Dinamo determinata sa mearga pana la TAS

Stiri Dinamo

Scris de:

Maine se va da un verdict in cazul suspendarii lui Andrei Vlad, Dinamo fiind aproape de a obtine o calificare nesperata in finala Cupei Romaniei.

Dinamo a depus memoriu la FRF pentru a castiga meciul tur cu FCSB la „masa verde”, acuzand ca portarul Andrei Vlad nu avea drept de joc. Pe teren, ros-albastrii s-au impus cu 3-0 si 1-0. Regulamentul este de partea echipei noastre si in mod normal Dinamo ar trebui sa aiba castig de cauza.

„Noi vrem sa se aplice regulamentele, atat. Cu cartea in mana, nu ai cum sa te ascunzi. Vedem ce vor spune forurile abilitate. Daca se va ajunge la TAS… Vedem! Se poate lasa si cu despagubiri de cateva milioane de euro, nu am decis inca vreo suma” au declarat oficialii clubului pentru GSP.

Miercuri, va fi sedinta Comisiei de Disciplina. Urmatoarea cale de atac ar fi Comisia de Apel, apoi TAS. „Nu-si va permite nimeni sa se procopseasca cu vreo actiune penala. FRF este in culpa, sa vedem cum va rezolva speta”, au spus oameni din fotbalul romanesc.

ROAF, Regulamentul de Organizare a Activitatii Fotbalistice, anuleaza cartonasele galbene inaintea optimilor de finala, in vreme ce Regulamentul Disciplinar le anuleaza inaintea “sferturilor”! Vlad incasase un “galben” in “optimi”, cu U Cluj, si inca unul in “sferturi”, cu Hermannstadt. “Cainii” considera ca el a evoluat in Derby desi era suspendat, ceea ce ar insemna ca Fcsb sa piarda jocul cu 0-3, iar Dinamo sa se califice in finala Cupei Romaniei. Ei se bazeaza pe interpretarea din ROAF

In sezonul trecut al Cupei Romaniei, a existat un caz similar intre Craiova si Viitorul. Atunci s-a stabilit clar ca sunt luate in considerare cartonasele galbene incasate dupa faza saisprezecimilor de finala, dupa cum anunta GSP:

“Avand in vedere ca prin prevederile exprese ale articolului 30 din Capitolul II intitulat Competitii, din ROAF, se precizeaza ca «Prezentele norme regulamentare se aplica cu precadere in situatia de necorelare sau de contradictie cu normele existente in Regulamentul Disciplinar privind aceasta competitie», articolul 30 alineatul 5.2 din ROAF stabileste ca avertismentele aplicate jucatorilor in meciurile disputate pana in faza saisprezecimilor de finala ale Cupei Romaniei se anuleaza. Incepand cu aceasta etapa, oricare jucator care acumuleaza doua cartonase galbene va fi suspendat pentru un meci”;

“Ratiunea pentru care a fost stabilita prevederea mentionata mai sus a fost aceea de a asigura egalitate de sanse pentru toate cluburile participante incepand cu faza saisprezecimilor, etapa in care cluburile din Liga 1 intra in competitie, impunandu-se, astfel, anularea cartonaselor galbene aplicate jucatorilor din cluburi care provin din esaloanele inferioare”;

Ce stabilea, pe scurt, Federatia: le transmitea Craiovei si Viitorului, care se interesau despre regulile din Cupa, ca incepand cu “16-imile” erau adunate cartonasele galbene si fiecare jucator care acumula doua devenea suspendat. Andrei Vlad era, asadar, fara drept de joc la turul cu Dinamo!

Chemati sa salveze istoria

OFICIAL: Multescu si Talnar la Dinamo!

loading...

Lasă un răspuns