Emoții pe final, dar DINAMO se impune! Ne apropiem de play-off

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Metaloglobus s-au întâlnit în această după-amiază pe stadionul din Clinceni, într-un meci extrem de important pentru formația noastră în liga secundă.

Dinamo avea nevoie de un succes pentru a reduce și mai mult diferența față de primele 6 locuri, de a menține seria pozitivă începută cu Slobozia în campionat.

Așa cum era de asteaptat, posesie a lui Dinamo în primele minute, foarte puține spații pentru construcția noastră, apărare pe două linii a adversarilor, dar nu era o surpriză.

Peluza din spatele porții lui Dujmovic plină de dinamoviști, doar în peluza au fost vândute bilete pentru acest meci

În minutul 8 Dinamo beneficiază de o lovitură de pedeapsă, Pop a fost agățat în careu și arbitrul Avram dictează fără discuții penalty pentru Dinamo. Ahmed Bani a fost executant, dar din păcate mijlocașul dinamovist execută oribil și ratează. Un șut slab, telefonat, Gavrilaș a respins fără probleme. Însă imediat am avut o nouă oporunitate, Pop centrează în fața porții, dar Nelut Roșu nu ajunge la minge.

Surprinzător de slab a executat Bani, care a marcat la Baia Mare după o execuție perfectă. Bordusanu a avut un șut cu pământul de la distanță în minutul 10, dar respins de Gavrilaș. Dominare totală a lui Dinamo în startul de meci.

Metaloglobus ne-a încercat pe contraatac, dar Dujmovic a fost la post în minutul 13 și a respins în corner. După acea ocazie, au început și gazdele să iasă la joc, aveam nevoie de mai multă determinare, răutate în joc, destul de căzuți după penalty-ul ratat.

Alexandru Pop a avut și el o bună oportunitate în minutul 17, mingea i-a venit pe stângul, dar execuție cu stângul foarte modestă, cu latul, fără probleme pentru portar, deși era în interiorul careului. Nu a fost un șut de atacant din păcate, șut cu frică, cu latul.

Dinamo deschide scorul, cum altfel, tot din faza fixă, Gorka deschide scorul cu o execuție superbă, după o fază prelungită, în care gazdele au respins miraculos, dar deschidem scorul meritat! 1-0 pentru Dinamo în minutul 25, trebuia să ne facem meciul mai ușor. Foarte frumoasă execuția lui Gorka, precum Zlatan în tinerețe.

Gazdele au început să iasă mai mult la joc, dar tot Dinamo putea face 2-0, Bordusanu și Pop au combinat bine în careu, după o faza creată de Bani, dar Bordusanu a trimis slab spre poartă, deși era în centrul careului, șut foarte moale. Pop i-a reproșat lui Bordusanu că nu i-a pasat.

Metaloglobus are o șansă bună după o acțiune între Zakir și Pătlăgica, dar Dujmovic respinge destul de bine, Dinamo s-a retras cam mult pe final de repriză. Repriza se încheie cu 1-0 pentru Dinamo, o repriză începută foarte bine, un forcing în primele 25 de minute, penalty ratat, încă două ocazii mari ratate, dar un joc mult mai modest în partea a doua, am lăsat adversarii să vină peste noi, așteptăm un joc mai bun în repriza secundă, să închidem jocul.

Repriza a două a început nu a început bine pentru Dinamo, același joc lent, fără incisivitate, cu multe erori neforțate, parcă golul ne-a turnat nouă plumb în picioare. În minutul 63 Bani are o acțiune de toată frumusețea, s-a luptat să recupereze o minge la centru și a pătruns cu ea până la marginea careului unde a fost faultat. Singurul care a mișcat a fost Bani în plan ofensiv, bravo lui! Dar ACELAȘI BANI EXECUTĂ SUPERB O LOVITURĂ LIBERĂ ȘI MARCHEAZĂ PENTRU 2-0! Nu marchează din penalty, dar marchează din lovitură liberă! 

În sfârșit meci cu 2 goluri marcate pentru Dinamo, care trebuia să conserve rezultatul în ultimele 30 de minute pentru a bifa o nouă victorie, a treia în ultimele 4 meciuri de campionat, ceea ce ne permite să urcăm în clasament, să ne apropiem și mai mult de play-off.

Din păcate, în minutul 68 Bordusanu se accidentează urât, pare la genunchi și intră Delciu în locul sau în teren. Pare să fie o lovitură la ligament, sperăm să nu fie nimic grav. În ultimele 20 de minute intră Bena și Iulian Roșu în locul lui Giafer, care a terminat meciul cu arcada spartă. Oricum foarte grav în perspectivă accidentarea lui Bordusanu, neavând soluții pentru U19.

Sperăm să nu fie nimic grav, să nu fie ligamentele încrucișate afectate, deși premisele nu sunt grozave.

Dinamo a practicat un joc defensiv un ultimele 15 minute, mai ales după ultimele schimbări defensive, intrările lui Bena și Roșu cu rolul de a betona defensiva. Oricum e bine că mai intră și alți jucători în teren, meciul cu Craiova a demonstrat că poate apela și la alți jucători.

Interesantă prestația lui Delciu, autor a câteva pase excelente, un șut foarte frumos, promițătoare evoluția tânărului dinamovist care ar putea fi omul de bază acum pentru postul U19, dar care nu este în cea mai bună condiție fizică.

Același Delciu a avut o bună ocazie de a marca de la marginea careului, după o acțiune frumoasă a lui Amzar, Roșu i-a pus mingea pe șut, dar mingea s-a dus în față lui Roșu. În ultimele 4 minute de joc a intrat și Vasile Buhăescu în locul lui Pop.

Foarte frumos s-a auzit și galeria lui Dinamo pe fundal, în sfârșit momente fericite din punct de vedere sportiv pentru echipa noastră, care are cea mai bună serie din acest sezon. Din păcate, în minutele de prelungiri, când eram în inferioritate cu doi oameni în minus, după ce doi jucători erau plini de sânge, Bani si Bena, Dinamo primește gol. Evident din nou final cu emotii pentru Dinamo.

Dinamo se impune cu 2-1, o evoluție foarte bună per total, ceva momente slabe după primul gol, dar din ce în ce mai convingător jocul. Avem meci joi de la 17:00 cu Slatina, sperăm să aflăm vești bune cu privire la accidentarea lui Bordusanu. Încă un week-end fericit.

loading...

Lasă un răspuns