AcasăStiri DinamoDinamo anunță oficial despărțirea de Alexandru Pop!

Dinamo anunță oficial despărțirea de Alexandru Pop!

Dinamo a anunțat oficial despărțirea de Alex Pop!

,,Dinamo 1948 București și Concordia Chiajna au ajuns la un acord pentru transferul definitiv al atacantului Alexandru Pop la clubul ilfovean, a anunțat administratorul special Vlad Iacob.

Alexandru Pop, 30 de ani, a înscris 7 goluri în 29 de meciuri pentru echipa noastră, sezonul trecut, în toate competițiile: Liga 2, Cupa României și barajul de promovare în SuperLiga.
Îi mulțumim lui Alexandru Pop, în numele tuturor suporterilor dinamoviști, pentru atașamentul față de culorile clubului și pentru contribuția importantă la revenirea echipei noastre în prima ligă. Mult succes în carieră, Alexandru Pop!”

,,Ultima impresie contează, Alex”

Ceea ce era de așteptat până la urmă să se întâmple, a avut loc.

Atacantul Alexandru Pop se desparte de Dinamo după un sezon petrecut în tricoul echipei noastre. Nu a apucat să joace în Liga I pentru echipa la care a tras din greu în sezonul trecut. Un atacant care nu promitea prea multe în momentul în care semna cu formația noastră, un vârf care era văzut drept rezerva lui Vasile Buhăescu, a avut o perioadă bună în toamna trecută, cu goluri importante marcate.

A avut însă și o perioadă de ineficiență, cu o lungă serie de meciuri fără reușite, ultimul gol bifat în campionat fiind într-un meci cu Slobozia în campionat. Cota de 5 goluri însă a fost schimbată în cel mai important moment posibil, în dubla de baraj cu FC Argeș, în care a fost titular în ambele manșe.

A marcat un gol absolut superb pe Arena Națională și descătușarea de la gol spune totul despre frustrarea lui, despre ceea ce acumulase anterior, mai ales că fusese și blamat pentru unele ratări, precum cea cu Buzău de pe Arcul de Triumf. Și în retur a avut un rol important, a marcat golul care a asigurat liniștea și a readus Dinamo în Liga I.

La petrecerea de după am discutat cu Alex puțin și pe lângă felicitări, oarecum anticipând că se poate ajunge la acest moment în timp, i-am spus că ultima impresie contează și a marcat exact atunci când a trebuit și noi când ne vom aduce aminte de atacantul Alexandru Pop, ne vom aduce aminte de vârful care ne-a readus în Liga I și a marcat în barajul cu Argeș.

Uman, înțeleg frustrarea și nu aș putea avea argumente pentru a explica de ce a fost preferat Țîră și de ce nu a fost preferat Alex, aici ține pur și simplu de antrenor, dar mă bucur că are oportunitatea să joace la o echipă care se bate pentru promovare, să aibă șanse la titularizare, să nu îl văd trist că este prezent în tribune și nu are șansa să își ajute echipa din teren.

Un exemplu de profesionalism, un om extraordinar, care puțini știu că iarna trecută într-o perioadă critică a clubului, în care jucătorii aveau luni bune de întârzieri salariale, el lucra suplimentar acasă. Cu siguranță am pierdut un băiat de caracter și pentru tot ce a reușit eu îi urez mult succes pe mai departe și îi transmit din nou: Ultima impresie contează, Alex!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare