram ca Andone sa fie inspirat si de data aceasta sa aleaga formula ideala. 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare