Cat de relevant e meciul cu Pandurii?

Editorial

Scris de:

Meciul cu Pandurii se anunta a fi unul capital pentru echipa noastra. Un rezultat de egalitate sau chiar mai rau, o infrangere, ar fi diminuat serios sansele noastre la un loc de play-off. Dar a fost mai degraba un duel impotriva unei echipe resemnate, nicidecum care are sperante pentru a prinde play-offul. 

Meciul a inceput practic de la 1-0 pentru Dinamo, dupa cornerul executat de Palic si la care Lazar si-a dat un autogol cum rar se vede. Gorjenii nu stiu daca au fost resemnati inainte de acel gol sau dupa, dar cert este ca au cedat total si Dinamo a fost singura echipa de pe teren. Oaspetii de foarte putine ori au reusit sa puna in pericol poarta noastra, faptul ca singurul sut cadrat a venit in minutul 90 spune multe despre evolutia lor.

Dinamo-Pandurii

Dinamo de cealalta parte, a avut multe ocazii, Nemec a ratat doua rarisime si chiar mi-a parut rau pentru evolutia lui, care a fost una mai buna per total, a fost implicat in joc si pentru increderea lui ar fi venit foarte bine acele goluri, e important pentru un atacant sa aiba realizari, pana la urma asta e principalul criteriu dupa care esti judecat.

Personal, nu o sa fiu prea entuziasmat dupa acest succes, am fost multumit de cele trei puncte, dar noi trebuie sa construim pe baza acestui succes, sa fie dublat de inca o victorie cu Astra, astfel incat sa-i scoatem pe giurgiuveni din calcule definitiv, altfel vom avea inca o contracandidata la un loc de play-off. Totodata, la orizont se arata Timisoara, o formatie care surprinde si are 3 victorii consecutiv in Liga I, singura si daca ma gandesc ca in tribune vor fi cel putin 15-20 000 de suporteri, atunci e clar ca va fi un duel de foc.

Am castigat cateva zile de liniste, Andone trebuie sa fie mai linistit, sa lase deoparte razboiul cu Mutu, din care nimeni nu are de castigat si cred ca el are de pierdut. Mutu nu a fost deloc lipsit de respect si cred ca a spus un adevar care a durat, dar locul 8 e normal sa fie si o consecinta a modului in care el pregateste echipa. Acum are datoria sa demonstreze ca poate readuce Dinamo acolo unde-i este locul si finalul anului 2016 sa ne regaseasca pe podium.

loading...

Lasă un răspuns