AcasăEditorialCe jucatori liber de contract pot fi adusi acum?

Ce jucatori liber de contract pot fi adusi acum?

Am ascultat o parte a interviului oferit de Andone in aceasta seara la Digisport. Acesta are macar meritul de a discuta cu presa si a spune ce isi doreste pentru aceasta campanie de transferuri. Insa imi pun un semn de intrebare. 

Se pare ca antrenorul echipei noastre se apropie putin de realitate si acum isi doreste odata cu plecarea lui Valentin Lazar 3 titulari. Este imbucurator faptul ca totusi realizeaza ca lotul inca nu este indeajuns de bun pentru a ne putea bate cu sanse la titlu, nici macar la podium, din punctul meu de vedere. Insa treaba care la mine nu se leaga momentan, este cea legata de politica de transferuri a clubului si statutul jucatorilor cautati de Andone.

Pe buna dreptate, acesta a spus ca nu vrea sa mai vina jucatori care au evoluat ultima data in vara sau cu 2-3 meciuri in acest sezon, isi doreste fotbalisti care au jucat ultima data in luna decembrie. Ceea ce ar insemna ca sunt jucatori importanti pentru echipele unde activeaza. Insa cum se pupa cu faptul ca Dinamo isi doreste la echipa jucatori adusi liberi de contract? In general, piata nu este deloc ofertanta in luna ianuarie/februarie, sunt mult mai putine transferuri si implicit numarul jucatorilor fara angajament este redus. Completez, numarul jucatorilor buni fara contract este redus. 

Jucatorii fara angajament in aceasta perioada, sunt chiar acei jucatori pe care Andone nu i-ar mai dori la echipa, fotbalistii care nu au mai evoluat din vara, care nu si-au gasit echipe la care sa evolueze si s-au antrenat singuri, ori jucatori care au evoluat extrem de putin la echipele lor si acum cluburile cauta sa le rezilieze contractele. Cam ce incercam noi sa facem cu Bernhard Janeczek. 

Daca Dinamo nu este dispusa sa investeasca totusi si in sume de transfer, va fi o mare problema, pentru ca in final vom aduce chiar acei jucatori, cu foarte putine meciuri, poate veniti dupa accidentari, pe care vom fi nevoiti sa ii punem pe picioare si in final nu vom iesi intariti din aceasta perioada de transferuri. Claude Dielna, confirmat ca fiind pe lista lui Dinamo, e in acea categorie, cu 6 meciuri in doi ani de zile.  Nu uitati, Dinamo a pierdut doi jucatori importanti si momentan nu am adus nimic. Suntem angrenanti in 3 competitii si avem obiective importante in acest sezon. Maine avem primul amical si ar fi cazul sa urgentam lucrurile. 

Liga nebunilor: Cat a cerut Voluntari pe Cernat

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare