AcasăEditorialDinamo-Timisoara: Ce formule de start poate pregati Cosmin Contra

Dinamo-Timisoara: Ce formule de start poate pregati Cosmin Contra

Dinamo are șansa în această etapă să urce destul de mult în clasament, să ajungem chiar pe locul 2, în cazul unei victorii la două goluri diferență.  

 Însă mai presus de locul din clasament, este jocul prestat de echipa noastră, mai ales gândindu-ne în perspectivă și la meciurile importante care ne așteaptă. De aceea, victoria trebuie să vină în urma unui joc solid, să demonstrăm că merităm într-adevăr să fim în primele două. Cuvântul de ordine la conferința de presă de ieri a fost continuitate, atât în victorii, cât și în evoluție.

Cosmin Contra nu se poate baza pe Jose Romera, care mai are o etapă de suspendare, dar nici pe Constantin Nica, care nu este la nivel optim din punct de vedere fizic. Astfel, pe postul de fundaș dreapta Cosmin are două soluții. Poate să îi mai dea o șansa lui Alin Dudea, care a avut ceva dificultăți pe acest post, mai ales că la bază el este fundaș central, ori poate folosi un sistem prin care atât Hanca, cât și Costache, să joace din primul minut. Valentin Costache traversează un moment excelent, a reușit două assisturi și la echipa națională de tineret, astfel că el merită să evolueze în garnitura de start.

 În rest defensiva începe să fie bătută în cuie, cu Penedo în poartă, Filip în stânga, Nedelcearu și Katsikas în centru. De la mijloc în sus, din nou sunt câteva variante. Cosmin discută ieri de un posibil sistem cu Bokila și Nemec, că cei doi sunt fotbaliști experimentați și crede că pot oferi randamentul așteptat. Singura problemă ar fi că nu a putut pregăti tactic, deoarece Nemec a fost convocat la naționala Slovaciei, astfel că ar fi un pic riscant.

Dar folosirea lui Bokila din primul minut lângă Nemec, ar însemna că unul dintre Mahlangu, Nascimento sau Anton să ia loc pe banca de rezerve, iar în acest caz cred că May ar fi cel sacrificat. Astfel că Anton și Nascimento ar evolua în centru, în stânga Salomao este punct fix, iar în flancul drept titularul va fi ales în funcție de cine va juca pe postul de fundaș dreapta. Interesant faptul că Rivaldinho a ieșit din schemă în acest moment, el plătește tribut evoluțiilor mai modeste din ultimele etape și îi va fi greu să mai revină în garnitura de start. Dacă Bokila va fi rezervă, atunci Nascimento va evolua mai avansat, iar Anton și Mahlangu la recuperare.

Meciul va fi complicat, întâlnim o echipă în formă, deși acum câteva săptămâni se plângeau bănățenii de întârzieri salariale, acum sunt cu plățile la zi, iar obiectivul este calificarea în play-off. Victoria este însă absolut necesară, nu avem voie să facem pași greșiți pe teren propriu în astfel de meciuri.

Ne vedem pe stadion!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare