AcasăStiri DinamoCum a fost integrat Bena în echipă! Ce se întâmplă cu Ghezali

Cum a fost integrat Bena în echipă! Ce se întâmplă cu Ghezali

Quentin Bena părea o cauza pierdută în primele săptămâni de la venirea la Dinamo.

O evoluție catastrofală cu Unirea Dej și fundașul central părea că este un transfer total ratat, mai ales că a stat mult timp pe banca de rezerve, dar francezul a reușit treptat să intre în echipă și să aibă evoluții apreciate.

Un jucător în care Ovidiu Burcă nu a încetat să aibă încredere și pe care antrenorul echipei îl vede într-un rol polivalent:

Într-un interviu acordat pentru Radio Dinamo1948, Ovidiu Burcă a vorbit despre concurența din cadrul lotului și s-a referit la cazul Bena:

,,Concurența aduce probleme la nivel de grup, este o mare problemă, în România în mod special. Concurența este prost înțeleasă, este importantă o concurență loială în cadrul lotului, trebuie să îi fac să înțeleagă să concureze cu ei în primul rând. Bena a venit la noi într-un moment în care cariera lui era într-un regres, am discutat cu voi într-o seară la Radio și v-am povestit că trebuie să avem răbdare cu el, a avut doi ani de zile de pauză, a avut accidentări foarte grele, rupturi de ligament încrucișat, avea nevoie mai mult de antrenament, am observat niște lucruri, am încercat cu preparatorul fizic să lucrăm mai mult, să recupereze.

L-am făcut și pe el să înțeleagă, să aibă răbdare, venise cu alte așteptări, lucrurile nu au fost de la început așa cum și-ar fi dorit. Quentin ne-a arătat că ne putem baza pe el, e un jucător care aduce elemente în plus, față de ce aveam la nivelul fundașilor centrali. E o variantă și în funcție de jocul pe care îl avem, de strategie, poate evolua și mijlocaș. A interpretat un rol destul de complicat, când aveam mingea trebuie să urce la mijloc, era omul de legătură, când nu avea mingea, să coboare la nivelul fundașilor centrali.

Concurența e bună, avem variante, putem fi versatili, putem schimba sisteme de joc, în funcție de calitățile jucătorilor, ele ne dau ideea de a fi flexibili, în a alege partituri de joc, Quentin ne oferă calitatea asta.”, a spus Burcă pentru Radio Dinamo1948.

Ghezali este un jucător în care Burcă are încredere, deși mijlocașul de bandă nu reușește să aibă reușite, deși cu Csikszereda a ratat câteva ocazii uriașe. Burcă nu renunță la Lamine:

,,Este în regulă, la Ghezali cred că încă mai are nevoie să ne arate cel mai bun fotbal, la Ciuc a făcut un meci bun, a lipsit golul. Vine din mediu diferit, cultură diferită, e încă un jucător tânăr, cu o personalitate puternică, caracter puternic, încercăm să îl aducem acolo unde ne dorim noi”

Un ultim test și un mic semn de îngrijorare

,,Aș fi regretat toată viața dacă nu aș fi venit acum la Dinamo”

Ovidiu Burcă a venit la Dinamo într-un moment extrem de complicat în vară, atunci când haosul domnea și ne apropiam de startul sezonului.

Dinamo era de departe cea mai nepregătită echipă pentru a începe sezonul, cu un lot mult schimbat, cu jucători nemulțumiți, neplătiți, nepregătiți fizic și cu dorința de a promova, însă fără resurse. Deși nu avea experiență, Burca accepta această provocare alături de Vlad Iacob, dar antrenorul echipei noastre spune că nu regretă în niciun moment alegerea făcută:

„În vestiarul lui Dinamo a fost o furtună. Jucătorii erau demoralizați, clubul în general era cu o stare de spirit la pământ. Am muncit mult pentru ca jucătorii care au fost și anul trecut aici să-și redobândească starea de spirit pe care o pierduseră, ușor-ușor vedem primele raze de lumină după o perioadă foarte complicată.

Inițial am vrut să văd ce se întâmplă, am analizat foarte bine. Vezi altfel din exterior, am vrut să înțeleg momentul pe care îl traversa Dinamo. Pe firul rațiunii poate că nu m-aș fi înhămat niciodată. În lupta asta între logică, rațiune și ce spune inima, am ales calea sentimentală.

Cred că aș fi regretat toată viața dacă nu aș fi venit acum la Dinamo. Pe de altă parte, lucrurile mari n-au fost făcute pe linia logicii și rațiunii, s-au realizat când inima a spus că acolo ar trebui să fii, adică să iau decizia și să mă alătur lui Dinamo. Lucrurile nu sunt întâmplătoare”, a spus Ovidiu Burcă pentru Playsport.

,,Visez cu ochii deschiși să putem readuce clubul în prima ligă, să avem stadionul nostru… dar nu mă îmbăt cu apă rece, nu fac planuri pe termen lung. E un management de criză, de la săptămână la săptămână. Trebuie să fim realiști, următorul meci e următorul pas.

Retrogradarea nu a fost întâmplătoare, a fost un cumul de factori. Înaintea noastră, lucrurile au fost cum au fost, la toate nivelurile.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare