AcasăStiri DinamoCum vede Dorinel Munteanu meciul cu Dinamo și de ce nu va...

Cum vede Dorinel Munteanu meciul cu Dinamo și de ce nu va fi prezent la stadion

Dinamo – SC Oțelul Galați se dispută vineri, 7 aprilie, de la ora 20:30, pe stadionul Arcul de Triumf din București.

Dinamo – SC Oțelul Galați se dispută vineri, 7 aprilie, de la ora 20:30, pe stadionul Arcul de Triumf din București.

Echipa lui Ovidiu Burcă are 35 de puncte și se clasează pe locul 4 în play-off-ul Ligii 2, iar cea a lui Dorinel Munteanu ocupă poziția a 3-a, cu 39 de puncte.

Dinamo are șansa de a se apropia și mai mult de locurile care asigură promovarea directă în primul eșalon.

Cinci puncte au fost între SC Oțelul și Dinamo la debutul în play-off, iar după primele două etape diferența s-a micșorat la patru (39 față de 35). În runda a 3-a, cele două formații au meci direct pe terenul lui Dinamo.

Dorinel Munteanu a spus înainte de jocul cu Dinamo că în acest moment nu există echipe favorite la promovarea directă sau la pozițiile de calificare la baraj: ”Presiunea punctelor este mare, dar favoritele la primele două locuri, din punctul meu de vedere, nu se știu. Nici la locurile care duc la baraj. Până îl ultimul meci cred că se joacă această bătălie și cine va avea nervii mai tari, sau răbdarea, sau pregătirea cea mai bună va câștiga”, spune Dorinel Munteanu inainte de meci.

În sezonul regular, cele două echipe s-au întâlnit în etapa a 2-a, la 16 august 2022, la Clinceni, iar SC Oțelul s-a impus cu scorul de 3-1, prin reușitele lui Răzvan Gorovei (33), Laurențiu Maxim (56) și George Cârjan (66), respectiv Vasile Buhăescu (45+2), marcator pentru bucureșteni.

Dorinel Munteanu consideră că Dinamo este ”mai întărită” decât a fost la acel meci din startul sezonului.

”Niciun joc nu seamănă cu celălalt. Faptul că am câștigat nu este un avantaj pentru noi, pentru că este de domeniul trecutului. Este clar că Dinamo s-a mai întărit de la acel meci, dar, încă o dată, mă bazez și mă uit foarte mult la echipa noastră. Îmi doresc, chiar dacă nu sunt pe bancă, să facă o partidă solidă.

Nu pun în calcul acest lucru, pentru că am în componența lotului jucători cu experiență, jucători care au foarte multe meciuri în prima ligă, știu să gestioneze foarte bine situația. Important este ca la ora jocului să fie conectați 100 la sută la joc și să fie pregătiți că vor avea în față un adversar care, la fel ca noi, își dorește să câștige. Asta va face diferența, caracterul fiecărei echipe sau a fiecărui jucător”, a declarat antrenorul trupei gălățene conform Liga2.ro

Dorinel Munteanu va fi prezent la meci:”Dacă la Galați am fost favorizat să văd de acasă meciul, acum o să-l văd de la hotel.”

Este pentru a patra oară în acest sezon când Dorinel Munteanu este suspendat la meciurile echipei sale și preferă să nu meargă la stadion, deși putea urmări jocul din tribună, fără să dea indicații.

”Ce e mai frumos decât să joci cu un stadion plin. Asta ar trebui să fie un avantaj pentru noi, pentru că avem în componență jucători cu experiență. E un joc de play-off care îndeplinește toate condițiile.

Mă așteptam să obținem mai mult pe teren propriu, mai ales în primele două jocuri, ne concentrăm să aducem puncte din deplasare și să câștigăm meciurile de acasă. Toate meciurile sunt grele. Facem în așa fel încât când ajungem la ultimul joc să fim într-o poziție favorabilă”, a mai spus Dorinel Munteanu înaintea meciului cu Dinamo.

Gălățenii s-ar mulțumi și cu un egal: ,,Un punct nu ar fi rău”

François Yabré, 31 de ani, integralist la Oțelul Galați, așteaptă cu încredere confruntarea de vineri, cu Dinamo, de pe ”Arcul de Triumf”, și spune că gălățenii țintesc promovarea directă.

9 echipe a adunat jucătorul din Burkina Faso în carieră: Mjondalen, Strommen, Kongsvinger, HamKam, Mjolner, Luceafărul Oradea, Viitorul Tg. Jiu, Aerostar Bacău și Oțelul

„În play-off, fiecare joc este o finală, de aceea avem în gând doar ideea de a învinge. Dar și dacă vom obține un punct nu ar fi rău, în condițiile în care jucăm în deplasare, contra unui adversar important. Vrem să evităm dubla de baraj, să promovăm direct, pe acest obiectiv ne focusăm. Să fiu sincer, nu-i știu foarte bine pe jucătorii lui Dinamo fiindcă nu i-am urmărit.

Vom face cunoștință cu ei, mai bine, cu ocazia analizei video. Știu câteva nume de la Dinamo, am câțiva amici la echipa „câinilor”, Alexandru Pop și Alin Buleică. Pentru mine, cel mai important este să văd Oțelul pe unul dintre primele două locuri! În rest, poate fi oricine pe cealaltă poziție promovabilă”, a comentat François pentru Gazeta Sporturilor.

,,Este un meci important, acesta cu Dinamo, nu aș spune crucial, dar este important pentru ceea ce va urma. În Cupă, am remizat cu FCSB, în campionat tocmai am învins CSA Steaua, vom încerca același lucru și cu un alt nume mare din România, Dinamo.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare