AcasăEditorialDINAMO-Slaven Belupo: Livetext de la stadion! DINAMO DESCHIDE SCORUL

DINAMO-Slaven Belupo: Livetext de la stadion! DINAMO DESCHIDE SCORUL

Dinamo joacă în această după-amiază primul meci de pregătire din cadrul cantonamentului de vară din Slovenia.

După două zile de antrenamente, a venit și ziua primului meci de pregătire. Inițial era programat un meci test în Dravograd, cu o echipă nou-promovată în prima ligă din Slovenia, însă partida a fost anulată la cererea echipei locale, care are foarte mulți accidentați în lot. În schimb, Dinamo va evolua astăzi, de la ora 18:00 (ora 19:00 ora României) împotriva croaților de la Slaven Belupo.

Meciul se va juca pe stadionul NK Stojnci din Gorisnica, la aproximativ 30 de km de localitatea Maribor.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE OVIDIU BURCA:

FILIP DUJMOVIC- GABRIEL MOURA, DENIZ GIAFER, RICARDO GRIGORE, AMZAR COSTIN- GORKA LARRUCEA, DANI IGLESIAS, NELUT ROSU, IULIAN ROSU,AHMED BANI, LAMINE GHEZALI

Rezerve: Denis Oncescu, David Irimia, Geani Cretu, Valentin Borcea, Ionescu Cristian, Razvan Patriche, Alin Buleica, Catalin Tira, Alexandru Pop, Alex Irimia, Andrei Florescu

Slaven Belupo a terminat pe locul 8 în sezonul trecut al primei ligi croate. Au în componență mulți jucători tineri, dar și jucători cu experiență, cum ar fi Ivan Krstanovic care a împlinit vârstă de 40 de ani, dar cu toate acestea în sezonul trecut a evoluat în 30 de meciuri și a marcat 5 goluri. Cel mai bine cotat jucător este Arber Hoxha, jucător de bandă din Kosovo de 24 de ani, cotat la 900 000 de euro pe site-ul de specialitate transfermarkt.  El a fost și golgheterul echipei cu 7 goluri.

Vara trecută, Slaven Belupo l-a cedat la Bayern Munchen pe Lovro Zvonarek de doar 17 ani pentru suma de 2 milioane de euro, un jucător de mare perspectivă, care a evoluat pentru echipa secundă bavareză.

DESFASURAREA PARTIDEI: DINAMO-SLAVEN BELUPO:1-0 (REPRIZA A DOUA)

Minutul 1: Ceva altercatie in startul partidei, fara mari probleme insa. Se reia jocul.

Minutul 5: Startul de meci le apartine croatilor, care ne domina, au mai mult posesia si ne-au pus cateva dificultati, insa fara a crea ocazii mari.

Minutul 10: Dinamo incearca primele actiuni ofensive, mingi lungi pe Ghezali, care nu a reusit insa sa isi depaseasca jucatorii adversi in viteza. O centrare periculoasa in fata portii a lui Bani, dar nimeni nu a ajuns la balon.

Minutul 14: Dinamo cere un penalty dupa un sut blocat al lui Dani Iglesias, mingea a parut ca s-a dus in mana adversarului, dar nu s-a dat penalty. Dinamo incepe sa preseze tot mai mult.

Minutul 17: Ocazie pentru Dinamo, Ghezali suteaza frumos de la distanta, dar portarul retine in doi timpi, din ce in ce mai legat jocul. Antrenorul croatilor foarte vocal la marginea terenului.

Minutul 19: Ocazie uriasa a lui Dinamo, Ghezali singur spre poarta in lateral, paseaza in centru la Iulian Rosu, sutul a fost blocat insa si s-a dus putin pe langa poarta. Uriasa oportunitate pentru Dinamo, Ghezali putea sa marcheze, dar a preferat sa paseze.

Minutul 22: Ghezali scapa din nou singur pe poarta in stanga, dar a fost egoist, a tras, dar a fost blocat. Din cornerul rezultat, Giafer putea sa marcheze si el, dar tabela ramane neschimbata. Trei ocazii in 3 minute, Dinamo aproape de gol.

Minutul 25: Ghezali este faultat in careu, intrare cu talpa, arbitrul nu da insa nimic, desi a fost un fault destul de clar. Jucatorii nostri incep sa se enerveze la aceste decizii ale centralului.

