AcasăEditorialCraiova-Dinamo: Cand nu vom primi 3 goluri in deplasare?

Craiova-Dinamo: Cand nu vom primi 3 goluri in deplasare?

Dinamo a mers in aceasta seara la Craiova cu gandul de a sterge impresia ultimelor deplasari, in care am primit de fiecare data cate 3 goluri. 

Dupa cum va spuneam si la avancronica de dimineata, Armando Cooper a fost trimis la lupta de Florin Bratu inca din primul minut, nici gand sa i se ofere perioada de acomodare. Intr-adevar, tehnicianul echipei noastre a mers in continuare pe mana lui Ricardo Grigore in stanga, dar o schimbare a venit dreapta, acolo unde Pesic a intrat in locul lui Hanca, o schimbare de ultim moment. 

Atmosfera a fost una incarcata, oltenii si-au primit o portie de bataie (baiatul cu steagul a fost ireal de prost), dar pana la urma vedem din ce in ce mai rar stadioane pline in Liga I.

Prima actiune periculoasa de atac ne-a apartinut, Nistor a recuperat excelent la mijlocul terenului, i-a pasat lui Salomao putin prea in lateral, acesta i-a scos lui Gomelt pentru un sut frumos de la marginea careului, respins in corner de portarul italian al Craiovei, Pigliacelli. Cateva minute mai tarziu, Daniel Popa are o noua executie fabuloasa, o executie ce a adus aminte de executia lui Danciulescu din Ghencea, cand invingeam cu 4-2. Din pacate mingea s-a dus in bara, ar fi fost proabil golul sezonului. Centrarea i-a apartinut lui Ricardo Grigore. 

A venit si replica oltenilor in minutul 10, o faza jucata pe partea lui Ricardo Grigore, dar respinsa de Cooper din mijlocul careului. Kelic a reluat apoi cu capul din corner, dar Penedo a retinut mingea trimisa totusi destul de modest. Oltenii au scos in evidenta fragilitatea defensiva, Barbut a trecut in viteza de Cooper, i-a pasat in dreapta lui Mitrita care nua  avut adversar, acesta i-a scos ideal in centru lui Barbut, dar acesta a reluat mult pe langa. 

Un inceput superb de meci, cu multe ocazii de o parte si de alta. Acelasi Nistor a scos o pasa magistrala, l-a gasit liber pe Ricardo Grigore in stanga, dar acesta a sutat cu ochii inchisi in portar, totusi nu trebuie judecat prea rau Rici pentru aceasta faza, totusi nu este om de gol. Totusi, pacat de ocaziile irosite. Dar acelasi lucru il pot spune si oltenii, deoarece Mitrita a avut si el o ocazie uriasa, Delorge l-a blocat bine pe Bancu, care ar fi ramas liber, dar acesta i-a scos lui Mitrita, al carui sut a trecut milimetric pe langa bara lui Penedo.

Mi-a placut de Ricardo Grigore in stanga in primele 20 de minute,  a urcat foarte mult, profitand si de spatiile din flancul stang, a centrat ideal de 2 ori, din pacate la centrarea perfecta din minutul 20, Popa a reluat in contratimp si mingea s-a dus pe langa. Din pacate flancul drept nu prea s-a vazut si Pesic de multe ori l-a lasat cam singur pe Delorge cu Bancu.

Cooper a iesit si el la rampa in minutul 27, a preluat o minge in careu, a tinut bine de minge si a incercat sa centreze, dar a fost prea puternica reluarea sa. Oricum, interesant mijlicasul panamez, tehnic, destul de puternic fizic, poate fi un mare plus. Nistor a sutat si el in mintul 29, sutul sau a prins pamantul in fata lui Pigliacelli, dar acesta nu a fost surprins si a respins in corner. Cele mai bune 30 de minute ale echipei noastre din acest sezon, fara doar si poate. Pesic a iesit in evidenta in mod negativ, a dat pe langa mine la o centrare a lui Salomao. Dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, putin lateral stanga, acesta a sutat in zid. Pacat de oportunitatile ratate de Dinamo. 

