DINAMO-Steaua: În spirit de derby! Cum ar putea arăta primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Steaua se întâlnesc în această seară pe Arena Națională, într-un duel extrem de interesant.

Unii îl numesc derby, unii nu îl consideră, dar orgoliu, emoții, dorința de a învinge există, indiferent de care parte a baricadei ne-am situa. Un meci în care fanii dinamoviști vor fi prezenți în număr mare, aș fi vrut sincer și mai mare, dar cumva este de înțeles de ce nu umplem Arena Națională. Cei care vor veni însă pe stadion, o vor face din dragoste pentru Dinamo și din dorința de a vedea echipa noastră învingând formația din Ghencea.

O echipă Steaua mult mai bine legată, omogenă, care a evoluat și în sezonul trecut în play-off, țintește același obiectiv, dar fără posibilitatea de a promova. Tocmai din acest motiv duelul de astăzi este poate singurul lor scop în sezonul 2022/2023, să ne învingă pe noi. Toate armele pentru acest tel, vor avea și câteva mii de suporteri în peluză.

Test de maturitate!

 Va fi și pentru echipa noastră, formată cumva peste noapte, o echipa în care au fost aduși jucători de la o săptămână la alta, un test de maturitate, un test în care vom vedea la ce nivel suntem și care dintre jucători pot evolua la un nivel mai ridicat.

Meciul din runda trecută cu Chiajna a readus speranța că echipa totuși poate mult mai mult, față de poziția din clasament și de rezultatele înregistrate. O repriză secundă excelentă,dominată categoric de Dinamo, care a câștigat pe merit duelul cu trupa lui Zicu. Acum este altceva, se simte mirosul de derby.

Cum ar putea arăta primul 11! 

Ușor, ușor începe să fie creionat un prim 11, desigur, pot apărea câteva schimbări de la o etapă la alta, dar tind să cred că ele vor fi puține și asta va fi un real ajutor în coeziunea lotului, în legarea relațiilor de joc. De aceea, mă aștept la foarte puține schimbări pentru duelul din această seară, deși s-ar putea să nici nu existe.

Dujmovic este un punct fix, un portar sigur, care s-a adaptat rapid. Moura și Amzar sunt benzile noastre, singura modificare pe care eu o anticipez ar fi Giafer lângă Patriche, tânărul dinamovist a arătat mai bine decât Bena, care pare că încă are nevoie de timp de adaptare.

Așa cum s-a jucat și în repriza secundă cu Chiajna, să avem un trio format din Dudea-Roșu-Iglesias, Gorka nu este încă apt și va fi doar pe bancă, mă aștept să îl vedem în partida din Cupă. Ghezali și Bordusanu vor fi benzile noastre, în vreme ce Alexandru Pop va fi atacantul responsabil cu câștigarea duelurilor aeriene și a creării de spațiu pentru jucătorii din linia secundă.

Avem și jucători cu experiență care pot veni de pe bancă, Lazăr, Buleică sau Buhăescu, jucători care au evoluat în meciuri importante în decursul timpului.

Experiența să își spună cuvântul: Față de adversari, avem suficient de mulți jucători care au evoluat în meciuri importante în Liga I, fotbaliști care trebuie să facă diferența în această seară fără nicio îndoială. Au și steliștii jucători care au trecut prin primul eșalon, dar trebuie să compensăm lipsa de omogenitate prin dorința, prin agresivitate, prin determinare, să fie lăsată pe teren orice picătură de energie.

Testul nostru! În momentul în care eu scriu acest articol, avem cu totul peste 15 000 de bilete vândute, așteptările erau ceva mai mari, dar cumva există speranța că astăzi, în ziua meciului, vor mai fi vândute câteva mii de bilete, astfel încât să avem o peluza puternică, să fim cei care dominăm fără dubii fondul sonor și jucătorii să aibă în spate 20 000 de câini. Noi ne vom face treaba, indiferent de locul ocupat în stadion, rămâne ca și fotbaliștii lui Burcă să facă același lucru.

Ne dorim această victorie, care ar însemna enorm pentru jucători, pentru staff, dar și pentru suporteri, pentru a lega relațiile între jucători și fani, o legătură care nu mai este la fel de solidă. Totul pentru victorie!

OVIDIU BURCA: ,,Pentru noi și pentru suporteri este un meci așteptat de multă lume. Întâlnim o echipă foarte bună, cu un antrenor bun, care a demonstrat că poate crea echipe competitive. Ne așteaptă un meci foarte dificil, dar cred că și noi în ultimul am arătat că suntem pe trend ascendent.

Ca omogenitate, ca spirit, lucrurile s-au mai așezat, există deja o ierarhie în interiorul echipei, avem jucători cu experiență care încep să se impună la nivel ierarhic. Asta e foarte important când construiești o echipă, să apară anumiți lideri. Ne aflăm într-un moment mult mai bun față de săptămânile trecute, e nevoie de puțin timp, ușor, ușor, lucrurile intră pe un făgaș normal, să intrăm să facem un meci consistent, care să aducă fericire suporterilor noștri.

O victorie ar însemna enorm pentru acest grup de jucători, care a muncit foarte mult, ca nivel de încredere, ar fi foarte important. Pentru fani, nu trebuie să spun ce ar însemna, pentru Dinamo în general, semnalul transmis, insdiferent ce se va întâmpla, clubul merge înainte. Un semnal transmis oamenilor care vor să vină în viitor, transmis de Dinamo mâine.

La astfel de meciuri nu ai nevoie de o motivație extra, trebuie să îi liniștești pe jucători, există multă pasiune în jurul acestui meci. Facem ce facem în fiecare săptămână. Din perspectiva noastră, a tehnicienilor, un meci nu trebuie să difere de altul, trebuie să intri concentrat, atent pe lucrurile pregătite în fiecare săptămână.

Eu sunt liniștit, pregătesc la fel săptămâna, pentru mine întotdeauna trei puncte sunt trei puncte, mâine putem oferi o satisfacție suporterilor, meciul capătă greutate.

Dinamo nu va ajunge în situația (CSA și Fcsb), situația e diferită, celelalte proiectul sunt făcute pentru a fi suport pentru echipa noastră, am avut discuții chiar și cu domnul Badea, am văzut declarațiile domnului comandant de la Dinamo, toată lumea vrea un Dinamo puternic, toate aceste entități, sunt complementare echipei la care activăm astăzi. Nu poate exista niciun dubiu că noi suntem adevăratul Dinamo. Suporterii certifică și suporterii sunt alături de noi.

Faptul că sunt la Dinamo, este o mare bucurie și responsabilitate, că se joacă în liga secundă, orice meci îl tratez la nivel maxim, sunt atent la multe detalii, îmi pregătesc meciurile foarte bine. Pentru mine, atitudinea trebuie să fie la fel, pregătirea pentru un meci este mai complexă când întâlnești un adversar de nivel inferior, dar nu este extra-motivație. Faptul că este în liga a două, este tot un meci ce trebuie pregătit foarte bine.

Eu cred că vor veni în număr foarte mare la stadion, în cercul meu de prieteni, așa interes nu am mai simțit de foarte mult timp, simt că există interes foarte mare, sunt convins că dinamoviștii vor veni în număr foarte mare la stadion.

Toată lumea devine foarte emoțională, pasională, îmi place să le transmit echilibru, luciditate, dar și o dorință fantastică de autodepășire, de luptă, astea sunt ideile principale”

CITESTE SI:

Cine va arbitra partida Dinamo-Steaua

Supercampionii de la handbal vor fi prezenți la meci.

loading...

Lasă un răspuns