DINAMO-Voluntari: Dintr-o data decisiv. Ce schimbari poate efectua Mihalcea

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a ajuns intr-o situatie dramatica, te uiti pe clasament si nu iti vine sa crezi ca s-a ajuns in situatia asta.

Dinamo, inainte de duelul din aceasta dupa-amiaza din Stefan cel Mare, ocupa ultimul loc. Desigur, cu un numar mai mic de meciuri fata de adversarele noastre, dar tot o situatie alarmanta ramane. Dinamo a pierdut primele trei meciuri din play-out si trebuie ca aceasta serie neagra sa ia sfarsit.

Insa stai sa te intrebi, cum vom reusi asta? Atmosfera la echipa este una groaznica, jucatorii nu par sa constientizeze situatia, ori nu le pasa, antrenorul pare depasit de situatie, toate premisele pentru ca seria sa continue.

In teorie, poate jucatorii vor avea o tresarire de orgoliu, macar personala, sa aiba o alta atitudine, pentru a putea scoate echipa de pe ultimul loc, sa se uneasca in jurul unui scop comun, dar aici si antrenorul trebuie sa poata sa le insufle aceasta idee si nu stiu daca Adi Mihalcea a reusit acest lucru, cel putin pana acum, nu am remarcat asa ceva in randul jucatorilor.

O victorie ar schimba lucrurile! In cazul in care am reusi sa castigam astazi, Dinamo ar urca trei locuri in clasament, am ajunge la 20 de puncte si am lasa sub noi pe Chindia, Hermannstadt si Iasi, iar fata de Voluntari am fi la un punct in spate, dar si cu doua meciuri mai putin, am avea din nou sperante ca situatia se va remedia. Insa orice alt rezultat in afara de victorie, ne complica existenta, tinand cont de faptul ca joi ne deplasam la Ovidiu, pentru duelul cu echipa lui Hagi, favorita la castigarea play-outului.

Voluntariul este o echipa mult schimbata in bine dupa venirea lui Teja, sa nu uitam ca si in februarie ne-au invins cu 2-1, un meci care practic ne-a anulat atunci orice sansa la play-off. Voluntariul este cea mai in forma echipa din play-out, cu trei victorii din trei meciuri, desi pareau condamnati in iarna, Teja reuseste din nou sa faca o treaba excelenta la o echipa mica.

Statistica de partea noastra: Pe teren propriu, Dinamo este neinvinsa in duelurile cu Voluntari, de altfel, in istoria intalnirilor dintre cele doua echipe, Dinamo are 13 victorii, un meci s-a incheiat la egalitate (ultimul meci din play-out, din stagiunea trecuta) si o victorie pentru Voluntari, cea mentionata anterior. Macar cu atat ne putem lauda, sper sa continuam traditia si acasa sa ne pastram invincibilitatea in fata lor. In prima parte a campionatului, Dinamo s-a impus cu mare dificultate acasa, 2-1, dupa un meci in care oaspetii au avut cele mai importante ocazii.

Cine va fi la centru: Desi este un meci de play-out, Dinamo va avea o brigada experimentata, partida va fi condusa la centru de cel mai bine cotat arbitru roman, Ovidiu Hategan, insa care nu este totusi un arbitru care sa nu comita erori, sper de data asta sa nu mai avem niciun fel de problema in privinta arbitrajului.

“Eu l-am scos din lot si l-am trimis in Scotia”

Ce poate face Mihalcea? O Intrebare foarte grea, pentru ca sincer nu stiu cu ce modificari in primul 11 poate veni Mihalcea, modificari care sa ne schimbe cu mult situatia. Desigur, eu unul ma astept ca Mihai Popescu o perioada sa nu mai apara in garnitura de start, mai ales dupa dezvaluirile fostului doctor, Adrian Motoaca. La cum a evoluat cu Fcsb, nici nu ar merita sa mai joace, dar tinand cont ca ai 3 fundasi centrali care au evoluat in Liga I, plus Marko Ehmann, vei fi nevoit sa mai apelezi la serviciile sale. Pe linia de fund probabil Grigore si Puljic vor forma din nou cuplul de fundasi centrali, in benzi Kostrna si Sin, iar in poarta va fi Piscitelli, desi este posibil ca si Straton sa primeasca o sansa.

La mijloc, cred ca ii vom vedea pe Mrzljak si Filip la centru, Sorescu, Fabbrini si Moldoveanu in fata lor, cred ca Robert va fi titular astazi, parca a fost ceva mai viu in partidele cu Sepsi si Fcsb, urmand ca Lazar sa intre pe parcurs. In fata, Mihalcea are de ales intre doi atacanti care nu au aratat mai nimic, Popa s-a zbatut cu Fcsb, poate de asta are nevoie, Montini este umbra jucatorului din sezonul trecut, total ineficient, neimplicat, neinspirat, greu sa poti revitaliza o ofensiva in conditiile date.

Situatia este grea, dar avem mare, mare nevoie de victorie. Stiu ca sansele nu sunt de partea noastra, e greu de conceput sa poti spune asa ceva despre un meci acasa, cu Voluntari, insa aici am ajuns, in aceasta situatie ne-a adus managementul lui Negoita, Balanescu si compania.

Sper sa avem si noi un motiv de bucurie astazi, sa putem in sfarsit sa ne bucuram de un succes al echipei noastre!

HAI DINAMO!

Noi detalii despre situatia lui Perovic

loading...

Lasă un răspuns