Decizia lui Dinamo in cazul lui Ion Gheorghe

Stiri Dinamo

Scris de:

Ion Gheorghe este un jucator crescut de Dinamo si desi nu mai este in curtea noastra, situatia lui starneste foarte multe discutii. 

Campion cu Dinamo la juniori in 2017, el a debutat la prima echipa in acelasi an, chiar intr-un derby cu Steaua, fiind introdus in teren de Vasile Miriuta.  A mai avut aparitii sporadice, jucand mai mult pentru echipa U19, cu care a mai evoluat intr-o finala anul trecut in Liga Elitelor, castigand si Cupa Romaniei la aceeasi grupa. A fost ultimul an de juniorat. 

Florin Bratu, antrenorul lui Dinamo din startul sezonului trecut, a decis sa nu se bazeze pe serviciile sale, astfel ca s-a cautat o modalitate pentru ca acesta sa poata evolua. Desi in cazul altor jucatori s-a reusit sa se gaseaca varianta imprumutului, Ion Gheorghe a plecat definitiv de la Dinamo. Echipa noastra a pastrat insa un procent dintr-un transfer viitor, 30%, dar exista si posibilitatea ca el sa revina la Dinamo, daca echipa noastra achita suma de 50 000 de euro. 

Ion a evoluat constant la Voluntari, este cel mai bun pasator al echipei, dar cu toate acestea nu sunt sanse ca el sa revina la Dinamo, dupa cum a declarat inainte de meciul cu Hermannstadt, Mircea Rednic. Antrenorul echipei noastre a spus intr-o conferinta de presa ca nu se pune problema ca el sa revina la Dinamo, deoarece suma de transfer ar fi prea mare, dar a spus ca eroarea s-a facut in vara, cand acesta a fost lasat sa plece liber. Ion Gheorghe ar fi fost un transfer interesant, deoarece tanarul jucator este si eligibil pentru postul de U21, chiar pentru inca doua sezoane, el fiind nascut in 99′. 

Mircea Rednic a spus ca Dinamo are suficiente solutii pentru postul U21. Sunt insa cateva semne de intrebare, cine va fi al doilea jucator, in centrul apararii va evolua unul dintre Ricardo Grigore sau Denis Ciobotariu, insa in rest nu avem nicio certitudine. Robert Moldoveanu revine si el dupa imprumutul de la Ploiesti, dar va avea o misiune dificila sa lupte pentru un post de titular intr-o ofensiva in care sunt multi jucatori si in banda nu prea a oferit randament. Jucatorii de la echipa U19 nu au evoluat deloc in acest sezon la echipa mare, asadar ramane de vazut pe cine vede Rednic drept al doilea titular pentru postul U21. Nu spun ca ar trebui achitata suma de 50 000 de euro, probabil se va numara si ultimul banut in campania de transferuri, dar cred ca lucrurile nu sunt atat de clare in ceea ce priveste situatia celui de a-l doilea jucator U21 si ar trebui analizata destul de serios situatia.

“Sunt in discutii cu anumiti jucatori. Nu vor mai veni asa multi. O sa vina 5 sau maximum 6. Vreau concurenta pe toate posturile. La anul va fi mai greu si am nevoie de concurenta. De plecari nu vorbesc. Toti au contract cu clubul. Vom vedea”

loading...

Lasă un răspuns