AcasăEditorialDINAMO-Hermannstadt: Trageți de voi pentru încă o VICTORIE! Cum ar putea arăta...

DINAMO-Hermannstadt: Trageți de voi pentru încă o VICTORIE! Cum ar putea arăta primul 11

Ritmul infernal de disputare al meciurilor continuă pentru Dinamo și astăzi avem parte de o nouă finală în play-out, un meci în care echipa noastră caută încă o victorie.

Un succes care ar putea reprezenta matematic faptul că nu avem cum să retrogradăm direct, practic ne asigurăm cel puțin un loc de baraj. Dar deja noi ne gândim la salvarea directă. Cum ai putea să nu faci asta, din moment ce acum, înainte că rundă să înceapă, suntem pe loc ce asigură prezența și în sezonul următor de Liga I. Practic, depindem doar de noi, dacă am avea parcurs perfect până la final, cu siguranță suntem salvați.

Realist vorbind este greu să câștigi meci de meci, dar echipa ne arată că traversează o perioadă excelentă și băieții nu prea au de gând să slăbească ritmul, mai ales că încrederea în forțele proprii le-a revenit după ultimele rezultate. Rar ai ocazia în fotbal să vezi cum o echipă care nu câștigă timp de 13 meciuri, să câștige trei partide la rând în campionat. Întrebarea care se pune, vine și a patra victorie?

Meci greu cu Hermannstadt! Însă va fi un meci teribil de greu. Poate unii va veți gândi că nu avem de ce să ne facem probleme, dar la ce am văzut la sibienii în meciul cu Viitorul, puțin și din meciul cu Voluntari, ne așteaptă un meci în care ne va fi greu să desfacem apărarea adversă. Nu au primit gol în ultimele două meciuri, ce-i drept, marchează și ei extrem de rar, au o echipă solidă, dar fără viteză, fără mari valori. Per total, formează parcă o echipă mai bună decât locul din clasament, dar dacă nici noi nu înțelegem că sunt și alți factori care contribuie la un loc ocupat în clasament, cred că nimeni nu mai înțelege asta. De ce nu au numit un antrenor cu ceva mai multă experiență, este problema lor, dar poate fi marele noastru avantaj.

Așa cum și faptul că ei vin la victorie în Ștefan cel Mare, un egal sau o înfrângere este cam același lucru pentru ei, pentru că șansele lor pot să tindă spre zero în cazul în care nu câștigă astăzi, așadar nu au de ce să vină să se apere, ceea ce înseamnă că vom putea avea mai multe spații, cum a fost în partea a doua de la Iași, când am marcat în urma unui joc mai ofensiv al gazdelor, care ne-a oferit șansa contraatacului. Vom reuși și de această dată? Dacă vom fi inteligenți și vom gestiona bine presiunea pusă de ei, cu siguranță se vor ivi și ocazii pentru noi, pentru că pe măsură ce vor trece minutele, se va instala hazardul și panica în jocul lor.

Cum ar putea arăta primul 11: Cum am mai scris în articole, așa cum am afirmat și în emisiuni, nu am făcut un meci deloc bun la Iași, dintre toate victoriile obținute, a fost cea în care jocul a arătat cel mai rău, dar tot așa cum am spus, doar victoriile contează acum, spectacolul trebuia altcândva, acum este război și doar victoriile le putem contabiliza.

Încep totodată să se adune meciurile la un interval ridicol de mic de timp. Am avut meci duminică, miercuri deja jucăm la Iași, iar astăzi avem iar meci. Antrenamentele sunt înlocuite mai mult de alergările ușoare și de ședințele de recuperare. Însă nu avem de ce să ne plângem, pentru că nu suntem dezavantajați în vreun fel, Hermannstadt a avut meci tot miecuri, așadar nu este vreo echipă care poate spune că are mai mult sau mai puțin timp de refacere, este măcar un echilibru. Aici vom vedea cât de bine pregătită fizic este echipa noastră.

Știu că echipa câștigătoare nu se schimbă ,știu că Uhrin este genul de antrenor căruia nu prea îi place să schimbe în formula de start, dar faptul că mai este un meci și marți, cred că poate duce la câteva modificări, deși trebuie să recunoaștem, prioritar este parcursul în campionat, cum este și logic de altfel. Nu cred că va menaja pe cineva doar pentru acel meci, va fi menajat cineva doar dacă fizic nu poate „duce”.

Eu cred că vor fi câteva schimbări în formula de start, în poartă va fi tot Esanu, dar cred că în apărare sunt șanse bune să îl vedem pe Grigore titular, logica ar fi următoarea, atunci ai avea deja doi titulari U21 și ai putea veni cu un alt jucător în locul lui Mihaiu, care nu a făcut un meci prea bun la Iași.

Dacă defensiva ar fi cu Grigore lângă Albentosa și Puljic sau Bejan, atunci Morsay și-ar putea face loc în garnitura de start lână Nemec, iar Fabbrini ar putea intra în locul lui Achim. Totodată, Achim ar putea fi titular și astăzi, iar Fabbrini să joace lângă Nemec, urmând ca Morsay să între pe parcurs, să fie arma secretă din repriza a doua. Acestea ar fi pentru mine variantele, sunt convins că Uhrin va judecă totul până la cel mai mic detaliu, așa cum face de fiecare dată. Și sper să fie la fel de inspirat ca și în ultimele trei meciuri.

 

Cele două echipe s-au mai întâlnit de opt ori în principala competiţie internă, de patru ori s-au impus bucureştenii, un joc s-a terminat cu victoria sibienilor, iar alte trei partide s-au încheiat la egalitate.

Mediile de vârstă

Dinamo – 26 ani şi 5 luni;

FC Hermannstadt – 27 de ani şi o lună.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare