DINAMO-Viitorul: Fara sanse. Final de drum in Liga Elitelor!

Editorial

Scris de:

Dinamo a disputat in aceasta dimineata, finala Ligii Elitelor U19. 

Dinamo-Viitorul a devenit deja un clasic la acest nivel de grupa, este a treia finala consecutiva intre cele doua formatii. Pana astazi, “scorul” era 1-1, Dinamo s-a impus in 2017, Viitorul anul trecut, asta s-a jucat decisivul. Pentru o parte dintre jucatori, acesta a fost ultimul meci disputat la acest nivel de grupa. 

La meci au fost prezenti Ionel Danciulescu, Iulian Mihaescu si Mircea Rednic. Antrenorul Mihai Dobre a trimis in teren urmatorul 11: 

Stefan Fara- Radu Zamfir, Carlos Brat, Ciprian Cheia, Levent Oltay- Alin Lazar, Claudiu Stan, Aleksandru Longher,  Geani Cretu- Catalin Magureanu, Andrei Spinu. Meciul a inceput cu o bara a celor de la Viitorul,  Halep a trimis in transversala portii lui Fara, care nu avea cum sa mai intervina.

In minutul 5, Dinamo a avut o prima oportunitate prin Oltay, care a patruns bine in careul advers, dar Oltay a fost blocat chiar inainte de a suta pe poarta.

Dinamo a preferat sa joace pe contraatac, sa ofere initiativa celor de la Viitorul. Aleksandru Longher a parut cel mai periculos jucator al nostru, acesta a avut cateva actiuni interesante in prima parte, are viteza si e posibil ca el sa fie unul dintre jucatorii care sa faca pasul spre prima echipa din vara, din informatiile noastre, Rednic are o parere foarte buna despre el.

Stefan Fara a fost nevoit sa intervina in minutul 14, la un sut din interiorul careului, respingand in corner, mult mai periculosi cei de la Viitorul in primul sfert de ora.

Dupa cateva minute in care am fost dominati, Alin Lazar a deschis scorul pentru Dinamo in minutul 25 dupa o pasa lunga a lui Cretu in spatele fundasilor, Lazar a profitat de o iesire hazardata a portarului si a lobat mingea in poarta lui Musat. Dinamo a deschis scorul total neasteptat.

Magureanu a fost foarte aproape sa dubleze avantajul echipei noastre cateva secunde mai tarziu dupa un contraatac excelent, a scapat singur cu Musat, dar nu l-a putut invinge. Momente excelente de joc. Acelasi Cretu i-a pasat lui Magureanu, golgheterul echipei noastre ar fi trebuit sa marcheze la acea faza.

Stefan Fara nu este deloc sigur la iesirile pe centrari, a scapat o minge total neasteptat la o centrare, dar fundasii dinamovisti au respins din interiorul careului. Fara si-a reparat greseala in minutul 37, cand a respins in corner o minge trimisa la coltul scurt. Dinamo a acceptat din nou dominarea Viitorului, dar la corner nu a mai avut ce face, Alexandru Pop, golgheterul Viitorului a marcat din corner.

Un gol meritat pentru Viitorul, Brat si Cheia au fost neatenti. Cifre incredibila pentru Pop, care are 50 de goluri marcate. Ramane regretul ca puteam marca pentru 2-0 la actiunea lui Magureanu. Repriza s-a incheiat cu o ocazie mare a lui Dinamo, Cretu a primit o centrare excelenta in careul de 6 metri, dar nu a putut sa reia spre poarta. Anterior, Stefan Fara a respins excelent la un sut al lui Pitu din interiorul careului, o prima repriza cu foarte multe ocazii de poarta.

Repriza a doua a inceput cu o noua ocazie uriasa a celor de la Viitorul, Halep a driblat in careu, l-a gasit excelent pe Pitu, care nu l-a putut invinge pe Stefan Fara, cu o noua interventie fantastica. Daca va rezolva problemele pe care le are la iesirile pe centrari, poate ajunge un super portar. Inevitabilul s-a produs in minutul 50, apararea noastra a fost facuta vraiste, Nedelea l-a executat pe Stefan Fara din interiorul careului, lasat din nou singur in fata atacantilor adversi. Defensiva nu a fost deloc ok in partida de astazi.

Longher a avut un moment incredibil in minutul 51, Longher a trimis o minge a la Del Piero, dar mingea s-a dus putin pe langa vinclul portii, o executie fantastica, de pe loc. Foarte bun Longher, are talent cu carul, merita mai multa atentie. Acelasi Longher a mai avut o ocazie, a reluat din voleu din prima, dar mult peste poarta, cel mai activ jucator ofensiv al echipei noastre. Dinamo a inceput slab repriza a doua, dar a dat semne de revenire dupa cateva minute in care am parut total defazati. 

Din pacate, cei de la Viitorul au continuat sa ne domine, Fara a fost serios intrebuintat astazi, a mai avut inca o interventie incredibila dupa un sut a lui Mateiasi de la marginea careului, repet, apararea astazi a fost sub ceea ce ne asteptam. Cheia a respins gresit la corner si Fara a mai fost nevoit inca o data sa intervina. In repriza a doua intrat in teren si Gabriel Raducan, cel care s-a refacut dupa o accidentare ce l-a tinut cateva luni in afara terenului, el era golgheterul echipei pana in momentul accidentarii. 

Dinamo a iesit din aparare dupa vreo 10 minute de dominare, Longher a patruns excelent in careu, a centrat in interiorul careului, dar nu a atacat nimeni centrarea lui si sutul lui Cretu a fost blocat de apararea adversa. S-a jucat un fotbal rapid pe final de meci, pe contraatac. Din pacate, Dinamo nu a avut puterea sa egaleze si inevitabilul s-a produs, Viitorul a marcat pentru 3-1, dupa ce Stefan Fara a fost lasat singur cu Munteanu de la Viitorul.

Trebuie sa recunoastem superioritatea celor de la Viitorul, au fost mai buni decat noi astazi, asa cum s-a intamplat si anul trecut, nu a fost aceeasi diferenta de scor, dar cred ca este fair-play sa recunoastem faptul ca sunt mai buni. Din pacate, pierdem din nou in finala, dar cred ca am vazut cativa jucatori care pot face fata si in Liga I, jucatori ce merita evaluati de catre cei de la prima echipa, ma refer la un Longher, Cretu, Magureanu. Vom vedea ce se va intampla si cu eventuala reinfiintare a echipei secunde, o decizie care trebuie luata in curand, pentru ca foarte multi din jucatorii ce au evoluat astazi in finala, vor trece la seniori si trebuie luata o decizie in cazul lor. 

loading...

Lasă un răspuns