Dinamo pierde și minusurile sunt evidente!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această după-amiază pe Oțelul Galați, de la ora 18:00, în ultimul meci al rundei secunde.

O căldură sufocantă la Clinceni, unde câteva mii de fani dinamoviști au venit să îi susțină pe favoriți. Cu 10 minute înainte de startul meciului, tribuna 1 părea aproape plină, dar în restul stadionului destul de multe locuri goale, surprinzător de multe în peluza, speram să fie vorba de trafic și de imposibilitatea de a ajunge în timp util.

Ovidiu Burca a trimis în teren o formulă de start care a suferit o singură schimbare față de partida cu Progresul, Alin Buleica în locul lui Amzar, suspendat după cartonașul roșu încasat.

ONCESCU-MOURA, TONE, GIAFER, BULEICA- ROȘU, DUDEA- BORDUSAN, BANI, LAZĂR- BUHĂESCU

După startul meciului stadionul a început să se populeze și excepția peluzei sud, stadionul destul de plin și o atmosfera frumoasă creată de PCH. Din păcate, startul partidei nu ne-a aparținut, Oțelul a fost peste noi și păreau că au o viteză în plus, prea multe acțiuni periculoase în jumătatea noastră și în propriul careu. Dinamo s-a rezumat să încerce joc pe contraatac, dar fără periculozitate. Dezamăgitor startul de meci, în Giafer s-a achitat bine de sarcini în apărare și a scos o fază care scria 1-0.

După minutul 15, jocul s-a echilibrat destul de mult, dar se vedeau limitele ofensive evidente ale echipei noastre, se vede că nu avem un număr 9 clasic, dar și un jucător la creație, însă mai bine după startul foarte prost de meci, în care oaspeții ne-au luat destul de tare.

În minutul 28, pe o faza de contraatac, Antonio Bordusanu a centrat excelent din partea stângă, dar centrarea nu a fost ajunsă la o fracțiune de secunde de Vasile Buhăescu, o minge pe care scria 1-0.

Din păcate, în minutul 33, la o lovitură de la peste 30 de metri, Oncescu a fost surprins și Dinamo era condusă cu 1-0. O greșeală pentru tânărul portar, dar o mare greșeală a celor care au stat în zid,au rupt zidul și l-au expus pe portarul dinamovist.  A urmat o cădere evidență în jocul nostru și Oțelul putea face 2-0 la o faza în care Dudea a fost umilit la marginea careului, dar șutul s-a dus puțin pe lângă poartă.

În minutele de prelungiri, Dinamo a egalat la o fază frumoasă lucrată de Lazăr, pasă în spatele fundașilor, Moura preia, pasează în fața porții de unde Buhăescu marchează. 1-1 la pauză. Neașteptat golul, o faza foarte bine lucrată de Moura, meritat până la urmă.

Repriză a două a început cu Dinamo la conducere, dar apărarea noastră a fost moartă azi, în special din cauza lui Alin Dudea, absolut dezastruoasă evoluția lui Dudea. Cred că s-a simțit ca în liga a treia astăzi, dar nicidecum nu are ce să mai caute banderola pe brațul lui după o asemenea prestație. 2-1, deși David Tone avea tot timpul să faulteze și să oprească faza.

După gol, a decis și Burcă să facă o schimbare, Ahmed Bani, din nou extrem de slab, i-a lăsat locul în teren lui Iglesias. Ibericul a încercat o execuție spectaculoasă la o fază de contraatac, dar șanse mici de reușită.

În minutul 67, s-a făcut 3-1 la o fază în care Giafer și Tone nu s-au înțeles și astfel gălățenii s-au desprins pe tabela de marcaj.

Cătălin Țîră putea reduce din diferență, a lucrat bine o fază în careu, a întor bine, a șutat, dar portarul oaspeților a scos în corner. Dinamo obține un penalty în minutul 75, la o faza în care Lazăr a pătruns bine în careu. Nelut Roșu a marcat la prima execuție, a fost pus să repete și portarul a ghicit execuția. Era o șansă bună de a reintra în joc, dar tabela indica 1-3.

SCOR FINAL: 1-3 (1-1)

loading...

Lasă un răspuns