Concluziile lui Burcă după o nouă victorie! ,,Dacă e cu sânge, vărsăm sânge”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo merge din ce în ce mai bine în campionat, o nouă victorie pentru echipa noastră, a treia în ultimele 4 etape de campionat.

Dinamo urcă în clasament, ajungem la 16 puncte acumulate și ne apropiem de locurile din zona de play-off. Echipa noastră a marcat de două ori prin Gorka și Bani, dar am trăit meciul cu emoții pe final. Din păcate, avem parte de o nouă accidentare gravă în lot, Antonio Bordusanu a ieșit accidentat de pe teren în repriza a doua și probabil este vorba despre ruptură de ligamente.

Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, a analizat evoluția echipei noastre în duelul cu Metaloglobus:

,,Am întâlnit o echipă bună, care a pierdut în ultima etapă la Iași în ultimele minute. Știam că ne va aștepta un meci foarte greu, dar majoritatea timpului am controlat meciul, așa cum ne dorim, chiar dacă gazonul vedeți cum a arătat. Ultimele minute au fost trăite la maxim, au fost probleme cu capete sparte, trei arcade sparte, nu trebuie să ne plângem, mă bucur că am rezistat până la final.

Chiar dacă aveam doi oameni mai puțini, asta înseamnă Dinamo, toți când joacă cu Dinamo ,toți vor să ne bată, să ne ia inimile din piept și să ne pună la masă de duminică, să povestească nepoților cum a fost. Trebuie să răspunzi cu aceiași intensitate, mă bucur că băieții au înțeles asta, trebuie să jucăm la intensitate, toate echipele se mobilizează. Dacă e cu sânge, vărsăm sânge, dar asta înseamnă Dinamo.

Toată lumea când joacă cu Dinamo, e momentul lor când vor să se afirme, eu nu acuz pe nimeni, toți prin mijloacele și metodelele vor să câștige. Vin cu linia mai în spate, încearcă să facă fel și fel de strategii, noi trebuie să fim pregătiți, teren prost, vreme rea sau bună, trebuie să câștigăm meciurile. Mă bucură spiritul pe care îl are echipa, l-am scos în evidență în ultimele meciuri, asta ne aduce punctele.

La Bordusanu nu știu exact, are o problemă la genunchi, îmi doresc să fie bine. Din cauza asta nu sunt prea bucuros, nu știu ce s-a întâmplat, sperăm să fie bine, e un tânăr de mare viitor și sper să îl avem alături de noi”, a declarat Burcă la finalul partidei.

Emoții pe final, dar DINAMO se impune! Ne apropiem de play-off

Etapa gazdelor! Dinamo singura învingătoare în deplasare

loading...

Lasă un răspuns