AcasăStiri DinamoCare este compartimentul care necesită întăriri

Care este compartimentul care necesită întăriri

Dinamo a disputat săptămâna trecută un meci de pregătire împotriva celor de la Unirea Slobozia, în baza de pregătire de la Săftica.

La Unirea Slobozia antrenor este Adi Mihalcea, fostul mare atacant dinamovist, care a putut urmări îndeaproape echipa noastră și acesta a tras câteva concluzii după ce a văzut Dinamo la lucru:

„În momentul de față, cu jucătorii actualii, nu-i văd anul acesta să se bată pentru play-off. E clar că, în Liga 1 e mult mai greu decât în Liga 2. Recunosc și ei asta. Doar numele e la Dinamo, în rest sunt puțini fotbaliști care au mai jucat în primul eșalon. Până acum, niciun jucător nu mi-a atras atenția în mod deosebit. Se vede însă că Ghezali are calitate și poate crește de la meci la meci, iar puștii Bani și Amzar, pe care îi cunosc, arată o creștere semnificativă”, a transmis Mihalcea pentru Gazeta Sporturilor.

„Clar, compartimentul ofensiv trebuie completat cu atacanți, care să marcheze. Fără goluri e greu să faci puncte. E nevoie și de o bancă de rezerve care fie la nivelul titularilor.

Important este ca jucătorii care vin să intre cât mai repede pe teren. Degeaba îți vine un jucător foarte bun, dar e nepregătit și are nevoie de câteva săptămâni pentru a se pune la punct cu pregătirea fizică. Situația din clasament presează”, a mai spus fostul atacant.

Care sunt plusurile: ,,În poartă sunt destul de echilibrați, prin aducerea lui Began. La fel și în defensivă, unde a venit fundașul central Josué Homawoo, cu talie foarte bună și cu agresivitate. Îmi place, îmi dă speranțe, doar că e cam nepregătit. La mijloc mi-au plăcut Larrucea și Iglesias.

În primul meci, cu Universitatea Craiova, au avut o lejeritate în joc, s-a văzut că au valoare. N-au avut trac. În ansamblu, ca joc am văzut două meciuri total diferite. Cu Universitatea Craiova au avut constanță, și-au creat ocazii, puteau să câștige cel puțin un punct. În schimb, FCSB a fost mult mai bună decât Dinamo”, a mai spus fostul atacant.

,,După primele meciuri, am părut echipa cuminte, care încearcă să joace un fotbal plăcut. Asta nu contează! Mă lasă reci astfel de aprecieri când nu faci puncte. Nu ești solid, nu ești agresiv, pierzi. Iar faptul că pierzi îți arată niște probleme pe care tu le ai. Am fost moi mental și fizic. Să sperăm că la meciul ăsta vom face un meci mai intens din punct de vedere mental” Ovidiu Burcă, antrenor Dinamo

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare