Ce jucatori isi termina junioratul! Cine poate face pasul catre echipa mare?

Editorial

Scris de:

Dinamo a disputat ieri finala Ligii Elitelor la nivelul U19, un nou duel consemnat intre Dinamo si Viitorul. 

Din nefericire, echipa noastra a pierdut cam fara drept de apel, adversarii au fost clari mai buni decat noi daca ne uitam la numarul ocazilor si la faptul ca au dominat ostilitatile in majoritatea timpului. Desigur, ramanem cu frustrarea ca am deschis scorul si puteam face 2-0 un minut mai tarziu, dar trebuie sa fim fair-play si sa recunoastem superioritatea adversarului. 

Finala de ieri a reprezentat pentru o parte dintre jucatori ultimul meci la nivel de juniori, ei nu vor mai fi eligibili sa joace la echipa U19 din sezonul urmator,  este vorba despre jucatorii nascuti in 2000. 

Dinamo are o serie de jucatori care isi termina junioratul si o parte dintre ei au fost si in cantonament cu prima echipa in iarna. Ce jucatori importanti de la U19 isi termina junioratul: Oltay Ekrem, Cheia Ciprian Andrei, Alin Lazar, Aleksandru Longher, Geani Cretu, Catalin Magureanu si Gabriel Raducan. Ei toti sunt nascuti in 2000, au implinit sau vor implini varsta de 19 ani pe parcursul anului. 

Ce jucatori pot face pasul catre prima echipa! Nu sunt in masura sa dau verdicte, dar mie personal mi-a placut in finala de ieri mijlocasul ofensiv Aleksandru Longher. El a fost in prim planul actiunilor ofensive, imi aduce aminte putin de Dorin Rotariu, din informatiile mele, se pare ca si lui Rednic ii place de jucator, tocmai datorita comparatiei cu Rotariu. Un jucator tehnic, cu executii, care a debutat la Dinamo la o varsta extrem de frageda, 17 ani, in mandatul lui Vasile Miriuta. 

Insa desi s-a pierdut partida de ieri, cred ca avem o generatie buna, iar jucatori precum Geani Cretu, care a si debutat la prima echipa, Catalin Magureanu, golgheterul lui Dinamo, Alin Lazar si Gabriel Raducan, pot face pasul catre fotbalul de performanta. Nu se asteapta nimeni ca ei sa joace titulari meci de meci, dar cred ca pot fi in angrenajul primei echipe. In plus, mai sunt si jucatorii nascuti in 2001 sau 2002, care pot face in curand si ei pasul catre prima echipa. Ieri am vazut un portar in mare forma, care a scos absolut tot ce se putea, a reusit sa limiteze proportiile scorului. Dar ramane o mare problema, care trebuie rezolvata cumva in vara. 

Reinfiintam echipa secunda? Atat eu, cat si colegul meu Ionut Zainea, am sustinut faptul ca desfiintarea echipei secunde a fost o mare eroare si ea poate fi corectata chiar si acum. Dinamo avand echipa in Liga Elitelor, isi poate inscrie echipa secunda oricand in liga a treia.

Acesti jucatori de care am pomenit, ce nu mai pot evolua la juniori, dar care pot evolua la prima echipa, au nevoie de echipa unde sa joace constant, sa fie sub supravegherea celor din staff. Una e sa joci un meci la 7 saptamani, una e sa ai ritm de joc, sa fii pregatit oricand sa joci. Ar fi o trecerea prea brusca de la juniori la echipa de prima liga, li s-ar asigura o tranzitie mai usoara.

Sa nu uitam ca avem multi jucatori tineri imprumutati, care vor reveni si astfel echipa secunda ar putea ajuta. Nu spun ca toti vor fi jucatori de prima echipa si vor fi titulari din primul minut, dar ar trebui sa le asiguram toate conditiile posibile. 

loading...

Lasă un răspuns