Dinamo-Videoton: Ultimul meci din Spania. Avem probleme pe faza ofensiva

Editorial

Scris de:

Dinamo a disputat ultimul meci in cantonamentul din Spania, in fata liderului din Ungaria, Videoton, un meci care a putut fi urmarit pe internet. 

Dinamo a inceput in urmatoarea formula: Brănescu – Ceccarelli, Nedelcearu, Maric, St. Filip – D. Nistor, Dudea, Palic – Hanca, Nemec, D. Rotariu. Foarte probabil ca aceasta va fi formula de start si in meciul impotriva Viitorului lui Hagi, poate doar  Mahlangu in locul lui Rotariu, ar parea mult mai indreptatit. 

Prima ocazie a lui Dinamo a venit in minutul 20, in urma unei faze fixe executate de Palic, Nemec a fost la finalizare, insa a sutat in portar din interiorul careului. Acelasi Nemec a fost la un pas de balon cateva secunde mai tarziu, cand a dejucat pasul la offside, dar nu a ajuns la minge.

Dinamo a dominat primele 25 de minute, avand posesia si incercand cateva faze bune de atac, in special prin pase in spatele fundasilor adversai, care pareau destul de lenti.

In minutul 30, Filip a avut o centrare extrem de frumoasa, sutata din partea stanga, dar Hanca a ajuns tarziu la balon si a sutat pe langa poarta.

Dinamo a inceput mai slab repriza a doua, ungurii parand ca au initiativa si in minutul 55 au avut prima ocazie, un sut bun de la distanta, ce a trecut putin pe langa poarta aparata de Penedo. De notat faptul ca la pauza May Mahlangu i-a luat locul lui Rotariu, din nou sters, nu pare ca se simte deloc bine in stanga.

Rand pe rand Andone a inceput sa faca mai multe schimbari, ruland practic tot lotul, ca urmare jocul nu a mai avut niciun fel de sens, multe greseli de o parte si de alta si practic s-a jucat la trecerea timpului.

Dinamo a jucat bine in prima repriza, dar nu pot sa nu observ faptul ca avem mari, mari dificultati in a ne crea ocazii de poarta. In aparare atunci cand folosim formula de baza, suntem destul de siguri, dar ne cream cu mare dificultate ocazii de gol. Ma ingrijoreaza lipsa de incisivitate a atacantilor, extrem de modesti mi s-au parut pe tot parcursul cantonamentului, sper ca lucrurile sa stea putin diferit in campionat, altfel ne va fi teribil de greu. Problema ar fi ca nici jucatorii din linia a doua nu arata foame de goluri, ne lipseste in mod clar un marcator. Foarte multe ocazii ce s-au incheiat la 30 de metri de poarta adversa, Andone nu are solutii indeajuns de bune si nu cred ca se va aduce vreun jucator pentru faza de atac. Totusi, am toate motivele sa ma alarmez, atunci cand marcam de doua in 4 partide. Ce-i drept, am primit un gol. 

Dinamo se intoarce acasa, ramane de vazut daca se va si relua campionatul saptamana viitoare, nu pare ca suntem pregatiti, nicidecum nu suntem intariti, ba din contra, dar la cum se prezinta lucrurile la echipa noastra, cam la asta ne putem rezuma.

loading...

Lasă un răspuns