“Eu l-am scos din lot si l-am trimis in Scotia”

Stiri DinamoStiri Liga I

Scris de:

Mircea Rednic nu uita de Dinamo, chiar daca in acest moment suntem in lupta directa pentru salvarea de la retrogradare.

Mircea Rednic a analizat situatia de la echipa dupa ultimele doua infrangeri categorice ale echipei noastre:

„In primul rand Negoita ar trebui sa isi faca el o analiza la tot ce a facut in ultimul an. In perioada mea nu se intamplat asa ceva. Daca as fi ramas, la eforturile pe care le fac suporterii, nu s-ar fi ajuns sa ia imprumut de la nu stiu ce spanioli. Eu sunt acum la Iasi, ma simt bine, sunt sprijinit chiar daca am trecut prin clipe grele”, a declarat Mircea Rednic la Look Sport.

„Problema e ca jucatorii care acum sunt asa-zisi lideri, nu erau acolo pe vremea mea. Pe cel care a dat interviuri acum, eu l-am scos din lot si a plecat in Scotia. Nu aveai cum sa faci asta pe vremea mea. Cand nu e disciplina si respect, se intampla ce se intampla”, a punctat Rednic, cu trimitere clara catre Mihai Popescu

CU EI TREBUIE SA DEFILAM!

Dinamo a ajuns intr-o situatie foarte grea si cu totii suntem foarte ingrijorati in perspectiva.

Cupa Romaniei s-a dus, nu mai avem nicio sansa sa ajungem in finala, dar ne raman 11 “finale” in play-out pentru salvarea de la retrogradare. Trist, foarte trist, dar aceasta este situatia in momentul de fata, este realitatea pe care trebuie sa o acceptam.

Sunt multe cauze care au dus la aceasta clasare rusinoasa pentru Dinamo, dar au fost multe discutii in ultimele zile cu privire la lotul de jucatori. Aici lucrurile sunt clare, aici vedem consecinta construirii unui lot pe pile, prietenii si influente ale unor impresari. Sunt foarte multe discutii cu privire la Mihai Popescu, unul dintre cei mai slabi jucatori din lot, dar pe care Adi Mihalcea l-a titularizat in meciul de joi seara.

Ies la iveala foarte multe chestiuni, mizeria iese la suprafata, mai ales cand nu ai rezultate. Comportamentul lui din cantonament, modul in care trateaza fotbalul. Voi credeti ca Rednic de nebun il cedase in iarna lui 2019 in Scotia, degeaga renuntase la serviciile sale, de bun ce era credeti ca il lasase sa plece pe aproape nimic?

A plecat Rednic si a venit inapoi. Dar nu este cazul doar al lui. Fabbrini, un alt jucator luat in colimator de fani, pe buna dreptate, un jucator platit “regeste” in conditiile actuale de la Dinamo, dar care are zero realizari in teren. Rednic nu il dorea in vara trecuta, a spus ca nu poate face diferenta si a avut dreptate. Actualul director general, foarte tacut de altfel in ultima vreme daca observati, a insistat pentru venirea italianului. Poate lui Rednic nu ii merge “jucaria” la Iasi, dar ochi la jucatori a avut si are in continuare. Zero goluri, o pasa decisiva…cu atat se poate lauda Fabbrini la Dinamo.

Sunt doua exemple, tot lotul a fost construit prost, pe interese si relatii. Florin Prunea, desi vrea sa lase impresia ca nu are niciun fel de vina, a contribuit din plin cu minunatii jucatori transferati in vara trecuta, crede ca uitam de celebrii Brito sau Kevin Bru? Acum face pe arhanghelul dreptatii, dar nu suntem nascuti ieri.

Inainte de meciul cu Fcsb de joi, spuneam ca este un test de caracter pentru jucatorii actuali. Un test pe care l-au picat cu brio. Am preferat sa fiu mai putin acid la adresa lor, dar nu mai pot sa imi iau injuraturile pentru ei. Eu nu am nevoie de lacrimile lor, as fi preferat sa il vad pe Rici ca are o rabufnire in timpul meciului, dar nu numai el, sa ii vad pe acesti jucatori ca incearca in timpul meciului ceva, sa scoata echipa din situatia asta dezastruoasa. Lipseste agresivitatea aia pozitiva, sa vezi ca vor sa lupte pentru fiecare actiune, ca isi dau viata pe teren, ca simt ceva pentru echipa asta.

Sper ca o sa isi aduca aminte ca tot ei au reusit in campionatul asta sa invinga pe Fcsb, Astra, Viitorul si Gaz Metan. Desigur, in trei din meciurile mentionate mai aveam un adevarat conducator de joc, un adevarat lider la mijlocul terenului, dar pe care l-am dat pe trei lei la Craiova. Bineinteles, considerand ca nici nu avem nevoie de vreun inlocuitor, ne descurcam cu ce avem.

Lacrimile si sentimentele de regret de la finalul partidei nu ma incalzesc. Lacrimile lui Rici sunt o palma data si lui Mihalcea, care a ales sa ii ia banderola lui Puljic, un jucator cu experienta, respectat de coechipieri si suporteri. Nu inteleg ce a facut acolo, cum a judecat lucrurile, dar trebuie sa rezolve situatia. Cat mai poate…

As vrea sa cred ca maine seara o sa vad o tresarire de orgoliu, ca isi vor da seama ca doar ei pot sa scoata echipa din subsolul clasamentului, sa incepem sa urcam in clasament, sa mai simtim gustul victoriei, ca au trecut 4 luni de la ultima victorie din campionat. Daca sunt sau nu capabili sa faca acest lucru, chiar nu mai stiu. Cert este ca daca nu sunt in stare sa faca asta, vom avea o vara de cosmar, ca alti jucatori nu avem de unde sa aducem.

Multi lanseaza diverse nume de antrenori, dar pe de alta parte, noi credem ca oricine accepta sa vina la Dinamo in situatia asta, care nu este deloc una fericita, neavand siguranta viitorului ca va continua si din august incolo. O sa vedem ce se va intampla dupa meciul de maine seara, care dintr-o data a devenit unul decisiv din mai multe puncte de vedere, cred ca si pentru Mihalcea a devenit. Dar un lucru este cert, cu actualul lot noi trebuie sa mergem mai departe, ca ne place sau nu.

loading...

Lasă un răspuns