AcasăEditorialDinamo Astra: Totul pentru victorie

Dinamo Astra: Totul pentru victorie

Refuz din start ideea conform careia noi ar trebui sa ne dam la o parte, pentru a permite Astrei sa se bata cu steaua la campionat. Ma doare capul doar cand ma gandesc la optiunea asta. Noi cu o victorie am fi la doua lungimi distanta fata de lider, asadar cum spuneam si zilele trecute, totul depinde de noi. Meciul impotriva Astrei este decisiv si trebuie ca Dinamo sa arate in sfarsit ca are puterea necesara pentru a se bate la campionat

Rezultatele inregistrate de Dinamo pana in acest moment, ne plaseaza pe locul 4, insa in continuare cu sanse chiar la prima pozitie. Insa pentru acest lucru, este necesara o conditie, dar totusi una complicata: Sa batem Astra! O adversara  care de-a lungul timpului ne-a pus mari probleme, in acest sezon a fost echipa cea mai buna, care a dominat acest campionat pentru o lunga perioada de timp, asadar un adversar de calibru. Atunci cand vrei sa te bati cu cei mai buni, astfel de meciuri trebuie castigate.

Disputele cu giurgiuvenii din acest sezon

Dinamo a intalnit Astra de trei ori in acest sezon si fiecare meci a avut o incarcatura aparte. In partida din Octombrie, a fost partida in care am onorat memoria Unicului Capitan, un moment special, in care 20 000 de caini au venit pe Arena Nationala si au creat o atmosfera de vis. A fost o partida de uitat, deoarece Dinamo nu s-a ridicat in niciun moment la nivelul Astrei, am fost dominati clar de oaspeti, ce au castigat pe drept, chiar daca golul a venit dupa minutul 80. Insa Dinamo a fost in crestere dupa acel meci. De fapt, meciul de Cupa a fost poate cea mai buna prestatie a echipei noastre din acest sezon, am fost noi cei care am dominat net Astra si am castigat pe final de meci, prin superbul gol marcat de Palic. Un moment special, credeam ca este vorba de ultimul meci pe Dinamo din istorie. Nu a fost asa

Ultima disputa, cea din play-off, de unde a inceput seria de meciuri fara victorie pentru Dinamo. Un meci plin de asteptari, speram sa fim lideri la finalul sezonului regulat, insa o decizie gresita a arbitrului, dar si o prestatie mai modesta a echipei, a facut sa terminam la egalitate. un rezultat bun in conditiile date. De la acel meci, insa pot spune ca Dinamo a inregistrat un regres, numarul mare de meciuri fara victorie este graitor in acest sens. Dar avem anumite puncte forte in continuare, faptul ca defensiva primeste greu gol, adversarii isi creaza cu dificultate ocazii la poarta noastra, este un mare plus si poate fi decisiv in acest final de sezon. Problema careia Mircea Rednic trebuie sa ii dea de cap este cea legata de ofensiva. Am tot discutat despre acest lucru, maine ar fi cazul ca Dinamo sa arate cu totul si cu totul altceva in plan ofensiv.

Screen Shot 2016-03-31 at 20.36.37

Astra pe de alta parte, a pierdut doi jucatori importanti, se resimt acest lucru in jocul lor,insa nu trebuie sa ne pacalim, formeaza in continuare o formatie solida. Faptul ca blocul defensiv a ramas neschimbat, e un plus pentru giurgiuveni, ei au la fel ca si noi, probleme in atac. Dar Alibec, pare mai in forma decat Gnohere/Essombe.

Cum ar putea arata primul 11?

Mircea Rednic a anuntat ca are doua absente pentru meciul de maine seara: Eric Bicfalvi si Paul Batin. Absentele lor simplifica putin lucrurile in privinta primului 11. In defensiva, lucrurile sunt destul de clare: Cerniauskas- Hanca Mevjla Puljic Filip. Nu cred in varianta ca Marc sa intre fundas dreapta, avem nevoie sa atacam, sa presam. Hanca nu a avut cele mai bune evolutii, dar poate ajuta mai mult atacul decat o face Marc. La mijloc, cred ca vom vedea 5 mijlocasi, Rednic va miza pe un sistem 4-1-4-1. In fata fundasilor va sta capitanul Anton, cel care sper sa fie intr-o forma mult mai buna, avem nevoie de un Paul in mare forma in acest final de sezon. In fata lui vor juca Palic si Ekeng. Camerunezul a fost cam absent in ultima perioada, ar fi momentul sa isi arate valoare, sa demonstreze ca nu degeaba a trecut prin Primera. In atac, nu sunt incantat de faptul ca avem atat de putine solutii, practic suntem nevoiti sa jucam cu Rotariu-Romario in benzi, indiferent ca ne place sau nu, e o problema ca nu avem solutii acolo. Cu parere de rau, atat Lazar, cat si Leo, nu au aratat ca sunt solutii pe care sa ne putem baza. In atac, cred ca Mircea va miza pe Bizon, cred ca va incepe titular cu acesta, ramane de vazut.

12899919_1713587715597150_15398993_n

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare