Chiajna-DINAMO: Lovitura de gratie! Ce prim 11 pregateste Rednic

Editorial

Scris de:

Dinamo se deplaseaza astazi la Chiajna pentru un duel care poate duce la retrogradarea Chiajnei. 

Concordia Chiajna este una din marile dezamagiri ale acestui sezon, echipa ce are in componenta jucatori experimentati, ce au trecut pe la formatii importante, dar care a fost extrem de modesta pe tot parcursul sezonului.

O echipa care a fost in ultimii ani mereu la limita cand a fost vorba de salvarea de la retrogradare, dar acum nu mai au sanse de supravietuire. Dupa ultimul meci de campionat pierdut la Voluntari in ultima secunda, ilfovenii au anuntat ca lupta pentru ei a luat sfarsit. O infrangere astazi cu Dinamo i-ar aduce in postura de a nu mai putea spera nici macar matematic la ocuparea locului de baraj. Dinamo se pare ca este interesata de doi jucatori de la Chiajna, este vorba despre Andrei Marc si Nicolas Gorobsov, ultimul fiind de mai multe ori pe lista lui Dinamo. 

Echipa noastra vine dupa un egal deloc spectaculos la Sibiu, 0-0 cu formatia lui “Tati”, un meci in care doar pe final de partida am avut ceva ocazii de poarta. Rednic in continuare nu se poate baza pe tot lotul, dupa cum a anuntat la conferinta de presa organizata ieri: “Sunt un pic suparat pentru ca avem ceva probleme de lot, Naser chiar daca a revenit dupa suspendare, acum este accidentat, Papazoglou nu va fi in lot. Sorescu suspendat si Filip accidentat, 4 titulari care nu vor fi maine, plus trei jucatori in Ramadan, trebuie sa fim atenti cu ei, nu vrem sa se accidenteze.”

Rednic va opera noi modificari in formula de start, cred ca in poarta tot Mandanda va apara, observ ca nu functioneaza principiul rotatiei de la meci la meci, Mutiu a aparat mult mai putin decat portarul venit sub forma de imprumut de la Charleroi. In aparare, revine Dussaut in flancul drept al apararii, dar in stanga lipseste din nou Aliji. 

Daca la meciul de la Sibiu a fost chinuit Kabashi, de data aceasta cred ca va fi folosit Ricardo Grigore acolo, a mai evoluat in trecut acolo, este jucator de picior stang, asadar ar putea evolua fara mari batai de cap. In centrul defensivei Ciobotariu si Klimavicius par a forma un cuplu solid. Daca Filip iese din formula de start, ma astept sa intre Mamoutou, chiar daca este in Ramadan, langa el urmand sa joace Nistor si probabil Kabashi, pe care Rednic ar trebui sa il vada la lucru si pe postul lui de baza, pana acum a mai evoluat doar 45 de minute la Iasi pe acea pozitie. Dar totodata e posibil ca Serban sa fie titular al doilea meci la rand in Liga I, lucru care nu s-a mai intamplat din sezonul 2013/2014.

In flancuri este de asteptat sa il vedem pe Montini in dreapta si probabil unul dintre Nabil sau Reda in stanga, desi e posibil sa reintre si Zenke. In atac, Alexander Christovao este asteptat sa fie din nou titular, Papazoglou este si el accidentat si nu va risca cu el. 

Formula posibila: Mandanda- Dussaut, Klimavicius, Ciobotariu, Grigore- Mamoutou- Montini, Nistor, Kabashi, Reda/Nabil- Christovao

Sper sa vedem un meci mult mai reusit al echipei, nu mai pot fi invocate prea multe scuze in privinta evolutiei, terenul va fi bun, intalnim un adversar modest in fata caruia ar trebui sa ne impunem fara mari probleme, sper eu la capatul unei prestatii solide in plan ofensiv. 

MIRCEA REDNIC: “E un meci pe care vrem sa-l castigam, jucatorii trebuie sa profite de absenta celor pe care i-am spus. Trebuie sa incercam sa ne indeplinim obiectivul. Sper sa profitam in cazul in care Mediasul se impiedica la Botosani. Atat timp cat mai ai sanse matematice, trebuie sa joci pana la ultimul meci. Cum nu am fost de acord nici cu declaratiile unor jucatori ca in play-out nu au motivatie. Am inteles ca au conditii foarte bune la Chiajna si financiar, au bonusuri la fiecare meci, foarte mari si trebuie sa joace pana la ultimul meci.

Acestea sunt problemele lor, pe mine nu ma intereseaza. Eu vreau sa am o imagine clara asupra jucatorilor care vor ramane. Nu vreau sa regret ca a ramas un jucator care nu confirma si sa incepem iar ca nu sunt multumit sau ca trebuie sa aduc alti jucatori. Cand venim din vacanta vreau sa avem 85% din lotul pentru sezonul urmator. Vreau sa aduc si 2-3 jucatori sub forma de imprumut pe care ii cunosc si care sa poata face diferenta, sa ne ajute sa ne indeplinim primul obiectiv, acela de a ne califica in play-off. Vreau sa platim doar pentru jucatorii romani. Chiar ne-am gandit sa luam vreo doi jucatori romani tineri, de perspectiva”

loading...

Lasă un răspuns