Cosmin Contra confirma inca un transfer! Avem atacant

Stiri Dinamo

Scris de:

Cosmin Contra a sustinut astazi o conferinta de presa premergatoare partidei cu Fcsb, de maine seara, de pe Arena Nationala.

Cosmin Contra a vorbit despre venirea lui Paul Anton la echipa, ce inseamna acest transfer. Totodata, Cosmin Contra a confirmat indirect si transferul atacantului despre care v-am scris ieri:

“Paul Anton sper sa joace cat mai repede, chiar daca a jucat ultima oara in iulie, a avut destul de mult timp in care nu a facut nimic, nu a jucat niciun meci oficial, pauza aceasta va fi un avantaj pentru el si Magaye, amandoi sa se puna la  punct fizic, tactic si tehnic. La urmatorul meci de campionat sper sa ii am pe amandoi.

Eu cred ca mentalitatea de invingator o voi transmite mereu la Dinamo, este un lucru care nu se discuta la Dinamo, aceasta dorinta de a castiga. Eu il repet in fiecare zi, inainte si dupa antrenamente, de fiecare data cand discut individual, incerc sa le transmit asta, acest club s-a identificat cu aceasta mentalitate, de a castiga fiecare meci. Ei trebuie sa inteleaga ca au ajuns la un club, ca ele nu pot fi puse la indoiala. ”

Cine este Magaye Gueye! 

Nascut in Franta, Magaye Gueye (30 de ani) are si cetatenie senegaleza si are trei selectii pentru Senegal U23. Gueye poate juca si ca extrema si s-a antrenat de mai multe zile cu Dinamo, convingandu-l pe antrenorul Cosmin Contra sa-l pastreze. De-a lungul carierei, Gueye a jucat la Strasbourg, Everton, Mllwall, Adanaspor, Osmanlispor si Qarabag. Este liber de contract din iulie 2020, cand i-a expirat contractul cu formatia din Azerbaijan.

Everton l-a transferat pe atacant in urma cu 10 ani in schimbul sumei de 1,4 milioane de euro, dar nu s-a impus la prima echipa. In total a reusit 3 goluri si 9 pase decisive in 34 de meciuri la echipa de prima liga, a evoluat si in 34 de meciuri pentru echipa secunda, unde a marcat de 10 ori si a oferit 14 pase decisive. Pentru Adanasport a marcat 26 de goluri si a oferit 16 pase decisive in 90 de meciuri in primele doua ligi din Turcia. In sezonul 2016/2017 a marcat de 10 ori in prima liga, oferind si 6 assisturi.  In 2018/2019 a evoluat in liga secunda din Turcia, unde a marcat 9 goluri si a oferit 8 pase decisive pentru Ankarasport. Slavko Perovic venise la Dinamo tot din liga secunda din Turcia.

La ultima echipa, Qarabag, a marcat in total 8 goluri in toate competitiile in 28 de meciuri.

ANTON REVINE ACASA!

Jucatorul cu 12 selectii in prima reprezentativa a Romaniei, cele mai multe chiar sub comanda lui Cosmin Contra, vine sa aduca un plus de valoare la mijlocul terenului, dar si sa fie un lider de care Dinamo are nevoie, sa ajute la crearea unei atmosfere propice performantei, sa fie un liant intre jucatorii romani si cei straini. Din informatiile noastre, este doar o chestiune de zile, poate ore pana cand va fi anuntat oficial.

Paul Anton nu a ascuns niciodata faptul ca este dinamovist si ca isi doreste sa revina la Dinamo, a ramas atasat de echipa noastra dupa transferul din 2015, cand Mircea Rednic a insistat pentru revenirea lui. Un mijlocas care poate sa aduca un plus de liniste, fiind un bun recuperator si un fotbalist agresiv, in sensul pozitiv, Paul Anton este adus pentru a evolua titular, dar misiunea lui nu va fi una usoara.

El vine nepregatit din punct de vedere fizic, astfel ca are de tras un pic din acest punct de vedere, a stat pe bara o perioada nu foarte lunga, dar insemnata. Ultimul meci in care a evoluat a fost la data de 15 iulie, cand a fost titular in remiza cu Krasnodar.

Cu siguranta, nu va putea fi folosit in meciul cu Fcsb, dar din fericire pentru el, urmeaza o pauza competitionala de 2 saptamani, timp in care poate sa ajunga la un nivel cat de cat ok, astfel incat sa devina o solutie pentru Cosmin Contra. Anton va lupta pentru un loc de titular cu Alexandru Rauta si Janusz Gol, doi jucatori care au evoluat bine pana acum, Rauta a avut prestatii foarte bune in ultimele 3 meciuri, astfel ca va fi o lupta interesanta la centru. Cosmin Contra nu avea efectiv alternativa la cei doi mijlocasi centrali, asta si pentru ca Vlad Achim este accidentat si revenirea lui pe gazon este preconizata undeva pe la sfarsitul anului.

Personal,ma bucura revenirea lui Paul Anton, nu a avut cele mai bune evolutii in lunile petrecute in 2017 la Dinamo, asta si pentru ca echipa era in degringolada, dupa plecarea lui Cosmin Contra, parca nu isi gasea locul in teren, a si plecat in acea iarna de la echipa. Acum are sansa sa fie un element de baza intr-o echipa care isi propune sa fie din nou in top, sa se bata pentru trofee, asa cum s-a intamplat si in sezonul 2015/2016, cand Mircea Rednic era antrenor.

54 de meciuri are Anton in tricoul lui Dinamo, reusind sa marcheze 7 goluri si sa ofere 7 pase decisive.

loading...

Lasă un răspuns