Care sunt echipele fără drept de promovare

Stiri Dinamo

Scris de:

Sezonul acesta al ligii secunde are în componență mai multe formații fără drept de promovare.

Așa cum s-a întâmplat în sezonul trecut, ar putea fi echipe în zona de play-off, care să nu aibă drept de promovare în primul eșalon.

Comitetul Executiv al Federației a acceptat că în noul sezon din liga secundă vor exista patru cluburi fără drept de promovare: Steaua, Baia Mare, Slatina și Dumbrăvița. Șelimbăr, care se afla în aceeași situație, ar fi rezolvat între timp și ar putea să promoveze.

Patru echipe dintre cele 20 nu au, în mod clar, dreptul să promoveze. Dintre promovabile, e posibil ca unele să nu capete licența pentru prima ligă, deci e foarte posibil ca numărul formațiilor eligibile să fie redus. Cele care nu pot să progreseze în eșalonul superior sunt societăți de drept public, nu de drept privat, deci ele nu pot să facă parte din Liga Profesionistă de Fotbal, conform legii.

Început surprinzător

Eliberări înainte de întăriri?!

O serie de jucători importanți s-au despărțit de Dinamo după retogradarea echipei, însă mai erau și câțiva jucători din sezonul trecut, rămași la Dinamo. Mihai Esanu și Antoni Ivanov păreau că vor continua la echipa noastră și în stagiunea 2022/2023.

Mihai Esanu a fost unul dintre cei mai slabi jucători în dubla de la barajul de menținere în Liga I și asta i-a atras o serie de critici. Atrăgeam atenția asupra faptului că presiunea va fi una teribilă pe Esanu, dar în fond a fost o decizie strict sportivă a antrenorului Ovidiu Burcă.

Antoni Ivanov va rămâne în memoria noastră ca fiind băiatul depresiv, dornic să evolueze la un nivel mai înalt, care a tratat totul cu lipsă de respect la adresa clubului. Amândoi au primit rezilierea contractului și asta este puțin surprinzător, în condițiile în care clubul nu acceptă să se despartă așa de ușor de jucători, știm deja ce s-a întâmplat cu anumiți jucători.

Urmează veniri?

În urmă cu aproximativ o săptămână, a fost transmis un comunicat din partea DDB și atunci era specificat faptul că Vlad Iacob vrea să mai aducă încă 5 jucători. Au fost prezentați 5 jucători a doua zi, însă nu despre ei era vorba. Din informațiile noastre, este vorba de jucători străini, de un anumit nivel, care ar fi pe lista clubului, dar care până acum nu au ajuns la Dinamo.

O problemă era legată de eliberarea unor locuri în echipă, dar și de scăderea bugetului de salarii. Prin plecările lui Ivanov, Esanu și Ehmann, clubul a făcut ceva economie, mai ales cu salariul jucătorului bulgar. Probabil vor mai fi și alte plecări, dar cert este că aceste plecări trebuie urmate într-un anumit punct și de veniri, dacă dorim ridicarea nivelului sportiv.

Victoria cu 1-0 obținută în prima rundă este un semnal de alarmă că lucrurile nu sunt deloc așezate și perspectivele nu sunt teribil de bune pentru sezonul următor, dacă nu înțelegem minusurile din cadrul lotului.

Este bine că au plecat jucătorii pe care Burcă nu se bazează, dar este absolut necesar să vină și alte transferuri!

HAI DINAMO

Ehmann și-a găsit echipă

loading...

Lasă un răspuns