A urmat o perioada mai linistita, Dinamo a mai scazut putin turatia, iar Craiova nu a fost capabila sa forteze prea mult, doar prin cateva suturi anemice de la distanta. Cooper a creat o faza superba in minutul 42, a scos perfect pentru Pesic, dar croatul nu prea a profitat de oportunitatea oferita de Bratu, care l-a titularizat pentru a doua oara in acest sezon. Foarte putine realizari pentru mijlocasul ofensiv croat. 

Desi meciul se indrepta catre un 0-0 la pauza, o faza fixa ne-a costat din nou, Katsikas l-a scapat din marcaj pe Elvir Koljic si atacantul bosniac, aflat si el la debut, a reluat cu capul in poarta lui Penedo. Pacat, mare pacat de numarul important de ocazii ratate de Dinamo in primele 30 de minute. 

Repriza a doua a inceput cu Dinamo in acelasi efectiv, iar prima ocazie i-a apartinut lui Popa, care a sutat din unghi si sutul sau a fost repsins din nou in corner. Pesic nu a fost deloc in apele sale si in minutul 49 a centrat direct in peluza. Si prin interventiile din startul reprizei secunde, Katsikas a demonstrat ca este alegerea gresita, foarte modest grecul, oare de cat meciuri mai avem nevoie sa il vedem la lucru, pentru a ne convinge de acest lucru? O noua faza fixa a creat pericol la poarta noastra, este deja o problema majora, cate goluri din faze fixe am primit in acest sezon?

In primele 15 minute din repriza a doua nu am mai vazut aceeasi echipa determinata ca in prima parte, mult mai pasivi in atac,previzibili, semn ca Bratu trebuia sa schimbe ceva. 

Dupa o greseala la mijloc, Mitrita a recuperat, i-a pasat lui Bancu, care a oferit o centrare perfecta pentru Koljic, dar Katsikas a respins din fata portii, o prima interventie buna pentru fundasul grec. 

Din pacate, letargia noastra ne-a costat. Dupa o actiune ceva mai legata in atac, Pesic a centrat in mijlocul careului, dar nu a fost nimeni, oltenii au venit peste noi pe contraatac si Mitrita ne-a executat dupa o pasa excelenta a lui Bancu in spatele fundasilor nostri, greu sa ii faci fata lui Mitrita atunci cand isi pune in valoare viteza. 2-0 in minutul 72 si sanse minuscule pentru Dinamo de a scoate ceva din acest meci, inceput foarte bine. 

Bratu a efecutat si a doua schimbare, Ivan Pesic, foarte slab in aceasta seara,  a fost schimbat cu Sergiu Popovici. Dinamo si-a facut insa norma, am primit si golul 3 in minutul 75, rusinos inca o data cum arata defensiva noastra, a patra deplasare in care primim 3 goluri. Dinamo a jucat fotbal doar o repriza pana la urma, de nerecunoscut echipa noastra in actul secund. Cu Hermannstadt a fost la fel, pana la urma este vorba despre o problema fizica, este ceva legat de motivarea jucatorilor? Chiar nu inteleg de ce nu suntem capabili sa jucam si noi un meci la un nivel constant. Am facut figuratie in repriza a doua, am fost sparring partner pentru olteni. Doar dupa 3-0 am avut si noi ceva ocazii, Axente a fost blocat de portar, iar Katsikas a reluat in bara dupa o centrare a lui Nistor. Bun, am avut si ghinion, dar totusi, am jucat per total o singura repriza. 

Acum ma intreb, fara urma de ironie, cand vom reusi si noi sa nu primim 3 goluri in deplasare? Nu este cam mult? 12 goluri primite in 4 deplasari. Cand o sa invatam sa ne aparam si la fazele fixe? Daca asta nu inseamna ca ai o defensiva groaznica, atunci cand realizezi asta? E momentul sa vedem si niste solutii, altfel directia este una singura si nu cred ca ne mai dorim asta inca o data. Dupa 7 etape, intr-adevar, in care am intalnit pe CSU Craiova, CFR si Fcsb in deplasare, Dinamo a iesit din zona de play-off. 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare