Ce jucător va debuta mâine cu Gaz Metan! Mesajul transmis de Flavius

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Gaz Metan Mediaș de mâine seară, de pe stadionul Dinamo.

Echipa medieșeană vine la București cu mari probleme de efectiv, după ce mai mulți jucători au părăsit echipa, din cauza gravelor probleme financiare. Flavius Stoican a vorbit în cadrul conferinței de presă despre importanța tratării meciului cu seriozitate, pentru a nu oferi vreo surpriză.

Totodată, antrenorul lui Dinamo a vorbit despre cei trei veniți chiar în această săptămână, de la Gaz Metan, este vorba despre Grădinaru, Morar și De Moura. Totodată, Flavius a confirmat interesul pentru Irobiso:

,,Vreau să transmit un mesaj, vreau să mergem pe continuitate, trebuie să tratăm fiecare meci foarte serios, acesta care urmează trebuie să mergem pe linia pe care am început-o la Arad, mă refer la dorință, încredere, sacrificiu. Am obținut un punct foarte important, chiar dacă am jucat în inferioritate, sacrificiul de care au dat dovadă acești băieți trebuie să continue.

Am obținut un punct de moral, de încredere, e bine să continuăm pe același traseu. Niciun meci nu este ușor, indiferent de adversarul întâlnit, în ce componență va juca. Drept dovadă, Bayern a făcut un egal la o echipă slab cotată aseară, în Champions League.

La jucătorii foarte mari poate există automultumire, e important să învățăm. Mâine o să vedem pe teren o echipă care vrea să meargă pe linia de sacrifiu, dorință, încredere și entuziasm. A fost acest punct important, le-a dat încredere jucătorilor, le-am spus că o să ajungem să jucăm de la egal la egal cu orice echipă, aveau neovie de fapte. Nu vreau să stricăm ce am făcut la Arad, cu o victorie moralul va fi și mai mare.

Fotbaliștii știu există în subconștientul lor o încredere mai mare decât ar trebui, faptul că jucăm o echipă care este cu probleme mari, există automultumirea asta. Eu vreau să fie conștienți că este un meci foarte important, de altfel cum sunt toate. Nu vreau să mergem pe ideea că sunt favoriți și noi outsideri. La UTA am plecat cu șansa a doua, am reușit să scoatem un punct, nu vreau să tratăm superficial meciul. Am încredere că vor să meargă pe acest drum.

Doar Grădinaru este în lotul echipei, azi îi așteptăm pe Morar și De Moura, în funcție de starea lor, psihică, fizică,  cumsunt, voi decide dacă sunt în lotul de 20. Sunt discuții avansate cu Irobiso, rămâne de văzut dacă se va ajunge la un acord, trebuie să regleze situația cu Gaz Metan Mediaș.

Acum ceva timp, nu ne dădeau vreo șansă, ce am transmis în continure, muncim și suntem atenți la tot ce înseamnă Dinamo București. Ca antrenor, împreună cu Raducioiu, Mureșan și Zavaleanu, plus jucători, am venit să salvăm cel mai mare brad. Noi, suntem atenți la ce facem noi, indiferent ce se spune, se aude, suntem atenți. Chiar dacă șansele sunt mai mari, nu trebuie să ne culcăm pe o ureche. Nu mă bucur de răul altuia, sunt atent la ce fac eu, jucătorii, ce fac cei care vor să ajute această echipă” a declarat Flavius Stoican.

Ce a decis comisia FRF în cazul lui Irobiso

Dinamo, prin vocea președintelui Iuliu Mureșan, a anunțat faptul că Irobiso este pe lista clubului nostru.

,,Nu am creat noi situația asta, sigur am profitat de această situație, este o oportunitate de care încercăm să profităm, noi și alte echipe. Am adus jucători care aduc plus în echipa noastră, sunt jucători de Liga I, de care avem nevoie. Aveam nevoie în atac, dacă vine și Irobiso, Morar a venit, ne-am întărit într-o zonă în care suferea foarte tare echipa” a mai spus acesta. ,,Irobiso, dacă îl dă Comisia liber, vine. El nu a făcut o reziliere cu Mediașul”

Miercuri Camera Națională de Soluționare a Litigiilor din cadrul FRF s-a întrunit pentru a clarifica situația contractuală a mai multor jucători din Liga 1. Dintre cele 25 de cazuri dezbătute de CNSL, cele mai multe au fost între fotbaliştii celor de la Gaz Metan și clubul medieșan.

Este cazul și lui Christian Irobiso, fotbalist care a ajuns deja la un acord cu Dinamo. Atacantul ivorian mai trebuie însă să aștepte până să devină liber de contract, după ce CNSL a anunțat că pe data de 23 februarie va da o decizie definitivă în cazul acestuia.

„Irobiso Okechukwu Christian vs. CS. Gaz Metan Mediaș – Încetare raporturi contractuale și pretenții financiare. Acordă termen la data de 23.02.2022”, se arată în comunicatul LPF.

Același verdict a fost luat și în cazul lui Nasser Chamed și Mihai Dobrescu, cei 2 urmând a fi anunțat pe 23 februarie dacă devin liberi de contract.

loading...

Lasă un răspuns