DINAMO-Ripensia: Avem primul 11 trimis de Burcă in teren

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo o întâlnește pe Ripensia Timișoara în această după-amiază la Giurgiu, începând cu ora 12:00.

Trebuie să ne obișnuim cu orele de liga secundă, devine deja obișnuință ca Dinamo să fie programată la orele 11:00 sau 12:00. Săptămâna trecută nu a fost rezultatul așteptat, atunci când am evoluat de la ora 11:00, dar astăzi ne trebuie victoria în disputa cu Ripensia Timișoara.

Am spus victorie, dar nu doar atât, pentru că eu consider că a venit momentul să câștigăm, dar să reușim să avem și un joc mai convingător, în comparație cu ceea ce am văzut în ultimele săptămâni din partea echipei noastre. Victorii la limită și un egal tot cu un singur gol marcat. 6 goluri în ultimele 6 meciuri oficiale, prea puțin pentru o echipă care vrea să urce în clasament.

Ripensia a produs marea surpriză a rundei trecute, după victoria 3-1 cu Politehnica Iași, meci care a dus la plecarea lui Claudiu Niculescu. Au ajuns la cota 8 puncte în clasament, dar încă sunt pe loc de retrogradare. Ripensia Timișoara a fost adversara noastră în ediția trecută a Cupei României, meci în care Cătălin Țiră, Costin Amzar, Valentin Borcea și Deniz Giafer erau în lot, Sorin Colceag pe bancă. Echipa noastră arată cu totul diferit.

Ripensia are cred cea mai mică medie de vârstă din campionat, nu au nici măcar un jucător trecut de 30 de ani în lot, Cristian Gavra, autor a 2 goluri în această ediție, atacant format la Academia lui Hagi, are 29 de ani și este cel mai în vârstă jucător. În rest, foarte mulți jucători tineri, de 20 de ani și mai puțin. O echipă imprevizibilă, dar care este dornică să lase o impresie bună cu Dinamo, care trebuie să ridice nivelul evoluțiilor.

Defensiv, arătăm mult mai bine față de prima parte a sezonului, dar ofensiv suferim și ne trebuie un meci în care și jucătorii de la mijloc în sus să prindă încredere.

Stadionul din Giurgiu va fi gazda partidei de astăzi începând cu ora 12:00, stadionul a fost ales după suspendarea primită de Dinamo în urma meciului cu Steaua, dar nu va fi ultima noastră prezență la Giurgiu, partida din Cupa se va juca tot la Giurgiu, este posibil că și pe viitor să evoluăm tot pe arena ”Marin Anastasovici”.

Nu ne putem aștepta la o asistență prea generoasă, dar frumoasă arena din Giurgiu măcar oferă condiții foarte bune fanilor prezenți, pe lângă un gazon excelent, tribunele acoperite sunt foarte aproape de teren.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE ANTRENORUL LUI DINAMO!

DUJMOVIC- MOURA, PATRICHE, GIAFER, AMZAR- GORKA, IGLESIAS, ROSU – BANI, BORDUSANU, POP

Rezerve: Fara, Bena, Dudea, Tira, Delciu, Borcea, Serban,Buhaescu, Ghezali

loading...

Lasă un răspuns