AcasăEditorialDINAMO-Sepsi: În căutarea primelor puncte! Ce prim 11 ar putea trimite Burcă...

DINAMO-Sepsi: În căutarea primelor puncte! Ce prim 11 ar putea trimite Burcă în teren

Dinamo este în căutarea primelor puncte în Liga I și echipa noastră are un duel de foc pe ,,Arcul de Triumf”.

Sepsi și-a câștigat statutul de echipă puternică a campionatului, chiar dacă a luat contactul cu prima ligă în 2017, treptat a devenit o constantă în play-off, dar mai mult decât atât, în câștigarea de trofee. Două cupe ale României consecutiv, o Supercupă și echipa antrenată acum de Liviu Ciobitariu bifează și primele rezultate europene.

Sepsi vine la București după 2-0 la Sofia, cu CSKA, pe un stadion plin, semn că echipa lui Ciobi poate emite pretenții la accederea în faza grupelor. În cazul lor, se pune întrebarea, câți jucători va menaja Ciobotariu?

Cu siguranță o absență vor avea, Cosmin Matei nu va putea evolua, poate e mai bine pentru toate părțile implicate, altfel ar fi avut parte de o nouă primire precum cea din sezonul trecut. Jonathan Rodriguez nu va evolua nici el, dar oricum pe bancă au avut și în Bulgaria jucători de calitate, precum Rondon, Ninaj, Damascan sau Roland Varga, care a și marcat golul doi, cel din urmă s-ar putea să îl înlocuiască pe Cosmin Matei.

Misiunea lui Dinamo se anunță a fi una extrem de grea, dar trebuie să vină și punctele în clasament. Chiar dacă startul de sezon a fost unul infernal, cu meciuri împotriva unor echipe de top, liniștea poate fi asigurată prin puncte.

Ovidiu Burcă a transmis și el același lucru la conferința de presă premergătoare partidei, în care a și transmis faptul că așteaptă mai mult de la jucători, nu doar cei nou-veniți, dar și cei care au format nucleul de baza al promovării. Acum, încet, încet, Ovidiu Burcă începe să aibă soluții la îndemână și eu cred că vom avea schimbări față de formula de acum 9 zile cu FCSB.

Ce variante are Ovidiu Burcă!

E greu de anticipat primul 11 pe care Ovidiu Burcă îl va trimite astăzi în teren, pentru că încep să fie din ce în ce mai pregătiți și jucătorii transferați, unii au aproape o lună de pregătire, astfel că ne putem aștepta la ceva schimbări. În zona defensivă mă aștept la o schimbare, dar nu în zona centrală, mai ales că Josue nu este încă 100% pregătit, după cum a spus și Adi Mihalcea. 

Adnan este clar titularul postului de portar, Amzar în stânga, Rici cu Giafer în centru, dar mă aștept ca fundașul venit de la Voluntari, Cristian Costin, să între din primul minut, într-adevăr Moura nu a greșit, dar Costin vine cu un plus ofensiv, de care am avea nevoie pe teren propriu. La mijloc parcă trio-ul format din Gorka-Nelut-Dani nu a funcționat așa cum trebuie, Ilic nu este încă apt de joc, Iulian Roșu nu a primit niciun minut, deși recunosc că mi-aș fi dorit să îl văd astăzi în teren, că tot menționa Burcă de nevoia de a nu fi atât de ”cuminți”, uneori ne lipsește agresivitatea lui pozitivă.

Era opțiunea ca Nelut să coboare și Iulian să intre ca inter, dar e posibil să fie același sistem, cu cei trei, să mai primească o șansă. Mai este și varianta cu Bena la închidere, dar îți limitezi mult faza de construcție.

Bani-Ghezali-Hakim nu a funcționat aproape deloc, foarte puține ocazii, foarte puțîn au ieșit în evidență, problema poate fi la Ghezali și de poziție în teren, mulți se așteaptă că Goncalo să fie titular astăzi, eu unul nu cred, dar nu aș fi șocat să îl vedem pe Denis Politic din primul minut în locul lui Bani, urmând ca Bani să intre pe parcurs în locul lui Denis. Nu este nimic personal, problema e doar de randament. Probabil și la Hakim va fi o schimbare în ceea ce privește titularizarea pe viitor, dacă nu va oferi mai mult ofensiv, un atacant trăiește din goluri, Goncalo a marcat, dar nu este atât de pregătit fizic se pare.

Pot să fie și alte schimbări desigur, dar important este că Ovidiu are la dispoziție și bancă acum, va avea și pe viitor, am văzut și cu FCSB faptul că jucătorii intrați în partea a doua au reușit să marcheze, să schimbe fața jocului, fotbalul nu mai este 11 contra 11, având 5 modificări la dispoziție, schimbările sunt elemente cheie.

Fanii dinamoviști vor umple stadionul și de această dată, este îmbucurător acest lucru, suporterii rămân alături de echipă și asta ar putea înclina balanța decisiv în favoarea noastră, merită suflarea dinamovistă un rezultat pozitiv, așa cum merită și băieții.

Sunt convins că Ovidiu și băieții vor fi mult mai inspirați, să fie determinați să obțină primele puncte și la final să ne bucurăm, așa cum se cuvine! Trebuie să fim atenți, să înțelegem că anumite scandări pot pune în pericol echipa noastră, să fim inteligenți și să susținem echipa!

Ne vedem pe stadion!

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare