AcasăCS DinamoDINAMO BUCURESTI-Dunarea Calarasi: Primul pas

DINAMO BUCURESTI-Dunarea Calarasi: Primul pas

 Astăzi începe cu adevărat bătălia pentru titlul de campioană. Sezonul regulat a fost încălzirea pentru ceea ce urmează acum pentru trupa lui Eliodor Voica.

 Pentru al treilea an consecutiv, Dinamo va disputa primul țur din play-off împotriva echipei Dunărea Călărași. Este fără precedent în handbalul românesc și după cum am spus în mai multe rânduri, avem de-a face deja cu un clasic al ultimilor ani. Un clasic ce naște multă pasiune, ambiție, iar astăzi nu va fi cu nimic mai prejos.

 

Dinamo a încheiat pentru al doilea an consecutiv sezonul regular pe prima treaptă a podiumului, o performanță dacă ne gândim că în acest sezon am avut și un parcurs dificil în cea mai importantă competiție intercluburi. Un campionat dominat de Dinamo, încheiat totuși cu ceva probleme, cu doar 2 victorii în ultimele 5 meciuri pentru echipa noastră. O cădere ce sperăm să fie explicată prin faptul că eram siguri de prima poziție încă de acum 4 etape, iar băieții s-au menajat puțin înainte de play-off.

 

Dunărea Călărași a revenit în partea a doua a campionatului, după ce păreau condamnați la a se bate în play-out. Schimbarea antrenorului și venirea lui Adrian Petrea a revitalizat clubul călărășean, iar cu acesta pe bancă, au obținut câteva rezultate demne de luat în seamă, care să ne pună în gardă. Victorii pe teren propriu cu Dobrogea Sud, Steaua, egal la Odorhei, astfel că întâlnim o echipă mult schimbată în bine. Am simțit acest lucru și în urmă cu o lună de zile, când am terminat la egalitate meciul de la Călărași. Au câțiva handbaliști de calitate, Chikovani este printre cei mai buni jucători din campionat, autor a 130 de goluri în prima parte. De asemenea, trebuie să avem grijă la Gavriloaia, Acatrinei, un inter extrem de talentat. Un alt handbalist interesant este Victor Vartic, un centru de viitor.

 

Dinamo totuși are cel mai bun lot din Liga Națională. Avem o linie de 9 metri extrem de solidă, cu multe soluții pentru Voica. Doar dacă te gândești la frații Esteki, Vrankovic, Sandru, Ragot și Sania, îți dai seamă de forța echipei noastre. Totodată, avem 3 pivoți extrem de buni, iar pe extreme câte două soluții. Unde mai pui, că ai doi din cei mai buni portari din România, Ionuț Irimus și Ștefan Grigoras. Așadar, avem toate argumentele pentru a ne propune încă un titlu de campioană. Mizez pe revenirea în formă a lui Vrankovic în 2017, mult mai solid croatul in a doua parte a campionatului, cel mai bun jucator, Esteki pare că și-a revenit complet după accidentare. Irimus de asemenea, și-a revenit extrem de repede după operatie, avem nevoie de Irimus în formă în acest play-off.

 

Însă, nimic nu se poate obține în acest campionat, fără a avea alături 2000 de fani la meciurile de pe teren propriu. Cel mai mare câștig al acestor ani, a fost fără îndoială, aducerea fanilor alături de echipă. Faptul că am fost votați de două consecutiv cei mai buni fani din Champions League, demonstrează ce aport aducem echipei. Astăzi, sală Dinamo, trebuie să fie din nou plină, așa cum a fost la toate meciurile importante din acest sezon. Doar împreună putem câștiga și doar împreună putem să ne bucurăm de un nou titlu de campioană!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare