Dinamo este la un pas de a oficializa un nou transfer în această perioadă de mercato.
Prezent în direct la Digi Sport, Andrei Nicolescu a anunțat că toate detaliile mutării au fost deja puse la punct, atât cu jucătorul, cât și cu clubul de care aparține. Singurul pas rămas înaintea semnării este efectuarea vizitei medicale.
Președintele dinamovist a confirmat că este vorba despre un atacant, acesta urmând să ajungă în cantonamentul echipei în perioada imediat următoare. Dacă nu apar probleme la controlul medical, prezentarea oficială ar putea avea loc luni, 29 iunie.
„Ne mai dorim câteva transferuri. Deocamdată am bifat doi jucători români de perspectivă, ca backup pentru fundașii laterali pe care îi avem, am adus fundaș central, portar, se pliază pe modul în care dorește să joace Nuno.
Vor mai veni transferuri din afară, pentru că jucătorii români din țară pe care ni i-am fi dorit nu avem capacitatea financiară de a-i cumpăra de la FCSB sau Rapid, jucători pe care i-am considera buni pentru campionatul nostru. Tot încercăm să aducem jucători tineri de perspectivă, care să se integreze aici și să primească o șansă la fiecare început de sezon și să dovedească că au ADN de Dinamo.
Cei care au tot primit aceste posibilități vom vedea dacă au profitat de ele sau nu la finalul acestui cantonament. În seara asta va ajunge un atacant în cantonament și probabil mâine, dacă totul este în regulă, va fi anunțat de club.
O să mai vină în cantonament jucători. Părțile sunt înțelese, atât cu clubul, cât și cu jucătorul, urmează vizita medicală. Plătim o sumă de transfer. Discuțiile sunt așa: profilul jucătorului este profilul pe care îl caută antrenorii și noi l-am identificat într-o zonă pe care nu știu cât de apreciată va fi în România, dar vom vedea cât de bun va fi în sezonul următor.
Nu este o zonă exotică, este din Europa, numai că nu este vreun nume. Este foarte mobil, foarte rapid, nu este targetman neapărat, poate să coboare, are o vârstă potrivită pentru performanță la Dinamo. Depinde foarte mult cum gândim postura de vârf clasic, nu este chiar un Pușcaș.
Este la ordinul sutelor de mii de euro și partea de jos, nu sus (n.r. – suma de transfer). Ne mai dorim pe axul central jucători care să ajute lotul și să îl completeze, contează foarte mult ce își dorește domnul antrenor și cum vede profilele.
Cu siguranță atacantul va semna și contractul va intra în vigoare după verificarea medicală. Are o vârstă bună, 24-25 de ani. Sunt discuții deschise și cu restul jucătorilor”, a declarat Andrei Nicolescu la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digi Sport.
