AcasăEditorialClasamentul s-a rupt: Cum arată lupta pentru salvare

Clasamentul s-a rupt: Cum arată lupta pentru salvare

Etapa a doua din play-out a adus un rezultat dezamăgitor pentru Dinamo. Un rezultat de egalitate frustrant, la capătul unui meci deloc reușit al echipei noastre, dar cu un deznodământ influențat în mod direct de maniera de arbitraj.

Din păcate, Dinamo a început destul de rău lupta din play-out, cu un singur punct după primele două etape și în momentul de față, s-a întâmplat exact lucrul de care mă temeam cel mai tare, faptul că s-a rupt clasamentul din play-out.

Sunt două grupe de câte 5 echipe, care par a fi în zone diferite ale sezonului. Avem pe de-o parte primele 5 clasate din play-out, care sunt în luptă pentru primele 5 locuri, apoi avem următoarele clasate, în lupta pentru evitarea retrogradării. Cel puțin așa se prezintă acum, nu înseamnă că așa vor sta lucrurile și pe viitor.

CLASAMENTUL DIN PLAY-OUT

1.Universitatea Cluj 25 puncte
2.UTA Arad 24 puncte
3. Hermannstadt 23 puncte
4. Oțelul Galați 23 puncte
5. Petrolul  22 puncte

6. Voluntari 17 puncte
7. Poli Iași 17 puncte
8. FCU Craiova 16 puncte
9. DINAMO 16 puncte 
10. Botoșani 14 puncte

Așa cum spuneam și la finalul partidei cu Petrolul, Dinamo mai are încă 7 meciuri de jucat în play-out și urmează să întâlnim cât de curând toate echipele din zona noastră de clasament, Poli Iași (acasă), Craiova (deplasare), Botoșani (deplasare) și Voluntari (acasă), o serie de patru meciuri care va avea loc imediat după partida cu Oțelul.

Se anunță un play-out care va fi decis în ultima etapă, a cărui configurație este greu de determinat momentan, dar cert este că trebuie să ridicăm mult nivelul ofensiv și nu numai, pentru a putea ieși din zona minată a clasamentului.

”În prima repriză am jucat bine, am controlat și nu le-am dat prea multe șanse. Planul din a doua repriză a fost să menținem același ritm și să punem presiune. Ei au început să câștige dueluri, le-am dat faulturi ușoare, iar apoi am făcut această greșeală și au primit penalty.

Eu nu vorbesc niciodată despre deciziile de arbitraj. Bineînțeles că sunt dezamăgit, e greu când iei gol în finalul meciului și pierzi puncte. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj pentru că nimic nu se va schimba. Asta este.

Nu am reacționat foarte bine la mingile lungi jucate de ei, iar ei au venit peste noi. Ideea a fost să ținem de minge, să folosim spațiile din spatele apărării lor, dar nu am reușit să facem acest lucru. Am avut această problemă și în meciurile trecute, așa că vedem cum putem să rezolvăm.

Planul cu Dennis Politic a fost să joace 60 de minute, deoarece venea după accidentare. Îmi pare rău și pentru copiii prezenți la meci, deoarece au creat o atmosferă frumoasă.

Nu e la fel să joci fără fani, îți dau acea energie extra de care ai nevoie. În unele meciuri, când a fost greu, fanii ne-au dat energie și am reușit să mergem până la capăt”, a declarat Kopic la finalul partidei.

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare