DINAMO-Plopeni! Primul 11 trimis de Burcă

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo continuă seria partidelor amicale și echipa noastră caută prima victorie.

Sâmbăta trecută a început seria partidelor amicale disputate de Dinamo în cadrul pregătirii de iarnă, o perioadă agitată pentru echipa noastră, care a început cu o grevă a jucătorilor, cu o nemulțumire a antrenorului Ovidiu Burcă, dar lucrurile pare că au intrat pe un făgaș normal.

După un rezultat de egalitate cu Păulești, o echipă din liga a treia, Dinamo are astăzi un nou meci de pregătire, împotriva unei echipe din liga a treia, tot din Prahova, este vorba despre CSO Plopeni, o echipa aflată pe locul secund în serie.

Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, a folosit două echipe distincte în fiecare repriză, în această perioadă încearcă să ofere minute tuturor jucătorilor, probabil pe măsură ce vom înainte în perioada de pregătire, va încerca să cristalizeze un prim 11 ideal.

În meciul cu Păulești, Dinamo a ratat cel puțin 10 ocaziii importante, dar a lipsit golul, deși am lovit și transversala în două rânduri, plus câteva ratări monumentale, puteți urmări mai jos rezumatul partidei, însă de această dată sperăm să vină și victoria, să vină și golurile marcate de atacanți.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE OVIDIU BURCA:

DENIS ONCESCU- ALIN DEMICI, DENIZ GIAFER, QUENTIN BENA, COSTIN AMZAR, NELUT ROSU, ROSU IULIAN, IONUT BOBEA, LAMINE GHEZALI, AHMED BANI, ALEXANDRU POP

Rezerve: Filip Dujmovic, Gabriel Moura, Catalin Tira, Dani Iglesias, Borcea Valentin, Razvan Patriche, Yanis Cune, Alin Serban, Gorka Larrucea, Delciu Cristian, Andrei Florescu

Vă așteptăm pe canalul nostru de Youtube începând cu ora 11:00, pentru a urmări LIVE și GRATUIT meciul dintre Dinamo și Plopeni. Meciul poate fi urmărit pe linkul de mai jos. Nu uitați să lăsați un LIKE pe Youtube, pentru a ajunge la cât mai mulți dinamoviști!

Sperăm să vedem o victorie a băieților noștri,

HAI DINAMO!

,Atmosfera este una bună, poate fi și mai bună, o să vedem în perioada următoare, să redobândim acel spirit care ne-a adus aproape de play-off. Am reușit asta prin disciplină, coeziune. Am văzut că foarte multă lume a vorbit pe tema conferinței, relația mea cu jucătorii este una bună, ne cunoaștem mai bine, chiar dacă a fost un moment mai tensionat. Din această situație, ca și grup, echipă, vom ieși mai puternici.

S-au făcut multe discuții pe tema banilor, am fost cel care a luptat pentru drepturile jucătorilor, am oferit toată dragostea mea, nu am lăsat să nu aibă pucnt de vedere, curaj, le-am cerut doar o păsuire și atâta tot. Ei mă cunosc foarte bine, știu că am făcut multe pentru ei și voi face. Nu e cazul să facem subiect de discuție cu vestiarul,suntem în aceiași barcă, sunt momente tensionate când pârârile nu converg, Dinamo trebuie să ne reunească pe toți.

Declarațiile mele nu au fost foarte dure, nu am folosit cuvinte ieșite din comun, așa sunt în mod natural, am fost acuzat că nu am fost corect, mi s-au făcut teorii de leadership, nu vreau să fiu politc corect, acesta sunt eu. Nu trebuie să mulțumesc pe nimeni, am o relație bună cu jucătorii mei, o voi îmbunătăți, osă îi ajut cu tot ce pot eu.

Eu nu fac ping-pong mediatic, am văzut că multă lume discută pe tema conferinței, am renunțat la jucători deoarece sportiv nu mai credeam, atâta tot, când spun sportiv, e vorba de toate elementele, nu mă ascund în spatele nimănui, consider că este o decizie bună, o să vedem pe viitor. Sper să avem liniște, să ne focusăm pe ce avem de făcut, de a intra în play-off.

Ținând cont că am avut o perioadă destul de grea, cu antrenamente fizice, au fost și ei afectați de ce s-a întâmplat în aceste zile, cred că am arătat decent, poate mai puțină luciditate la finalizare, picioarele încă sunt grele, dar lucrurile vor arăta mai bine.

În mod normal, nu vreau să fac dialoguri prin mass-media, cu mulți oameni care și-au spus un punct de vedere, dar AFAN m-a arătat pe mine cu degetul, când eu am luptat pentru drepturile jucătorilor, când am făcut asta la Rapid, Slatina. Situația în care se află jucătorul român, cu memorii pe care le țin 9 luni, cu jucători neplatiti, nu i-am văzut să fie așa de vocali la Hermannstadt, m-au arătat cu degetul pe mine că îi asupresc pe jucătorii români. Sunt într-o necunoscută de cauza, ar fi putut să întrebe ce a fost aici, mulți au speculat. Adevărul este cel pe care l-am spus eu.

Sunt aici și nu leg prietenii cu nimeni, sunt cel mai prieten cu meseria și ce vreau să realizez în viață mea profesională. Uneori sunt mai vocal, cu Vlad am svut discuții, tensiuni, întotdeauna încerc să am echilibru în ceea ce fac.

Știu că s-au făcut multe eforturi, siguranță și certitudine la Dinamo nu îți poate da nimeni, cred în capacitatea profesională a lui Răzvan, Vlad, sunt convins că vor reuși să redreseze clubul.”, a spus antrenorul lui Dinamo la finalul partidei.

loading...

Lasă un răspuns