Două transferuri oficiale anunțate de Dinamo!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a anunțat astăzi încă două transferuri oficiale, care vin la momentul oportun pentru Flavius Stoican, chiar înainte de meciul cu Fcsb, de duminică seară.

Anunțul a fost făcut pe pagina oficială de facebook a clubului Dinamo:

,,FC Dinamo București și CFR Cluj au ajuns astăzi la un acord pentru transferurile temporare ale jucătorilor Jonathan Rodriguez și Dusan Celar la clubul din Ștefan cel Mare, până la finalul acestui sezon competițional, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan.

Mijlocaș central, născut în Argentina pe 7 iunie 1990, Jonathan Rodriguez a adunat 18 meciuri pentru CFR Cluj în prima parte a acestui sezon, 5 în Liga 1, unul în Cupa României, unul în Supercupa României și 11 în cupele europene (preliminarii Champions League, Europa League și Conference League). Jonathan Rodriguez a mai jucat patru sezoane în Liga 1 pentru FC Botoșani, între 2017 și 2021, 117 partide și 8 goluri.

Atacant, sârb (26 de ani peste o lună, 1.91 m), Dusan Celar a evoluat în prima parte a acestui campionat pentru echipa secundă a celor de la CFR în Liga 3 și a jucat 10 minute pentru prima echipă a clujenilor în partida din Cupa României, contra Universității Craiova.
18, respectiv 55 sunt numerele oficiale de joc pentru Jonathan Rodriguez și Dusan Celar.
Bine ați venit la Dinamo București, Jonathan Rodriguez și Dusan Celar!” a fost comunicatul FC Dinamo

A fost stabilit arbitrul pentru derby

Dinamo a fost dezavantajată clar în meciul de la Pitești, iar echipa noastră a pierdut puncte importante din cauza arbitrajului.

Acum ne pregătim de meciul cu Fcsb, care și în tur a fost cu probleme, eliminarea lui Filip a rupt echilibrul partidei și Dinamo a încasat 6 goluri, iar la finalul partidei Dario Bonetti a fost demis.

Fără meci în prima etapă din 2022, după ce-a participat la un curs organizat de FIFA la Abu Dhabi, Ovidiu Hațegan revine în forță, iar Comisia Centrală a Arbitrilor l-au anunțat pe “centralul” din Arad de meciul pe care urmează să-l conducă, Dinamo-Fcsb, conform GSP.

Până în acest moment, Hațegan a mai condus-o pe Dinamo de 53 jocuri. Palmaresul “câinilor” fiind de 19 victorii, 20 remize și 14 înfrângeri.

De partea cealaltă, Fcsb cu “centralul” de 41 de ani are 46 jocuri. Contabilizate în 21 victorii, 15 remize și 10 înfrângeri. În actualul sezon Hațegan i-a “fluierat” pe dinamoviști în două meciuri, iar pe cei de la FCSB într-un singur joc.

“Arbitrul anului 2021 este Ovidiu Hațegan. A avut cele mai bune rezultate în 2021. Și la el se vede faptul că n-a jucat fotbal, dar el compensează prin inteligență, printr-o pregătire serioasă”
Ioan Igna, fost mare arbitru

DDB, comunicat  înainte de meciul cu FCSB: Avem vreo minimă șansă la un arbitraj corect?”

LĂSAȚI-NE SĂ NE SALVĂM! Am fi preferat ca ai noștri să joace prost și să câștige. Dar au jucat bine. S-au bătut pentru fiecare minge. Au arătat că pot atunci când își doresc să joace. Au alergat, au muncit și meritau măcar un egal. Nu pentru că un egal ne-ar fi încălzit foarte tare, dar ne-ar fi dat curaj, mai ales că urmează o serie de meciuri foarte grele.

Din păcate, parcă am fi blestemați ca atunci când jucăm să apară Marcel Bîrsan la centru. Anul trecut în aprilie, ne-am dus la Cluj cu o echipă cârpită. Nu știm ce șansă aveam în acel meci, în fața campioanei. Dar cel care nu ne-a dat nicio șansă a fost tot Bîrsan. Două eliminări văzute doar de el, încă din prima repriză: Paul Anton și Bejan. Am rezistat eroic în 9 oameni, până în ultimele minute, când clujenii au reușit să înscrie. După acel meci, toată lumea a fost de acord că eliminările au fost gratuite.

(…) După acel meci, Bîrsan a pozat în victimă. S-a dus pe la Poliție să depună plângere că primește mesaje de la suporteri. Păi, nu plângere trebuia să depună Marcel. Trebuia să-și depună ecusonul FIFA. Și eventual CV-ul la forțele de muncă. Multă lume îl vede ca pe un bun controlor STB sau chiar ospătar.

La meciul de aseară, reclamantul Bîrsan a găsit prilejul perfect pentru a se răzbuna pe Dinamo și pe suporteri. Ne-a anulat un gol perfect valabil. Un gol spectaculos și curat. Matei a căzut în genunchi ca într-o rugăciune la moaștele Sf. Marcel, dar soarta meciului părea decisă încă dinainte de fluierul de start. Noi pe cine trebuie să rugăm să avem parte de arbitraje corecte? E cineva prin CCA care ne aude? Urmează un meci cu una dintre cele mai favorizate echipe. Avem vreo minimă șansă să avem parte de un ARBITRAJ CORECT?

– Comunicat DDB, 22 ianuarie 2021

loading...

Lasă un răspuns