miercuri, iulie 17, 2024
AcasăCS DinamoCoșmarul german continuă! Bară la ultima aruncare și pierdem dramatic

Coșmarul german continuă! Bară la ultima aruncare și pierdem dramatic

Dinamo a jucat astăzi în finala mică de la Hamburg tot împotriva unei echipe din Germania, Rhein-Neckar Lowen.

Dinamo a pierdut în semifinale cu Flensburg, 38-32, în vreme ce echipa din Mannheim a fost învinsă categoric de Fuchse Berlin cu 33-24 în cealaltă semifinală. După dezamăgirea provocată de infrangearea cu Flensburg, în care echipa noastră nu a avut nicio șansă împotriva lui Flensburg, Dinamo putea obține bronzul. Rhein-Neckar este o forță a Germaniei în mod normal, o echipă obișnuită cu Champions League, câștigătoare în Bundesliga în 2016 și 2017, deținătoarea Cupei Germaniei, dar o echipă care traversează o sezon modest, de reconstrucție, doar locul 11, practic prezența în acest Final Four a salvat o stagiune slabă pentru nemți.

Dinamo nu se simte foarte bine când întâlnește echipe din cel mai puternic campionat din Europa. Anul acesta am pierdut de trei ori împotriva echipelor din Germania, sezonul trecut am fost eliminați de THW Kiel în optimile de finală ale Champions League.

Startul de meci a fost unul spectaculos, cu goluri la foc automat de o parte și de cealaltă, cu Rosta în prim plan în atacul dinamovist, pivotul care a avut câteva meciuri excelente în această ediție a European League. În minutul 10 era egalitate perfectă 8-8. Dar lucrurile au mers într-o direcție negativă pentru noi, în doar 5 minute în care nu am reușit să marcăm, nemții s-au distanțat la 4 goluri, 12-8, moment în care Xavi Pascual a cerut un prim time-out pentru a efectua anumite reglaje în echipă.

Dinamo a avut o serie de 9 minute fără gol marcat, seria a fost întreruptă de Ali Zein, care efectiv șchiopăta în multe minute, câștigătorul Champions League cu Barcelona nu a fost în formă maximă la acest Final Four. Dar și așa, interul din Egipt a marcat trei goluri consecutive, a fost singurul cât de cât activ la linia de 9 metri în prima parte.

Dinamo a avut și ea o serie fabuloasă de 4 goluri consecutive și cu 5 minute înainte de pauză era egalitate, 14-14, un duel mult mai echilibrat față de ceea ce s-a întâmplat ieri. Antrenorul lui Rhein Neckar a cerut time-out după seria dinamovistă. Din păcate, finalul de repriză a fost unul modest, prea inconstanți în joc și Rhein-Neckar a terminat cu un avans de 3 goluri, 18-15.

Inconstanța ne-a definit și în repriza a doua, fiecare încercare de a reveni pe tabela era blocată de o serie a nemților care se distantau la 4-5 goluri constant, practic Dinamo a fost mereu în cursă de urmărire și cu 10 minute înainte de final, erau 5 goluri de recuperat pentru Dinamo. Dinamo a avut o tresărire de orgoliu pe final, Cenic a ieșit și el la rampă, un jucător folosit rar în meciurile și cu două minute înainte de final, nemții mai aveau doar un gol avans, revenire fantastică, dar Rhein-Neckar a marcat din extremă pentru 32-30. Bokhan a replicat pentru 32-31 și Dinamo spera pe final de meci, avea nevoie de o intervenție a lui Cupara și un atac cu gol pentru a duce meciul în prelungiri. Cenic a trimis în bară la ultima aruncare și pierdem la un gol diferență. Am luptat frumos și nu am cedat până în ultima secundă, o atitudine demnă de campioni.

Din nou, poarta nu ne-a ajutat foarte mult nici astăzi, dar nu este singurul motiv pentru care am pierdut cu locul 11 din Germania. Echipele din Germania reprezintă un adevărat coșmar pentru Dinamo în competițiile europene, patru meciuri, patru înfrângeri pentru Dinamo în actuala ediție. Reprezentantele Bundesliga s-au dovedit a fi prea puternice pentru noi.

Final de drum pentru Dinamo în EHF, terminăm Final Four-ul pe ultimul loc, o experiență frumoasă, din care avem multe de învățat. A fost final de drum pentru mai mulți jucători dinamoviști, care se vor despărți de echipa noastră și îmi pare rău că ne despărțim cu o înfrângere. Sperăm că tot ce s-a construit până acum să fie suficient pentru a obține un wild-card pentru Champions League.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare