AcasăEditorialDinamo-Viitorul: Până ne facem cea mai bună echipă, trebuie să ne calificăm...

Dinamo-Viitorul: Până ne facem cea mai bună echipă, trebuie să ne calificăm în play-off

Managerul general al clubului spunea zilele trecute faptul ca Dinamo isi va face la finalul acestei perioade de transferuri cea mai buna echipa din Romania. Ma bucura optimismul sau, vreau sa cred ca are si ceva contact cu realitatea si nu sunt doar vorbe desarte. Insa pana la acel moment, Dinamo are un duel de foc in fata liderului, Viitorul. 

Am impresia, analizand acest meci, ca ne prinde mai degraba nepregatiti. Cred ca oficialii nostri sunt cei mai nemultumiti de faptul ca Liga I se reia atat de devreme, pentru ca ne prinde cam descoperiti. Un singur transfer a reusit Dinamo pana in acest moment, este vorba de Tha’er Bawab, dar nu stiu daca iordanianul va fi folosit. Asadar, trebuie sa ne descurcam cu ce avem la dispozitie. Si ce inseamna asta? Pai fara trei oameni importanti din atac, ce au parasit echipa noastra, dar si fara Busuladzic si Romera. Deja lucrurile se complica mai mult decat ne-am fi dorit. 

Suntem pe locul 5 in acest moment, Astra a invins pe ASA si practic orice pas gresit poate insemna fiori reci, iar in situatia in care ne prezentam noi la acest meci, in fata liderului, cred ca trebuie sa fim extrem de precauti. Andone se arata extrem de increzator inainte de acest meci si vrea sa transmita un mesaj de liniste, ca nu va duce lipsa jucatorilor transferati in aceasta iarna. Totodata, el a anuntat ca Dinamo nu isi permite pasi gresiti.

In privinta formulei de start, Andone nu are foarte multe variante. Daca va merge pe formula 4-3-3, Branescu probabil va fi titular in poarta, pe linia de fund Ceccarelli Nedelcearu Maric si Filip. La mijloc ar urma sa intre Dudea in locul lui Azer, langa Palic si Nistor, iar in fata Mahlangu-Nemec-Hanca. Desigur, ne poate surprinde si cu un sistem 3-4-3, dar asta ar insemna sa foloseasca un trio inedit in aparare, cu Nedelcearu-Maric-Popescu, Ceccarelli si Filip extreme, Nistor-Palic in centru, Mahlangu si Hanca pe benzi si Nemec atacant. Practic necunoscuta este cine va juca in locul lui Azer. 

16523945_1864855567137030_1598651916_o

Intalnim liderul Ligii I, o formatie care a avut un parcurs excelent in partea a campionatului, dupa ce au inceput destul de modest si pareau destul de slabiti dupa plecarile de la echipa. Insa usor, usor jocul a inceput sa se lege si au ajuns pe primul loc in Liga I. Marele merit al echipei lui Hagi e faptul ca incearca sa practice un joc modern, bazat pe posesie si nu “lunga si pe-a doua”, pentru asta ii apreciez. Pentru faptul ca mereu “reusesc” sa piarda mereu cand e vorba de relatia nas-fin, mai putin. Folosesc la fel ca noi, un sistem 4-3-3, dar mai apropiat de ce inseamna de fapt acest sistem, nu folosesc un varf de forta si joaca de multe ori cu un varf fals. 

 

In meciurile din deplasare, Viitorul se simte destul de bine, are 16 puncte din 10 meciuri, cu 5 victorii, 1 egal si 4 infrangeri. Ca sa va faceti o idee, au a patra linie de clasament cand vine vorba de meciurile de afara, Dinamo este doar pe locul 7. Constantenii evolueaza mult mai bine acasa, acolo unde sunt lideri, inregistrand opt victorii, doua rezultate de egalitate si o singura infrangere. Dinamo ocupa doar pozitia a-5-a cand vine vorba de meciurile de acasa, avand pana in acest moment doua infrangeri pe teren propriu, cu CFR Cluj si Concordia Chiajna, dar si doua rezultate de egalitate. Deja problemele noastre din defensiva sunt bine stiute, avem 28 de goluri incasate in 21 de partide, de cealalta parte constantenii au a doua defensiva cu 19 goluri primite, asadar o medie de mai putin de un gol pe meci. Au a patra ofensiva, cu 29 de goluri marcate, Dinamo are al doilea cel mai bun atac cu 33 de goluri.

Viitorul a reusit sa isi pastreze nucleul de baza, au plecat doi jucatori importanti, e vorba de Razvan Marin, transferat la Standard Liege pentru o suma undeva in jur de 2 milioane de euro, si Catalin Carp, un jucator care a bifat 14 meciuri in Liga I in prima parte. Totusi, nu a fost titular de drept si exista solutii de inlocuire. Nu au transferat foarte mult, e normal pentru o echipa care se bazeaza foarte mult pe jucatori din propria pepiniera. Nelut Rosu a venit pentru a-l inlocui pe Razvan Marin, iar Vladut Morar, o extrema care mie imi place foarte mult, pentru un plus in ofensiva constantenilor. Am scris si cu alta ocazie despre Vlad Morar, un jucator cu mare potential. 

In ultimul meci de pregatire, Viitorul a invins Perugia din Serie B si au folosit urmatoarea formula: Rîmniceanu (55 Buzbuchi) – Benzar (55 Rădoi), Țîru (46 Hodorogea), Boli (55 Mladen), Ganea (55 Panait) – Vînă (46 Roșu), Nedelcu (55 Dumitrescu), Purece (55 Casap) – Iancu (55 Ciobanu), Morar (46 Coman), Chițu (55 Stoica). Astfel, ne putem face o idee despre cum va arata echipa constantenilor in duelul de sambata seara. 

In ultimul meci din Cipru, au folosit formula: Buzbuchi – Benzar (74 Rădoi), Țîru (59 Hodorogea), Boli (59 Mladen), Ganea (64 Panait) – Vînă (46 Casap), Dumitrescu (59 Nedelcu), Purece (74 Mitache) – Iancu (55 Stoica), Nimely (46 Coman), Chițu (55 Ciobanu).

Cert este ca vom intalni un adversar care ne-a pus mari probleme pe teren propriu, Dinamo inca nu a invins Viitorul in meciurile de acasa, avem deja un complex impotriva lor si cred ca un moment mai bun pentru a inregistra primul succes nu exista. Voi discuta zilele urmatoare si despre formula de start a noastra, din pacate fara noutati probabil, va trebui sa ne bazam pe ce a ramas, astfel ca vom avea viata grea. 

Hanca, pregătit de duelul cu Viitorul! „E un derby! Suntem încrezători că vom învinge!”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare