Cine va arbitra partida Dinamo-Steaua

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo-Steaua este un meci care a stârnit un mare interes și toată atenția se va îndrepta asupra acestui duel din această seară, de pe Arena Națională.

Până acum la meciurile echipei noastre din liga secundă au fost delegați doar arbitri fără experiență în primul eșalon, însă pentru acest duel Comisia Centrală a Arbitrilor a trimis un arbitru din Liga 1, este vorba despre Iulian Călin din Ștefănești.

Ultimul meci al lui Dinamo arbitrat de acesta a fost Dinamo-CFR 0-3 din toamna anului trecut. El a mai avut un meci cu încărcătură, partida Fcsb-Dinamo din 2019, meci încheiat la egalitate, 1-1.

Sperăm să nu fie probleme în această seară și să fie un meci decis să jucători, nu de anumite decizii eronate de arbitraj!

,,Pentru noi și pentru suporteri este un meci așteptat de multă lume. Întâlnim o echipă foarte bună, cu un antrenor bun, care a demonstrat că poate crea echipe competitive. Ne așteaptă un meci foarte dificil, dar cred că și noi în ultimul am arătat că suntem pe trend ascendent.

Ca omogenitate, ca spirit, lucrurile s-au mai așezat, există deja o ierarhie în interiorul echipei, avem jucători cu experiență care încep să se impună la nivel ierarhic. Asta e foarte important când construiești o echipă, să apară anumiți lideri. Ne aflăm într-un moment mult mai bun față de săptămânile trecute, e nevoie de puțin timp, ușor, ușor, lucrurile intră pe un făgaș normal, să intrăm să facem un meci consistent, care să aducă fericire suporterilor noștri.

O victorie ar însemna enorm pentru acest grup de jucători, care a muncit foarte mult, ca nivel de încredere, ar fi foarte important. Pentru fani, nu trebuie să spun ce ar însemna, pentru Dinamo în general, semnalul transmis, insdiferent ce se va întâmpla, clubul merge înainte. Un semnal transmis oamenilor care vor să vină în viitor, transmis de Dinamo mâine.

La astfel de meciuri nu ai nevoie de o motivație extra, trebuie să îi liniștești pe jucători, există multă pasiune în jurul acestui meci. Facem ce facem în fiecare săptămână. Din perspectiva noastră, a tehnicienilor, un meci nu trebuie să difere de altul, trebuie să intri concentrat, atent pe lucrurile pregătite în fiecare săptămână.

Eu sunt liniștit, pregătesc la fel săptămâna, pentru mine întotdeauna trei puncte sunt trei puncte, mâine putem oferi o satisfacție suporterilor, meciul capătă greutate.

Dinamo nu va ajunge în situația (CSA și Fcsb), situația e diferită, celelalte proiectul sunt făcute pentru a fi suport pentru echipa noastră, am avut discuții chiar și cu domnul Badea, am văzut declarațiile domnului comandant de la Dinamo, toată lumea vrea un Dinamo puternic, toate aceste entități, sunt complementare echipei la care activăm astăzi. Nu poate exista niciun dubiu că noi suntem adevăratul Dinamo. Suporterii certifică și suporterii sunt alături de noi.

Faptul că sunt la Dinamo, este o mare bucurie și responsabilitate, că se joacă în liga secundă, orice meci îl tratez la nivel maxim, sunt atent la multe detalii, îmi pregătesc meciurile foarte bine. Pentru mine, atitudinea trebuie să fie la fel, pregătirea pentru un meci este mai complexă când întâlnești un adversar de nivel inferior, dar nu este extra-motivație. Faptul că este în liga a două, este tot un meci ce trebuie pregătit foarte bine.

Eu cred că vor veni în număr foarte mare la stadion, în cercul meu de prieteni, așa interes nu am mai simțit de foarte mult timp, simt că există interes foarte mare, sunt convins că dinamoviștii vor veni în număr foarte mare la stadion.

Toată lumea devine foarte emoțională, pasională, îmi place să le transmit echilibru, luciditate, dar și o dorință fantastică de autodepășire, de luptă, astea sunt ideile principale”, Ovidiu Burcă

loading...

Lasă un răspuns