Ce mai poate fi spus…

În această seară pe Arena Națională am avut parte de un nou meci important, cu mulți spectatori în tribună, după o pauză foarte lungă.

La aproape doi ani distanță de victoria de pe Arena Națională, meci în care Dinamo s-a impus cu 2-1, goluri Sin și Lazăr, cele două echipe au evoluat din nou pe cel mai mare stadion al țării, cu spectatori în tribună. Câinii, aproximativ 7000 la număr, au dominat net fondul sonor, steliștii deși au fost gazde, mult mai puțini în peluza, semn că tot mai mulți fani se îndreaptă către CSA din liga a două.

Dario Bonetti a surprins extrem de mult cu formula de start, nimeni nu a putut să o ghicească, Amzar în flancul stâng, Radu în dreapta, Giafer și Grigore în centru, Filip, Răuță și Itu în centru, iar Matei, Sorescu și Torje în atac. Practic, Dinamo a jucat fără un 9 clasic, Ivanovski nu este încă pregătit să joace titular.

Dinamo a început bine partida, a avut mai mult posesia și inițiativa, am gestionat foarte bine momentele de presiune. În startul meciului, gazdele au cerut un penalty, dar nu s-a acordat nimic, Kovacs a gestionat foarte bine faza și a luat decizia corectă. În minutul 13, Amzar a scos o lovitură la marginea careului și cartonaș galben pentru Crețu, foarte curajos și ofensiv puștiul din bandă stânga a lui Dinamo.

În minutul 15, o acțiune în flancul lor drept a creat haos în apărarea noastră, însă acțiunea nu a fost finalizată și Esanu a putut să rețină balonul fără probleme. Răuță a dat ceva emoții două minute mai târziu, însă muncitorul și inimosul mijlocaș de recuperare a reintrat în teren. Au urmat ceva momente moarte de joc, în care gazdele au avut mai mult posesia și Dinamo a încercat cartea contraatacului.

În minutul 24, o pasă dată înapoi de Rici către Esanu a fost atacată de Keseru, Esanu a degajat, mingea a ajuns la Cordea și Itu a fost nevoit să faulteze la marginea careului și a primit galben. Din păcate, dintr-o faza de nimic s-a născut un gol, Keseru a executat perfect și astfel primim din nou gol în urma unei erori defensive.

Din păcate, Dinamo nu a mai putut să joace nimic și în minutul 37, Steliano Filip a primit cartonaș roșu în urma unei lovituri cu cotul. Misiunea grea a devenit dintr-o dată aproape imposibilă pentru Dinamo. În minutu 42, așa cum era de așteptat, după căderea băieților noștri, a venit și golul de 2-0, din partea lui Octavian Popescu.

Dinamo a intrat la cabine în dezavantaj, 2-0, misiune imposibilă de a reveni, practic singurul obiectiv era acela de a limita proporțiile scorului. Dezastrul a fost complet în minutele de prelungiri, când s-a făcut 4-0, Dinamo era în genunchi. Jocul efectiv s-a rupt la eliminarea lui Filip, Kovacs a dat roșu extrem de ușor, Filip nici nu l-a atins, a fost o răzbunare a arbitrului maghiar. Dar ce mai poți spune și comenta la un asemenea scor, în care am jucat atât de prost și în care am cedat cu totul.

Dario a schimbat la pauză, a fost introdus Ivanovski în locul lui Matei. Greu de știut ce puteam să mai facem în condițiile date, cu un om în minus și la un asemenea scor. Din păcate, am mai primit un gol, s-a făcut 5-0 în minutul 55 și nici nu mai are rost să spun că a fost o nouă eroare masivă în defensivă. Cred că trebuie să conștientizăm faptul că avem nevoie de un jucător cu experiență în apărare, este de-a dreptul înfiorător ce goluri putem încasa. Pe lângă un fundaș cu experiență, ne trebuie și un jucător de creație la mijloc, nu ai cum să ai pretenția să construiești în condițiile date. Atingem un minim istoric în minutul 65, când încasăm și golul cu numărul 6. Din păcate, finalul de meci era departe și mai aveam de îndurat multe minute de umilință.

Acum desigur că se vor pune multe semne de întrebare în privința lui Dario, în privința primului 11 ales de antrenorul italian, cu siguranță atmosfera de la echipa va fi una dezastruoasă și Iuliu Mureșan nu este recunoscut că fiind un președinte cu răbdare. Putem să nu luăm în considerare ultimele 4 înfrângeri înainte de acest meci, dar totuși se adună meciurile în care nu marcăm și primim multe. Cred că următoarele meciuri vor fi decisive în ceea ce privește situația antrenorului italian.

Nu sunt supărat, nici dezamăgit, plec pur și simplu umilit de pe Arena Națională, iar asta cred că este cea mai proastă senzație posibilă. În derby-uri niciodată nu ne-am prezentat așa, puteam să ne mândrim cu faptul că în derby-uri mereu ne-am ridicat la înălțimea atmosferei. Acum plec cu un gust amar, miile de dinamoviști veniți din toată țară și unii chiar din Europa, pleacă dezamăgiți de ceea ce s-a întâmplat în teren.

Mâine o să discutăm mai multe, acum trebuie să lăsăm capul în pământ și să înțelegem ce ni s-a întâmplat…