Minutul 30: Foarte multe intrari dure ale croatilor, destul de fizici, jucatorii nostri incep sa se enerveze dupa aceste intrari, pare ca vor izbucni la un moment dat. Sa vedem daca se va continua pe aceasta linie, nu pare intensitate de amical, slabe minute de fotbal dupa ocaziile consecutive.

Minutul 33: Actiune frumoasa in flancul stang, Rosu a trimis o pasa cu capul, Moura a atacat la coltul lung, a sutat cu stangul din voleu, putin peste poarta.

0-0 la pauza, mult mai putine ocazii de poarta in a doua jumatate a reprizei!

Minutul 46: Nicio schimbare la pauza, incepem cu acelasi 11, schimbarile vor urma in partea a doua. O prima ocazie a croatilor, reluare cu capul de langa Giafer, dar capitanul nostru l-a jenat suficient.

Minutul 48: Centrare periculoasa din flancul stang, mingea s-a dus in bara, dar in cea laterala si a iesit afara. Totusi Filip Dujmovic era pe mingea. Denis Oncescu a fost in tribune la acest meci.

Minutul 50: Inceput mai bun de repriza pentru croati, pozitie buna de sut pentru un adversar, a preferat sa paseze la sut din afara careului, dar mingea s-a dus peste poarta.

Minutul 52: Slaven a avut o lovitura libera de la marginea careului, lateral stanga, dar Filip a respins bine.

Minutul 54: Ocazie uriasa pentru Slaven Belupo, centrare in careu, din 6 metri atacantul celor de la Slaven Belupo a trimis peste poarta. Incredibila ocazie.

SCHIMBARI LA DINAMO: Intra Buleica, Patriche, Borcea, Florescu, Tira. Au iesit: Bani, Ghezali, Iulian, Iglesias, Amzar, Moura.

Minutul 58: ALexandru Pop cu o ocazie uriasa, preluare excelenta, sut la coltul lung, dar putin pe langa poarta. Mare ocazie de poarta la 2 minute dupa ce a intrat in teren.

Minutul 62: Am spus ca vor fi evenimente in urma agresivitatii croatilor. Alexandru Pop practic a primit un pumn in careu, s-a creat apoi un meleu, jucatorii nostri au sarit in apararea lui Pop si s-a creat un meleu. De asteptat dupa intrarile dure ale croatilor. Din fericire Pop este in regula.

Jucatorul cu numarul 11 Crnac Ante a fost eliminat in urma loviturii extrem de dure. Nu a fost intrare de fotbal, mai degraba de alt sport.

Minutul 66: Ovidiu Burca le permite croatilor sa introduca un jucator in locul celui eliminat. Tira aproape de o lovitura cu capul dupa un corner, dar portarul respinge.

Minutul 68: Florescu are o actiune frumoasa in flancul drept, dar dribleaza prea mult, centreaza in fata portii unde nu era nimeni. Dinamo preseaza mai mult.

Minutul 71: Florescu se precipita in 2 faze consecutive si croatii au doua oportunitati. Catalin Tira il incurajeaza pe coechipier si ii spune sa joace mai simplu.

Minutul 73: Intra si Alex Irimia in locul lui Gorka Larrucea. Dupa schimbarile din echipa, jocul nu mai este la fel de legat.

Minutul 74: Catalin Tira nu reuseste sa marcheze, a avut o pozitie ideala, faza bine lucrata de Borcea, dar pana si-a potrivit pasii pentru sut a fost blocat.

Minutul 75: Inca o greseala pentru Florescu, care ii pune pe croati pe contraatac, singur cu portarul, atacant advers a trimis putin pe langa poarta. Uriasa ocazie.

Minutul 79: Slaven Belupo aproape de deschiderea scorului, sut de la marginea careului, Dujmovic interventie modesta, a respins in fata, dar si-a reparat greseala si a scos din pozitie 1 contra 1. Aproap de gol croatii, domina finalul de meci.

Minutul 85: Dinamo incearca sa mai iasa din careu, sa punem presiune pe croati.

MINUTUL 85: GOOOOOOOL DINAMO, RICARDO GRIGORE DESCHIDE SCORUL DUPA O FAZA FIXA EXACUTATA DE FLORESCU! 1-0 PENTRU DINAMO.

Minutul 90: Valentin Borcea a incercat si el poarta, a sutat de la distanta, dar mingea putin pe langa poarta.

VICTORIE PENTRU DINAMO: 1-0 (RICARDO GRIGORE)