AcasăCS DinamoDinamo-Energia: Ultimul meci din sezonul regulat

Dinamo-Energia: Ultimul meci din sezonul regulat

Am ajuns si la ultima disputa din sezonul regulat, un campionat cu multe probleme pentru echipa noastra. Desi poate unii nu vor dori sa recunoasca, multe au venit ca urmare a problemei cu sala Dinamo. O echipa ce revenise in prim plan dupa multi ani, a reusit in putin timp sa readuca fanii la sala si chiar cand se formase o legatura stransa, am primit acea veste privind inchiderea salii Dinamo. A fost momentul de cotitura, parca si jocul a inceput sa sufere in anumite momente, poate ca am fi reusit sa obtinem o clasare in primele 6, daca am fi avut si sprijinul fanilor in disputele importante. Acum nu mai conteaza, este deja istorie. Aceasta echipa ,condusa foarte bine de Todorov, a reusit sa se redreseze pe final, dupa o prestatie nu foarte buna in grupa 7-12 si sa obtina biletele pentru play-off.

Ultimul adversar din sezonul regulat, este formatia gorjeana, Energia Tg Jiu. Sincer, daca stau bine si ma gandesc, daca noi ne plangem de probleme, ei sunt realmente terminati, parca nu ar fi meritat aceasta soarta. O echipa ce a reprezentat cu onoare baschetul romanesc in competitiile continentale in ultimii ani, este aproape sa paraseasca prima scena baschetbalistica. Insa atunci cand te bazezi exclusiv pe banii de la stat, mai ales intr-un sport in care jucatorii pot sa se transfere pe durata intregului sezon, asta se poate intampla.

Energia acum doua luni de zile, avea super jucatori in componenta, dar care intre timp au ajuns la alte formatii din Romania sau strainatate. Mare pacat. Sincer, mi-au placut teribil duelurile cu Energia, imi aduc aminte ca primul amical din sala Dinamo din presezon a fost in componenta gorjenilor, atunci am facut cunostinta prima data cu echipa Red Power. Si de-a lungul sezonului, au fost multe inclestari intre aceste echipe, trei castigate de Dinamo si doua de Energia, dar cele mai importante succese ne-au apartinut, deoarece am reusit sa ne calificam in Final Four si in prima parte a sezonului, am castigat tur-retur. Dar fiecare meci in parte a fost unul special, partide castigate in Over Time sau in ultimele secunde. Imi doresc si in eventualitatea in care vor retrograda, sa fie gasita o solutie prin care sa ne reintalnim si sezonul viitor. Se discuta de revenirea la sistemul cu 14 echipe.

Revenind la echipa noastra, coach Todorov a incercat in ultima partida de campionat, sa pregateasca deja terenul pentru meciul cu Oradea, din semifinalele Cupei Romaniei. Dupa cum stiti, este obligatoriu sa ai in teren doi jucatori romani, trebuie sa gandesti practic alt sistem, mai ales ca noi nu avem o rotatie impresionanta. Jucatori romani ce au bifat de-a lungul sezonului minute multe, au fost Corpodean si Orbeanu. Paliciuc si Varna de multe ori au intrat doar cateva minute, ori deloc. La ultimul meci de campionat, cel pierdut in fata lui Phoenix Galati, 93-90, Todorov a folosit pe tot parcursul meciului 2 jucatori romani, Orbeanu spre exemplu a fost al doilea marcator al echipei, cu 18 puncte, 6 recuperari si 6 assisturi, avand si cel mai bun indice, 26. In acel meci, Paliciuc bifat si el 13 minute, asadar ma astept si la acest meci la acelasi lucru, sa fie un antrenament util inainte de partida cu Oradea. Din pacate pentru gorjeni, Dinamo este in revenire de forma si desi au nevoie de un succes pentru a ramane in Liga Nationala, dar totodata depinzand si de rezultatul meciului de la Pitesti, cred ca va fi meciul ce va duce la retrogradarea lor.

Duminica, de la 18:15, avem semifinala cu CSM Oradea, o disputa foarte interesanta, ce o voi prefata mai pe larg zilele urmatoare, chiar va pregatesc si un material exclusiv, interesant. Pana atunci, voi veni de la acest meci cu fotografii si filmari, sper eu pentru ultima data din sala fara suporteri Dinamo. Sper cumva, deja ma gandesc la minuni cand spun asta, nu mai am nicio baza in vorbele transmise din partea conducerii, sa avem din nou parte de suporteri in sala Dinamo.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare